فا

اجتماعی

سه شنبه, 04 مرداد 1401 13:33

در منطقه قره کلیسای چالدران؛ شصت و هشتمین باداراک در کلیسای طادئوس مقدس با حضور زائرین برگزار می شود

مراسم مذهبی سالیانه کلیسای طادئوس مقدس که با عنوان باداراک یا عشای ربانی به مناسبت سالروز شهادت طادئوس مقدس، یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح برگزار می شود با انجام باداراک در روزهای پایانی این هفته در تاریخ ششم تا هشتم مرداد ماه برگزار خواهد شد.

«آلیک» - مراسم مذهبی سالیانه کلیسای طادئوس مقدس که با عنوان باداراک یا عشای ربانی به مناسبت سالروز شهادت طادئوس مقدس، یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح برگزار می شود با انجام باداراک در روزهای پایانی این هفته در تاریخ ششم تا هشتم مرداد ماه پس از  برگزار خواهد شد.

 این مراسم پس از وقفه ای دوساله که به واسطه همه گیری کرونا حضور مردم منع شده بود با حضور زائرین ارمنی برگزار می شود.

راز و نیاز با خدا، روشن کردن شمع، غسل تمعید نوزادان و زیارت مقبره های ساندوخت و شوقاکات که در تپه های مجاور کلیسا قرار گرفته اند از جمله اعمالی هستند که زایرین حاضر در مراسم در این کلیسا آن را به جای می آوردند و از خداوند منان طلب برای بخشش گناهانشان رحمت و مغفرت می کنند.

زیارت تادئوس مقدس آیینی مذهبی در  کلیسایی به همین نام است درنزدیکی روستای قره کلیسا در آذربایجان غربی، که ارامنه هر ساله از نقاط مختلف جهان به این مکان تاریخی که جزو میراث جهانی ثبت شده است، می آیند و این آیین را برگزار می‌کنند.

یادآور می شود که آیین و مراسم زیارتی کلیسای تادئوس مقدس در پرونده‌ای مشترک با ارمنستان در فهرست میراث جهانی ناملموس بشری قرار گرفت و به عنوان شانزدهمین میراث ناملموس ایران در یونسکو ثبت شد.

تاریخ ساخت این کلیسا بنا به روایت موسی خورنی مورخ مشهور ارمنیان به اوایل دوره مسیحیت برمی گردد. بدین ترتیب که کلیسای مورد نظر بر روی آرامگاه طاطاووس مقدس که از مبشران دین مسیحیت بود بنا شده است. از سال ۱۲۴۳ م. نام «کلیسای طاطاووس مقدس» متناوباً در آثار و کتب مختلف، به ویژه مجامع مذهبی ارمنیان به چشم می‌ خورد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։