فا

اجتماعی

پنج شنبه, 24 آذر 1401 12:28

سفیر ارمنستان در ایران عنوان کرد؛ همکاری علمی و دانشگاهی ایران و ارمنستان / افزایش حجم تبادل تجاری به ۳۰ میلیارد دلار

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه در برقراری روابط حسنه با دانشگاه‌های ایران و ارمنستان، نمونه‌های مثبت فراوانی وجود دارد، گفت: مساله قابل توجه، رشد سریع در تبادلات تجاری بین دو کشور است و تلاش دو طرف بر این است که حجم تبادلات تجاری و کالا را به ۳۰ میلیارد دلار برسانند.

«آلیک» - سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه در برقراری روابط حسنه با دانشگاه‌های ایران و ارمنستان، نمونه‌های مثبت فراوانی وجود دارد، گفت: مساله قابل توجه، رشد سریع در تبادلات تجاری بین دو کشور است و تلاش دو طرف بر این است که حجم تبادلات تجاری و کالا را به ۳۰ میلیارد دلار برسانند.

آرسن آواکیان در نشست توسعه همکاری علمی و فرهنگی میان دانشگاه ایروان و دانشگاه شهید چمران اهواز که روز گذشته (چهارشنبه، ۲۳ آذر ماه) در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: روابط علمی و دانشگاهی در روابط ایران و ارمنستان جایگاه خاص خود را دارد. خوشبختانه در برقراری روابط حسنه با دانشگاه‌های ایران و ارمنستان، نمونه‌های مثبت فراوانی وجود دارد. بیش از ده‌ها تفاهم‌نامه‌ امضا شده که خود گواهی بر همکاری علمی و دانشگاهی ببین اساتید و دانشمندان این دو کشور است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: ما شاهد ارائه پیشنهاداتی از سوی افراد حاضر در این نشست هستیم و برای تحقق این پیشنهادات از سوی سفارت از هیچ کوششی فرو نخواهیم گذاشت.

سفیر ارمنستان در ایران گفت: مشخصه بارز نشست امروز سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین جمهوری ارمنستان و و جمهوری اسلامی ایران است. روابط ایران و ارمنستان از نظر تاریخی، غنی و دارای ظرفیت‌های بسیاری است و این چشم‌انداز روشنی برای روابط دو جانبه است. جمهوری اسلامی ایران کشور دوست و مهمی در منطقه در حوزه تجارت و انرژی و سایر حوزه‌ها است.

آواکیان ادامه داد: مساله قابل توجه، رشد سریع در تبادلات تجاری بین دو کشور است و تلاش دو طرف بر این است که حجم تبادلات تجاری و کالا را به ۳۰ میلیاند.

وی افزود: پیشنهاد معاون استاندار خوزستان در خصوص امکانات موجود در راستای تبادل کالا  بسیار حائز اهمیت است به این معنا که بتوانیم از اینجا ارتباط برقرار کنیم.

سفیر ارمنستان در ایران گفت: تاریخ سیاسی بین ایران و ارمنستان از پیشینه طولانی برخوردار است و به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد. مطابق سندی دیگر، در ۱۹۵۳ سال پیش از میلاد ارتباط خوبی بین پادشاهان ایران و ارمنستان وجود داشته است و این روابط تا قرون بعد توسعه پیدا کرد. یکی از عوامل مهم دیگر در ارتباط بین ارمنستان و ایران، وجود ارامنه در ایران به ویژه در خوزستان است. متاسفانه به علت جنگ تحمیلی، ارامنه از خوزستان مهاجرت کردند اما نام نیکی که به جای گذاشتند باعث افتخار ما است.

وی عنوان کرد: به عنوان گام اول بین همکاری دانشگاه‌های ارمنستان و دانشگاه شهید چمران اهواز امیدوارم در آینده‌ای نزدیک شاهد شکوفایی این روابط باشیم.

 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز: بستر تبادل دانشجو و استاد با دانشگاه‌های ارمنستان برقرار است

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: بستر برای آموزش و تبادل دانشجو و استاد با دانشگاه‌های ارمنستان برقرار است.

دکتر علی‌محمد آخوندعلی در نشست توسعه همکاری علمی و فرهنگی میان دانشگاه ایروان و دانشگاه شهید چمران اهواز که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، ضمن تبریک سی‌امین سال همکاری دو کشور ارمنستان و ایران، اظهار کرد: در سال ۲۰۲۰ روسای جمهوری دو کشور، بر توسعه همه جانبه توافقی داشتند و وزرای علوم این دو کشور بر ادامه روابط تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: دانشگاهیان در کنار سیاستمداران می‌توانند نقش ویژه‌ای در ارتباطات داشته باشند و باعث فراهم‌آوری صلح و توسعه برای همه شوند. 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با تاکید بر حفظ روابط، گفت: با تاکید مجدد بر حفظ روابط و توسعه آن و داشتن ارتباطات عمیق فرهنگی بر حفظ مرزهای سنتی و قدیمی و به دور از هر گونه تنش در منطقه تکیه می‌کنیم.

