فا

اجتماعی

سه شنبه, 17 مرداد 1396 15:13

کارن خانلری: در ایران در طول تاریخ هیچ گاه به طور سیستماتیک جنایت علیه بشریت رخ نداد / دولت آمریکا ید طولایی در نسل کشی دارد

کارن خانلری در مراسم بزرگداشت شهدای آشوری که شب گذشته در محل انجمن آشوریان تهران برگزارشد، گفت: اجازه می خواهم که مراتب همدردی جامعه ارامنه را ابراز کرده و با افتخار بگویم که ما ارامنه درد مشترکی با آشوریان داریم و جمهوری ارمنستان شاید نخستین کشوری است که به صورت رسمی نسل کشی آشوریان را به رسمت شناخته و آن را محکوم کرده است.

«آلیک» - نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی ها ید طولایی در نسل کشی دارند به طوری که آن ها نه تنها سرخپوستان آمریکا را که ژاپنی ها را در حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی نسل کشی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، کارن خانلری در مراسم بزرگداشت شهدای آشوری که شب گذشته در محل انجمن آشوریان تهران برگزارشد، گفت: اجازه می خواهم که مراتب همدردی جامعه ارامنه را ابراز کرده و با افتخار بگویم که ما ارامنه درد مشترکی با آشوریان داریم و جمهوری ارمنستان شاید نخستین کشوری است که به صورت رسمی نسل کشی آشوریان را به رسمت شناخته و آن را محکوم کرده است.

نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی افزود: این نسل کشی از سال های پیش در قبال آشوریان به عنوان قدیمی ترین تمدن بشری دنیا آغاز شده و متاسفانه تا امروز در موصل، نینوا و سایر شهرهای آشوری و همچنین حمص و شهرهای سوریه در جریان است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این سال ها میلیون نفر از جامعه آشوریان نه تنها برای حفظ اعتقادات دینی خود به عنوان اولین مسیحیان جهان کشته شدند بلکه برای ملیت و آزادی موطن آباء و اجدادی خودشان قربانی شدندو ما این درد مشترک را داریم.

 

دولت آمریکا ید طولایی در نسل کشی دارد

خانلری با بیان اینکه در تاریخ دولت های زیادی مرتکب جنایت علیه بشر و نسل کشی شدند، گفت: به عنوان مثال  ژاپنی ها، چینی ها و صهیونیست ها مردم فلسطین را نسل کشی کرده اند، همچنین آمریکایی ها شاید از این جهت که دو ملت و نژاد مختلف را مورد نسل کشی قرار دادند، ید طولایی در این جنایت دارند به طوری که آن ها نه تنها سرخپوستان آمریکا را که ژاپنی ها را در حمله اتمی به هیروشیما و ناکازاکی نسل کشی کردند.

وی خاطرنشان کرد: در تمام این کشور ها و دولت ها عجیب ترین، دولت ترکیه است که حداقل 5 گروه و ملت از جمله ارامنه، آشوریان، یونانیان، مقدونیه ها، بلغارها، علوی ها  و کردها را قتل عام کردند و شاید این رویه برای آن ها ادامه داشته باشد اما تاکنون این دولت برای هیچ یک از این نسل کشی ها و جنایت علیه بشریت محکوم نشده است.

خانلری تصریح کرد: ما در کشوری قدیمی با تمدنی بسیار غنی به نام ایران زندگی می کنیم که در طول تاریخ 4 هزار ساله خود هیچ گاه در خاک خود هیچ گروه دینی را به صورت سیستماتیک مورد تعدی قرار نداده است و به دلیل همین غنای تاریخی و فرهنگی، بزرگترین دلیل اخلاقی را دارد که جنایت های سیستماتیک علیه بشریت نظیر نسل کشی آشوریان و نسل کشی ارامنه را به رسمیت شناخته و آن ها را محکوم کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در خاک ایران هیچ گاه نسل کشی سیستماتیک و به طور سازمان یافته از سوی دولت صورت نگرفته است و همین واقعیت بزرگ تاریخی بزرگترین دلیل اخلاقی را برای این کشور ایجاد می کند که نسل کشی را محکوم کند.

نماینده مردم ارامنه تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در فیلم مستندی که در این جلسه از جنایت های داعش علیه آشوریان در عراق و سوریه به نمایش در آمد و بسیار فیلم تاسف برانگیزی بود، گفته شد که برای قربانیان نسل کشی سیمیل در عراق بنای یاد بودی گذاشته نشده است.

وی افزود: ما ارامنه نیز کمی آن طرف تر از سیمیل در دیرالزور کلیسا و موزه و بنای یادبودی در جوار آن برای نسل کشی ارامنه داشتیم اما چه شد؟ در سال های اخیر دیرالزور به تصرف داعش درآمده و این سفاکان این کلیسا را از بن و ریشه نابود کردند و از این جهت آرزو می کنم که بنای یادبود نسل کشی های متوالی ملت آشوری، سیمیل و ترکیه در خاک آشورستان آزاد و متحد و مستقل بنا بشود تا هیچ گاه تخریب نشود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։