فا

اجتماعی

سه شنبه, 01 آذر 1401 14:46

برگزیدگان جایزه کتاب سال و پایان نامه سال دانشجویی معرفی شدند؛ تاریخ سازی دکتر آناشه ملکمیان با رساله «تحلیل حقوقی-اقتصادی یکنواخت سازی قراردادهای بانکی توسط بانک مرکزی با نگاه تطبیقی»

آناشه ملکمیان برای پایان‌نامه «تحلیل حقوقی-اقتصادی یکنواخت‌سازی قراردادهای بانکی توسط بانک مرکزی با نگاه تطبیقی»، در مقطع دکتری علوم انسانی شاخه حقوق اثر شایسته ‌تقدیر معرفی شد.

«آلیک» - برگزیدگان و شایسته‌های تقدیر، بیست و نهمین دوره جایزه کتاب سال دانشجویی و بیستمین پایان‌نامه سال دانشجویی معرفی شدند.

به گزارش آلیک، آیین اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان «بیست و نهمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی» و «بیستمین جشنواره ملی پایان‌نامه سال» توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی در روز سه‌شنبه، ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱ ، همزمان با روز کتاب و کتابخوانی در پژوهشگاه رویان برگزار شد.

در این آیین ۶ اثر برگزیده و ۱۳ اثر شایسته‌ تقدیر در جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی به همراه ۶ اثر برگزیده و ۱۲ اثر شایسته‌تقدیر در جشنواره ملی پایان‌نامه سال قدردانی شد.

آناشه ملکمیان برای پایان‌نامه «تحلیل حقوقی-اقتصادی یکنواخت‌سازی قراردادهای بانکی توسط بانک مرکزی با نگاه تطبیقی»، در مقطع دکتری علوم انسانی شاخه حقوق اثر شایسته ‌تقدیر معرفی شد. رویدادی که طی بیست سالی که از عمر این جشنواره می گذرد تنها هشت اثر موفق به کسب چنین جایگاهی شده اند.

 

آناشه ملکمیان پدیده بیستمین دوره جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی و تداوم سنت حقوقدانان ارمنی تبار در ایران 

فارغ از فعالیت حقوقی جامعه ارمنی در مجلس قانون گذاری که از انقلاب مشروطه تا امروز تداوم داشته، ایران در سده گذشته شاهد کنشگری حقوقدانان ارمنی تبار متعددی در عرصه علم حقوق بوده است. سلسله ای که از کاترینا سعیدخانیان و الکساندر آقایان آغاز شده و تا امروز قطع نگشته است. فهرست پایان نامه های دفاع شده در دانشکده حقوق دانشگاه تهران، نام بسیاری از این افراد را در خود حفظ کرده است؛ نرسس ساگینیان، یروانت پاپازیان و آیدا بالاسان آوانسیان برخی از نامدارانی هستند که ویژگی خاص مبانی حقوق ایران پیش و پس از انقلاب، مانع از ورود آن ها به این عرصه دشوار و خدمت رسانی حقوقی به جامعه نشده است. تصویر برخی از آنان، مانند شادروان الک آقایان، امروز زینت بخش دیوار دانشکده های حقوق ایران است.

بیستمین جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی ایران، در تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۱ نشان داد که این سلسله محکم، سر قطع شدن ندارد. از میان ۷۲۷ پایان نامه ارشد و رساله دکتری ارسال شده برای جشنواره، امسال، داوران در رشته های مختلف ۱۸ اثر را برگزیدند که تنها یکی از آن ها، در رشته حقوق بود. پایان نامه کارشناسی ارشد خانم آناشه ملکمیان، دانش آموخته رشته حقوق تجاری-اقتصادی بین المللی دانشگاه تهران، با موضوع «تحلیل حقوقی-اقتصادی یکنواخت‌سازی قراردادهای بانکی توسط بانک مرکزی با نگاه تطبیقی» و به راهنمایی و داوری آقایان دکتر محسن صادقی، دکتر علیرضا مسعودی و دکتر محمود باقری. اهمیت جایزه آن گاه مشخص می شود که بدانیم در بیست سال گذشته، در بیش از نیمی از دوره ها، جشنواره، هیچ یک از آثار دریافت شده در رشته حقوق را شایسته تقدیر نشناخته است. اما باید پرسید که چه چیز، این اثر حقوقدان ارمنی تبار، آناشه ملکمیان را به این میزان برجسته نموده است؟

ملکمیان در پایان نامه خود، برای نخستین بار، آثار یکنواخت سازی قراردادهای بانکی را به عنوان یکی از الزامات بانک مرکزی ایران برای بانک ها، از جهت حقوقی و اقتصادی به نقد کشیده است. توضیح آن که، بر اساس تبصره ماده ۲۳ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، بانک مرکزی موظف به یکنواخت سازی کلیه قراردادهای بانکی گردید و مقرر شد که قراردادهای بانک ها، از شکل واحدی پیروی کنند. نویسنده کوشیده ابتدا ریشه های این مقرره را در مشروح مذاکرات قانون مورد اشاره بیابد. با این روش، او توانسته اثبات کند که میان خواست و انگیزه اولیه قانون گذاران با روشی که انتخاب نموده اند -یکنواخت سازی قراردادها- فاصله زیادی است. پس از آن، ملکمیان وارد بررسی انواع قراردادهای بانکی شده و ایرادات قراردادهای یکنواخت شده را برشمرده است. پایان نامه آناشه ملکمیان، فارغ از مطالعه کتابخانه ای گسترده، از مشروح مذاکرات مجلس گرفته تا مطالعه و استفاده از کتاب های مبنایی حقوق و آرای محاکم دادگستری، از این جهت نیز ویژه است که نیمی از آن، بر مصاحبه با قریب پنجاه نفر از استادان حقوق، مدیران ادارات حقوقی بانک مرکزی و سایر بانک ها و نیز قضات متخصص حقوق بانکی بنا شده است. امری که به دلیل زحمت زیاد در جمع آوری و تحلیل داده ها، در میان دانشجویان حقوق، به ندرت به آن اقبال می شود. این ها البته همه نوآوری های این پایان نامه تقدیر شده نیست. آناشه ملکمیان برای اثبات ایرادات وارد بر یکنواخت سازی قراردادهای بانکی، از مطالعه تطبیقی نیز بهره برده است. نظام های حقوقی ارمنستان، امریکا، هند، پاکستان، عمان، سودان و مالزی، از جمله نظام هایی هستند که خانم ملکمیان از طریق کتاب ها و مقالات، مکاتبه مستقیم و یا حتی مراجعه حضوری به بانک ها، اطلاعات آن ها را گرد آورده است.

این نوآوری ها و تلاش های اساسی آناشه ملکمیان البته در ابتدا در خود دانشگاه تهران دیده شد و پایان نامه او در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ با نمره ۱۹.۶۶ و درجه عالی، با تقدیر کم سابقه استادان دانشگاه روبرو گردید و بخشی از پایان نامه، در بیستمین شماره از مجله مهم حقوق بانکی، منتشر شد. با این حال، تقدیر از پایان نامه یک حقوقدان ارمنی تبار در سطح ملی، آن هم در مهم ترین جشنواره سالانه پایان نامه ها، لااقل در بیست سال گذشته بی سابقه است و مایه دلگرمی.

آلیک برای ایشان موفقیت و درخشش هرچه بیش تر آرزو می کند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։