فا

اجتماعی

پنج شنبه, 06 شهریور 1393 11:35

هر ایرانی از هر کیش و آیین باید از حقوق ایرانی بودن خود بهره مند باشد

حجت الاسلام دکتر یونسی که با همراهی دستیار ویژه خود آقای زارع و هیئت همراه از کلیسای آنتوان مقدس و دیگر اماکن هایگاشن بازدید به عمل می آورد، در صحن کلیسا با اسقف کاراکهیان طی گفتگویی صمیمی به اهمیت عید حضرت مریم مقدس که در همان روز مراسمی نیز به این مضمون برگزار شد، نزد ادیان توحیدی اشاره داشتند.

دیدار یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های مذهبی از هایگاشن


آلیک، گروه سیاسی – صبح روز شبنه اول شهریور ماه، شهرک ساحلی ارمنیان هایگاشن به میزبانی اسقف کاراکهیان،‌ پیشوای مذهبی جماعت ارامنه کاتولیک ایران، پذیرای دستیار ویژه رئیس جمهور دکتر یونسی بود.
حجت الاسلام دکتر یونسی که با همراهی دستیار ویژه خود آقای زارع و هیئت همراه از کلیسای آنتوان مقدس و دیگر اماکن هایگاشن بازدید به عمل می آورد، در صحن کلیسا با اسقف کاراکهیان طی گفتگویی صمیمی به اهمیت عید حضرت مریم مقدس که در همان روز مراسمی نیز به این مضمون برگزار شد، نزد ادیان توحیدی اشاره داشتند.
دستیار ویژه رئیس جمهور را در این دیدار معاونت اطلاعات و امنیت استان مازندران، خنجری فرماندار شهرستان نور، معاونت فرهنگ و ارشاد مازندران آقای حجت الاسلام ابراهیمی، مشاور عالی استاندار مازندران آقای سجودی و دیگر مسئولین اجرائی منطقه همراهی می کردند.
در این سفر استانی، جلسه ای اختصاصی بین اسقف نشان کاراکهیان، حجت الاسلام یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور، آقای خنجری فرماندار نور، ابراهیمی رئیس شورای شهر رویان صورت گرفت که در آن جلسه به خبرنگاران اجازه ورود داده نشد.
با اتمام جلسه دکتر یونسی و اسقف کاراکهیان طی جلسه ناهار کاری که با حضور مدعوین و مسئولین شهر رویان همراه شد، به ایراد سخنرانی پرداختند.
اسقف کاراکهیان پس از خیرمقدم گوئی به نقش سازنده و مثبت گفتگو میان مذاهب و همدلی مسلمانان و مسیحیان اشاره کرد و خاطر نشان کردکه اهمیت حضور دکتر یونسی به گونه ای است که این دیدار مرکز توجه واتیکان و همچنین شورای کلیسای ارمنی کاتولیک در لبنان نیز واقع شده است.
اسقف کلیسای ارامنه کاتولیک ایران در ارتباط با ساخت کلیسای آنتوان مقدس و ایجاد شهرک هایگاشن در نزدیکی اهالی محترم و مهماندوست رویان، از این شهرک به عنوان یکی از افتخارات ارمنیان ایران نام برد.
در پایان بخش رسمی این دیدار حجت الاسلام یونسی با پراهمیت و مهم دانستن نقش فعالیت های چنین مجتمع های فرهنگی و زیارتی مسیحیان به خصوص ارمنیان در خصوص آشکار شدن همیاری و همزیستی مسلمانان و مسیحیان ایران بر لزوم نگه داری و رفع مشکلات احتمالی هایگاشن با همیاری بخش دولتی تاکید کرد.

140828f03a

مسلمانی حق ندارد به مسیحیان و یا بالعکس تعدی کند. هم اسلام و هم قانون بر این مهم تاکید دارند.
دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در اردوگاه ارامنه هایگاشن رویان با بیان اینکه قداست و بزرگواری نسبت به حضرت مریم و حضرت مسیح اختصاص به مسیحیان ندارد، اظهار داشت: ما مسلمانان به شرطی ایمانمان قابل قبول است که حضرت مسیح را به پیامبری و عصمت و قداست قبول داشته باشیم، مسلمانان به ۴ زن با دیدی ملکوتی نگاه می کنند که حضرت مریم یکی از آنهاست.
وی در جمع مسئولین حاضر افزود: امام خمینی فرمودند: «پیامبران هیچکدام با هم دعوا نداشتند اگر در یک روز هم با هم بودند هیچ نزاعی بینشان اتفاق نمی افتاد این پیروان هستند که مسبب این جنگها می شوند» این پیروان هستند که باعث جنگهای صلیبی شدند، جنگ های هزار ساله مسیحیان در قرون وسطی توسط پیروان این پیامبران بوده وگرنه پیامبران همواره پیام آور صلح و آرامش بودند.
یونسی تصریح کرد: جوهر همه ادیان عشق به خدا، دعوت به خداپرستی، دعوت به اخلاق و خدمت به مردم است.
حجت‌الاسلام علی یونسی بیان کرد: دولت تدبیر و امید به همه شهروندان ایرانی اعم از مسلمان و غیر مسلمان این قول را داده که هر ایرانی از هر کیش و آیین باید از حقوق ایرانی بودن خود بهره مند شود و برای انجام فرائض دینی هیچ مشکلی آنان را تهدید نکند و هیچ مسلمانی حق ندارد به مسیحیان و بالعکس تعدی کند هم اسلام و هم قانون بر این مهم تاکید دارند.
دستیار ارشد رئیس ‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ های دینی و مذهبی، با اشاره به اینکه ایرانی ها دارای یک فرهنگ قدیمی همزیستی و مسالمت هستند، خاطرنشان کرد: گواه این سخن نیز وجود اردوگاه ارامنه کاتولیک هایگاشن در شهرستان نور می باشد و این نشان دهنده بلوغ فکری مردم این منطقه می باشد و اینکه این مردم چقدر مدنی فکر می کنند، همچنین وجود این اردوگاه بخشی از سیاست توریستی جمهوری اسلامی نیز هست و باید مسئولین در جهت رفع مشکلات ساکنین این شهرک تمام عزم خود را جزم کنند.
یونسی در پایان عنوان کرد: در بین خود مسلمانان ممکن است اختلاف پیش آید. کما اینکه در دوره وزارت اینجانب بخش زیادی از از مراکز تفریحی وزارت اطلاعات را دیگران گرفتند و ما به سختی توانستیم آنها را باز پس بگیریم اما کشور ما همواره مدافع حقوق هموطنان مسیحی و کلیمی و دیگر پیروان ادیان الهی خود بوده و در این راستا از هیچگونه کمکی دریغ نکرده.
در ادامه به رسم تشکر هدیه یادبودی از طرف میزبان به دستیار ویژه رئیس جمهور دکتر یونسی اهدا شد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։