آخوندعلی گفت: استان خوزستان، یکی از استان‌های پرجمعیت و دارای جمعیت بیش از ۵ میلیون نفر است. در شهرهای استان خوزستان با مرکز اهواز تعداد زیادی دانشگاه وجود دارد و دانشگاه شهید چمران، دانشگاه مادر و بقیه دانشگاه‌ها زایده آن هستند. منطقه خوزستان دارای سه زون و جغرافیای مختلف است؛ در بخش شمال و شرق آن کوه‌های زاگرس وجود دارد در حالی که منطقه ما گرم و خشک معرفی شده است، اما بر اساس تخصص خودم آن را به دو منطقه تر و خشک تقسیم کرده‌ام و نظریه دومارتن را فسخ کردم. خوزستان یک بخش از سال، آب و هوای کاملا مدیترانه‌ای دارد و با مرکزیت تابستان دارای آب و هوای گرم و خشک است.

وی یادآور شد: کوه‌های زاگرس سرچشمه جاری شدن رودخانه‌های استان خوزستان است و بیش از شش رودخانه بزرگ از جمله کارون، دز و کرخه در آن جاری است. دشت وسیعی در استان خوزستان واقع است که قطب و بستر کشاورزی است. خوزستان بیش از یک میلیون هکتار زمین تولیدات کشاورزی دارد و این استان از طریق خلیج فارس به آب‌های آزاد دنیا متصل می‌شود. صنایع فولاد، نفت، پتروشیمی، منابع کشاورزی و صنایع کشاورزی و صنایع جانبی آن در خوزستان قرار دارند. 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان خوزستان عنوان کرد: از بیش از یک هزار و ۵۰۰ سال پیش تاکنون، پل ساسانی روی رودخانه دز همچنان پابرجا است و ظرفیت دیدنی زیادی از جمله تالاب‌های جنوب استان خوزستان وجود دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه شهید چمران اهواز که قبلا به عنوان جندی شاپور نامیده می‌شد که نام آن با شروع جنگ تحمیلی و شهادت شهید و دانشمند ایرانی به نام شهید چمران، تغییر پیدا کرد. این دانشگاه بیش از ۷۰ سال قدمت دارد و دانشکده کشاورزی و همچنین دانشکده علوم پزشکی که از آن مستقل شده و اکنون تبدیل به دانشگاه کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی شده‌اند که از قدیمی‌ترین دانشکده‌ها هستند.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز  ادامه داد: در این دانشگاه بیش از ۱۶ هزار دانشجو در حال تحصیل و حدود ۷۰۰ عضو هیات علمی در تخصص‌های مختلف مشغول آموزش هستند. بیش از ۴۰۰ رشته تخصصی در دانشگاه تدریس می‌شود و آزمایشگاه‌های متعدد و ارتباط با صنعت برقرار است. بنابراین بستر برای آموزش و تبادل دانشجو و استاد با دانشگاه‌های ارمنستان برقرار است.

آخوندعلی در پایان گفت: همچنین بستر برای توسعه و ارتباطات صنعتی و تجاری و گردشگری توسط شهروندان دو کشور وجود دارد.

آقارضا فتوحی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان نیز در این نشست گفت: خوزستان یکی از مناطق ثروتمند دنیا به حساب می‌آید و خوشبختانه در بسیاری از بخش‌ها رتبه اول در کشور و خاورمیانه را در توسعه نیشکر و تولید شکر دارد.

وی خطاب به سفیر ارمنستان در ایران، افزود: ما می‌توانیم تفاهم‌نامه‌های اقتصادی در حوزه کشاوری، نفت و گاز و صنایع مختلف و به ویژه دامپروری داشته باشیم. چون خوزستان به عنوان استانی که دارای هفت بندر فعال است و به آب‌های آزاد متصل است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان گفت: امیدوارم این نشست، نقطه شروعی برای روابط بیشتر و بهتر با ارمنستان باشد. با توجه به وجود ارامنه در ایران، جزو اولین کشورهایی بودیم که متعاقب فروپاشیدن اتحاد جماهیر شوروی، استقلال ارمنستان را به رسمیت شناختیم و این پل ارتباطی را با حضور ارامنه در ایران می‌توانیم بیش از گذشته با ارمنستان توسعه اقتصادی داشته باشیم.

 

رئیس مرکز همکاری‌های علمی دو جانبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: وزارت علوم ایران خواستار گسترش تعامل با ارمنستان است

رئیس مرکز همکاری‌های علمی دو جانبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وزارت علوم ایران با جدیت خواستار همکاری و گسترش تعامل با کشور دوست و برادر جمهوری ارمنستان است.

