فا

اجتماعی

دوشنبه, 06 دی 1400 12:11

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خبر داد: شناسایی ۲۶ مورد مبتلا به اومیکرون در کشور

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی ۲۶ مورد مبتلا به سویه اومیکرون در کشور خبر داد.

«آلیک» - رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی ۲۶ مورد مبتلا به سویه اومیکرون در کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، محمد مهدی گویا امروز دوشنبه گفت: ۱۲ مورد نیز جدیدا شناسایی شده که در دست بررسی است و در روزهای آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با بیان اینکه سویه اومیکرون با سرعت بسیار زیاد گسترش می یابد، اظهار داشت: بسیاری از کشورهای دنیا موارد ابتلا به اومیکرون را گزارش کرده اند و در کشورمان نیز این سویه مشاهده شده است.

وی ادامه داد: انتظار ما آن است که مردم به دو نکته مهم توجه کنند ، با تزریق ۲ نوبت واکسیناسیون احتمال ابتلا به اومیکرون پایین نمی آید باید واکسن در ۳ نوبت انجام شود.

گویا تصریح کرد: بر اساس جدول زمانی واکسیناسیون، افراد بالای ۱۸ سال بعد از ۳ ماه فاصله زمانی از تزریق نوبت دوم واکسن، نوبت سوم را دریافت کنند و بعد از آن رعایت شیوه نامه های بهداشتی بصورت فردی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در تهران و خراسان موارد ابتلا به اومیکرون بصورت خانوادگی مشاهده شده، وقتی یک نفر در خانواده به این سویه مبتلا شود مابقی اعضای خانواده نیز درگیر آن می شوند، به همین خاطر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در خانه، مدرسه و اجتماع حرف اول را می زند.

به گفته گویا، مردم به توصیه هایی که در اختیار رسانه ها و مطبوعات قرار می گیرد توجه کنند تا دوباره با موج سنگین کرونا روبرو نشویم.

وی افزود: مواجه شدن با موج سنگین کرونا مراکز بهداشتی و درمانی را در کشور تحت تاثیر قرار می دهد.

 

واکسن تاریخ مصرف گذشته تزریق نمی کنیم

گویا اظهار داشت: تمامی واکسن های موجود علیه کرونا از سوی سازمان غذا و دارو تایید شده و این سازمان اجازه تزریق واکسن تاریخ مصرف گذشته را به ما نمی دهد و ما هم اجازه چنین کاری را به خود نمی دهیم.

وی تصریح کرد: هر واکسنی که استفاده می کنیم تاریخ مصرف مشخص و تایید شده از سوی سازمان غذا و دارو دارد.

گویا ادامه داد: مطالعات جهانی را در مورد تزریق چه نوع واکسن به افراد را مورد ملاحظه قرار می دهیم اما تصمیم نهایی درباره این موضوع در کمیته های ملی و علمی مقابله با کرونا گرفته و اعلام می شود و هر جایی متفاوت است.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، با امکانات و علم خودمان برای تجویز واکسن تصمیم گیری می کنیم.

 

توزیع واکسن به اندازه کافی

گویا افزود: وزارت بهداشت واکسن به اندازه و انواع کافی در دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع کرده و در این دانشگاه‌ها مراکز منتخب برای واکسیناسیون در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: با همکاری سازمان های مختلف مراکز دیگر واکسیناسیون نیز به مراکز زیر مجموعه وزارت بهداشت اضافه شده و کار تزریق واکسن را انجام می دهند، اکنون انواع واکسن در دسترس است.

گویا اظهار داشت: یکسری مراکز ویژه واکسیناسیون برای بیماران دارای سیستم ایمنی تضعیف شده در شهرستان‌ها (یک مرکز) در نظر گرفته شده تا این بیماران هر واکسن خاصی که پزشک تجویز کرده با خیال راحت و بدون معطلی آن را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه  تصمیمات شدیدتر برای سویه اومیکرون اتخاذ می شود، گفت: در صورت افزایش بروز اومیکرون تصمیمات شدیدتری اتخاذ می کنیم و ‌اکنون برخی اقدامات پیشگیرانه در طرح محدودیت هوشمند کرونایی اجرایی شده است.

 

کشور مراحل اولیه اومیکرون را طی می کند

گویا افزود: کشورمان فعلا مراحل اولیه سویه اومیکرون را طی می کند که امیدواریم بتوانیم جلوی گسترش آن را بگیریم و برخی اقدامات پیشگیرانه مربوط به مرزهای زمینی، هوایی و دریایی با دستورات لازم ستاد ملی مقابله با کرونا انجام شده و وزارتخانه ها و سازمانهای مختلف موظف به اجرای دستورالعمل هستند.

 

واکسن نزده ها بیشتر در معرض ابتلا به اومیکرون

وی تاکید کرد: از افرادی که تاکنون واکسن نزده اند، می خواهیم هر چه سریعتر نسبت به تزریق آن اقدام کنند زیرا بیشتر در معرض ابتلا به اومیکرون هستند، مشاهده شده یک فرد مبتلا به این سویه، ۳ نفر از اعضای خود را نیز درگیر کرده و تزریق ۳ نوبت واکسن مهمترین راه پیشگیری از ابتلا به اومیکرون است.

 

قضاوت در مورد دلمیکرون زود است

به گفته وی، قضاوت در مورد سویه دلمیکرون زود است و دانشمندان در حال تحقیق هستند و باید صبر کنیم تا در روزهای آینده با قاطعیت بیشتری درباره آن صحبت کنیم.

وی تصریح کرد: در کشور امکان اینکه ترکیب دو سویه دلتا و اومیکرون را شناسایی کنیم وجود دارد و شاید در آینده درباره آن بیشتر صحبت کنیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در مورد مباحث مطرح شده راجع به بیماری ویروسی در مشهد با علائم آنفلوآنزا و سرماخوردگی که در کودکان شدیدتر بوده است باید گفت در این شهر تغییر چندانی در موارد ابتلا مشاهده نشده و مشکل تشخیص سویه نداریم.

وی اظهار داشت: اکنون امکان تشخیص انواع بیماری‌های ویروسی دستگاه تنفسی در کودکان و بزرگسالان در کشور وجود دارد یک شبکه آزمایشگاهی گسترده داریم که این موارد را تشخیص می دهد و پس از آن به آزمایشگاه مرجع کشوری در انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت دانشگاه تهران ارجاع داده می شود تا تعیین تکلیف شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։