فا

اجتماعی

چهارشنبه, 24 آذر 1400 10:31

هشدار سازمان جهانی بهداشت: اومیکرون بسرعت در حال گسترش است

سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که سویه اومیکرون کرونا با سرعتی در حال گسترش است که در سویه‌های قبلی دیده نشده است و احتمالاً در بیشتر کشورها وجود دارد.

«آلیک» - سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که سویه اومیکرون کرونا با سرعتی در حال گسترش است که در سویه‌های قبلی دیده نشده است و احتمالاً در بیشتر کشورها وجود دارد.

به گزارش ایرنا از الجزیره، تدروس آدهانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری در ژنو به خبرنگاران گفت: ۷۷ کشور در حال حاضر موارد ابتلا به سویه اومیکرون را گزارش کرده اند و واقعیت این است که اومیکرون احتمالاً در بیشتر کشورها وجود دارد، حتی اگر هنوز شناسایی نشده باشد.

آدهانوم در ادامه افزود: اومیکرون با سرعتی در حال گسترش است که در هیچ مورد شیوع قبلی ندیده بودیم.

رییس سازمان جهانی بهداشت با سرزنش افرادی که هنوز اومیکرون را دست کم می گیرند، گفت: مطمئناً تا به حال آموخته ایم که خطر این ویروس را  دست کم نگیریم، حتی اگر شدت بیماری و درد اومیکرون کمتر باشد  اما میزان شیوع و شمار مبتلایان می تواند بار دیگر سیستم های بهداشتی آماده نشده را تحت تأثیر قرار دهد.

به گفته آدهانوم، آژانس بهداشت سازمان ملل متحد از ارائه تقویت کننده های واکسن کووید-۱۹ تا زمانی که توزیع واکسن ها اولویت بندی و عادلانه باشد، حمایت می کند.

رییس سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: بگذارید خیلی واضح بگویم، سازمان جهانی بهداشت مخالف واکسن های تقویت کننده ها نیست، ما با بی عدالتی مخالفیم دغدغه اصلی ما نجات جان افراد در همه جا است.

اومیکرون چند هفته پیش در حالی شناسایی شد که هیچ‌گونه داده‌ای درباره علائم ابتلا به آن و خطرات ناشی از آن وجود نداشت. اکنون اما داده‌های اولیه در مورد گونه جهش‌یافته کرونا که به درک بهتر از علائم و تاثیر آن کمک می‌کند به تدریج در حال انتشار است؛ آنتونی فائوچی مشاور پزشکی ارشد کاخ سفید گفته هرچند قضاوت درباره میزان خطر اومیکرون چند هفته طول خواهد کشید اما بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که این سویه از انواع پیشین ویروس کرونا خطرناک‌تر نیست.

سازمان جهانی بهداشت نیز هشدار داده است که گونه اومیکرون از ویروس کرونا احتمالا بیشتر شیوع پیدا خواهد کرد و سطح خطر ناشی از همه‌گیری آن در سطح جهان «بسیار بالا» است.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։