دکتر کیوان ساعدی در نشست توسعه همکاری علمی و فرهنگی میان دانشگاه ایروان و دانشگاه شهید چمران اهواز که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: سطح همکاری‌های دو کشور ایران و ارمنستان بالا است و خوشحالیم از اینکه فرصت تبادل علمی و فرهنگی ایجاد شده است. مراودات فرهنگی و تمدنی و روابط متقابل جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان رو به رشد است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: در ماه‌های گذشته چند دیدار در سطوح مقامات عالی هر دو کشور انجام شد. از بهبود روابط ارمنستان با کشورهای همسایه استقابل و حمایت می‌کنیم. مطمئنا ارمنستان دوستان تاریخی خود را در هیچ شرایطی فراموش نخواهد کرد.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی دو جانبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استان خوزستان ترکیب متنوعی از قومیت‌ها و ادیان گوناگون دارد؛ از جمله هموطنان ارمنی که زندگی مسالمت‌آمیزی با بقیه شهروندان دارند.

ساعدی ادامه داد: توافقاتی در مکالمه تلفنی بهمن‌ماه سال گذشته بین وزیر علوم ایران با همتای ارمنی صورت گرفت که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک و با سرعت خوب آن را اجرایی کنیم. بر این اساس برای برگزاری نشست دوم کمیته مشترک علمی دو کشور اعلام آمادگی می‌کنیم.

وی عنوان کرد: وزارت علوم ایران با جدیت خواستار همکاری و گسترش تعامل با کشور دوست و برادر جمهوری ارمنستان است. دانشگاه شهید چمران اهواز، به عنوان دانشگاه مادر استان برای گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی جدیت دارد.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی دو جانبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ما فکر می‌کنیم که ظرفیت و توانمندی بسیار خوبی که در حوزه دانشگاهی و علمی وجود دارد می‌تواند به سطح شبیه به روابط سیاسی دو کشور ارتقا پیدا کند. برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی و پروژه‌های مشترک و تبادل محصولات فناورانه می‌تواند به سطح قابل قبولی برسد. بر این اساس، برای تبادل هیات‌های دو کشور اعلام آمادگی می‌کنیم.

 

رئیس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ایروان عنوان کرد: اعلام آمادگی دانشکده شرق‌شناسی ایروان برای همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز

رئیس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ایروان با بیان اینکه فرهنگ، بستر توسعه روابط سیاسی اقتصادی است، گفت: ما در دانشکده شرق شناسی دانشگاه ایروان آماده هر گونه همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز هستیم.

دکتر وارطان وسکانیان در نشست توسعه همکاری علمی و فرهنگی میان دانشگاه ایروان و دانشگاه شهید چمران اهواز که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: روابط دیپلماتیک بین دو کشور ۳۰ ساله است اما ارتباطات فرهنگی و تاریخی دو ملت متمدن به ۳ هزار بلکه بیشتر بازمی‌گردد. در کتیبه بیستون برای اولین بار در تاریخ اسم ارمنستان را به فارسی باستان داریم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: استان خوزستان و شهرهای اهواز، دزفول، گندی شاپور و اندیمشک در منابع ارمنی بسیار زیاد ذکر شده‌اند و در جغرافیای قرن هفتم میلادی به زبان ارمنی درباره شکر استان خوزستان نوشته شده است. با اینکه بسیاری از کشورهای خاورمیانه در قرن هفتم وجود نداشتند و ریشه تاریخی ندارند اما ارمنیان و ایرانیان همدیگر را به گونه‌ای می‌شناختند که حتی اطلاع داشتند که شکر خوزستان معروف بوده است.

رئیس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ایروان با اشاره به فعالیت دانشکده خاورشناسی دانشگاه ایروان، گفت: دانشگاه دولتی ایروان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی این شهر و یکی از دانشگاه‌های با قدمت بیش از ۱۰۰ سال است و از روز تاسیس، ایران‌شناسی و مطالعات ایران و زبان فارسی در آن تدریس می‌شد.

وی ادامه داد: تاریخ‌شناسان و شرق‌شناسان ارمنی، در خصوص اقوام مختلف از جمله قوم عرب ایرانی مطالعات زیادی انجام داده‌اند و روابط تنگاتنگی با تمام اقوام ایرانی از جمله فارس، ترک، لر، بختیاری، عرب، دزفولی‌ها و... داشته‌ایم و در دپارتمان خود به این مسائل و مسائل فرهنگی می‌پردازیم. قلعه دزفول در دوره ساسانیان بسیار مشهور بود البته خود شهر دزفول به نام اندیمشک مطرح بود.

وسکانیان در پایان تاکید کرد: فرهنگ، بستر توسعه روابط سیاسی اقتصادی است. ما در دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه ایروان آماده هر گونه همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز هستیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։