فا

اجتماعی

شنبه, 25 تیر 1401 13:17

زالی: کرونا در تهران بال و پر گرفت / تا یک ماه آینده آمار مبتلایان افزایشی است

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا خبر داد.

«آلیک» - فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا زالی امروز شنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان تهران که در محل استانداری در حال برگزاری است گفت: طبق بررسی های انجام شده به نظر می رسد سیر مبتلایان به امیکرون در تهران افزایشی است و تا یک ماه آینده این سیر صعودی خواهد بود.

وی افزود: در این شرایط همه مراکز واکسیناسیون در تهران و شهرستان‌ها تقویت شدند و از مردم می‌خواهیم نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.

زالی گفت: به دلیل اینکه سهم تست‌های کرونا نه تنها در تهران بلکه سایر شهرها کم شده، ممکن است با کاهش کاذب بیماری مواجه شویم بنابراین بهترین مدل توجه به علائم است و هر کسی با بدن درد و گلودرد به مراکز درمانی مراجعه کند، برای ما عنوان کرونا دارد.

وی درباره مرگ آفرینی این سویه و با اعلام آمادگی کامل بیمارستان‌ها مانند مراکز واکسیناسیون افزود: هنوز آمار مشخصی در دنیا نسبت به میزان بیماری‌زایی این سویه از ویروس همچنین مرگ و میر ناشی از آن در دست نیست و در این زمینه به اجماع نرسیده‌اند اما باید جانب احتیاط را در نظر گرفت و این سویه را مانند آنفلوآنزا ندانیم.

به گفته زالی، ما باید قبل از استقرار کامل بیماری، واکسیناسیون را به صورت کامل انجام دهیم و ممکن است روزهای آینده برای ما بسیار مهم باشد؛ باید در این روزها که هنوز ویروس به طور کامل در جامعه چرخش نداشته از این فرصت طلایی برای انجام واکسیناسیون دز یادآور استفاده کنیم و اگر کسی ۲ دز واکسن تزریق کرده است برای دز سوم و اگر فردی سه دز واکسن تزریق کرده برای دریافت دز چهارم واکسن اقدام کند.

 

واکسن برکت پلاس به زودی وارد چرخه واکسیناسیون می‌شود

وی خاطرنشان کرد: سبد واکسن متنوع است و بیشترین میزان واکسن سینوفارم، آسترازنکا و پاستوکووک است همچنین واکسن برکت پلاس هم مجوز لازم را دریافت کرده و به زودی وارد چرخه واکسیناسیون می‌شود و مردم می‌توانند به طور خاص از این واکسن برای این سویه استفاده کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به بازگشت حجاج گفت: باتوجه به بازگشت حجاج و بازگشت زائران از عراق و سفرهای بین شهری باید تمهیدات لازم اندیشیده شود. دو هفته استمرار بیماران سرپایی نشان از ورود به پیک جدید است و برخی افراد هم ممکن است حتی با توجه به زدن واکسن باز هم کرونا بگیرند. باید بدانیم واکسن ایمنی کامل ایجاد نمی‌کند اما در کاهش مرگ و میر بسیار اثربخش است.

وی درباره آبله میمونی اظهار داشت: هیچ موردی از آبله میمونی در کشور نداشتیم اما در ترکیه و افغانستان و ریاض این بیماری گزارش شده و باید آماده باشیم.

 

موردی از مرگ و میر تب کریمه مشاهده نشد

به گفته زالی، درباره وبا نیز تست‌های غربالگری ما در مراکز بهداشتی برای افرادی که با علایم اسهال مراجعه کرده‌اند منفی است اما با توجه به شیوع وبا در استان‌های غربی باید مراقب باشیم همچنین در مورد تب کریمه کنگو ما نگران بودیم اما با نظارت خوب شیوه نامه بهداشتی خطر بالقوه در عید قربان نداشتیم و موردی از مرگ و میر تب کریمه مشاهده نشد.

 

مراجعه سرپایی ۴۲۰۰ نفر

فرمانده ستاد مقابله با ویروس کرونا در پایان جلسه به خبرنگاران گفت: در بخش مراجعان سرپایی در ۲۴ ساعت گذشته چهار هزار و ۲۰۰ نفر ثبت شده که ۷۹۰ نفر از افراد در مراکز درمانی بستری و ۴۸۰ نفر دیگر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته در بخش بستری نیز ۲۲۲ نفر ثبت شده که ۳۸ نفر از این افراد در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

زالی خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۶ میلیون و ۸۰۰ دز واکسن در تهران تزریق شده که تزریق دز یادآور برای افرادی که علائم دارند، ضروری است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران درباره مراکز واکسیناسیون گفت: اکنون این مراکز به ۲ برابر افزایش یافته و با افزایش ساعت کاری مراکز واکسیناسیون در شیفت عصر اکنون ۵۲۲ مرکز واکسیناسیون در تهران فعال است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։