فا

اجتماعی

یکشنبه, 14 بهمن 1397 15:03

جزییات جایگزین طرح زوج و فرد / تردد ۲۰ روز رایگان در هر فصل / نرخ ورودی طرح ترافیک 98 حداکثر 15 درصد افزایش می یابد

جزییات طرح جایگرین طرح زوج و فرد که از تابستان سال ۹۸ اجرایی می شود توسط شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران منتشر شد.

«آلیک» - جزییات طرح جایگرین طرح زوج و فرد که از تابستان سال ۹۸ اجرایی می شود توسط شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ،دبیرخانه شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران طی اطلاعیه اعلام کرد: پس از انجام مطالعات چند ماهه از سوی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران که با حضور مشاوران دانشگاهی انجام شد، نهایتا با توجه به ضرورت انجام اقدامات جدی‌تر در حوزه کنترل آلودگی هوا، شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران بر سر تغییر نحوه مدیریت محدوده زوج یا فرد به تصمیم قطعی رسید و تعیین طرح جایگزین آن نیز بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، به تیم‌های کارشناسی محول شد. اکنون پس از چند هفته کار فشرده مشترک، آنچه نهایتا مورد توافق شهرداری، پلیس راهور، وزارت کشور و استانداری تهران قرار گرفت و از تصویب شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران گذشت، به شرح زیر است:

اجرای طرح جایگزین زوج یا فرد از ابتدای تابستان ۱۳۹۸ آغاز خواهد شد و بر اساس آن، محدوده حلقه دوم (زوج یا فرد سابق) به نام محدوده کنترل آلودگی هوا شناخته می‌شود. در طراحی مدل جایگزین طرح زوج یا فرد، تلاش شده است که شرایط برای عموم شهروندان عادلانه‌تر شود و تأثیر بیشتری بر کاهش آلودگی هوا و کنترل ترافیک شهر داشته باشد، شرایط تردد برای عموم مردم در حد رفع نیازشان تسهیل شود، رضایتمندی شهروندان افزایش یابد و همچنین در شرایط خطیر فعلی، شرایط اقتصادی جامعه نیز لحاظ شود.

در سال جاری، خودروهای دارای پلاک فرد در هر فصل سال حداکثر ۲۶ روز و خودروهای پلاک زوج نیز حداکثر ۳۹ روز مجاز به تردد بودند. بر اساس طرح جدید، تعداد روزهای مجاز هر خودروی پلاک تهران ۸۰ روز در سال (در هر فصل ۲۰ روز) خواهد بود و در مقابل، دیگر محدودیتی از بابت زوج یا فرد بودن پلاک و روز وجود ندارد و هر خودرویی در هر روزی که نیاز داشت، می‌تواند از حق تردد خود استفاده کند. بدین ترتیب، دیگر چیزی به نام محدوده زوج یا فرد وجود ندارد و هرکس در طول فصل، ۲۰ روز حق تردد مجاز و رایگان خواهد داشت و برای تردد مجاز بیش از آن، نیازمند پرداخت عوارض است. تعداد روزهای مجاز برای خودروهای با پلاک غیر تهران ۱۵ روز در هر فصل خواهد بود.

همچنین با هدف تسهیل شرایط برای ترددهای ضروری شهروندان در محدوده دوم، شهرداری تهران در لایحه تقدیمی به شورای اسلامی شهر تهران، پیشنهاد کرده که نرخ عوارض برای روزهای مازاد بر ۲۰ روز استحقاقی، به نصف نرخ عوارض طرح ترافیک کاهش یابد. نحوه محاسبه عوارض محدوده کنترل آلودگی هوا نیز همانند محدوده طرح ترافیک برحسب تردد در ساعات اوج یا غیر اوج و داشتن یا نداشتن معاینه فنی برتر محاسبه می‌شود. این طرح (در محدوده کنترل آلودگی هوا) در روزهای پنجشنبه نیز از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ اجرا خواهد شد.

در این لایحه که در مراحل نهایی تصویب در شورای شهر قرار دارد، پیشنهاد شده است که میزان تخفیف خودروهای دارای معاینه فنی برتر نیز از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش یابد، و همچنین برای اولین بار، برای ساکنان محدوده‌ها نیز تخفیف ۵۰ درصدی پیشنهاد شده است که این تخفیف به ازای هر واحد مسکونی فقط به یک پلاک خودرو تعلق می‌گیرد.

به علاوه، مقرر شده است که برای پرداخت عوارض پرداخت‌نشده محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز برای شهروندان مهلت تعیین شود و قبل از اعمال جریمه بابت تردد غیرمجاز به شهروندان اطلاع‌رسانی شود تا در صورت شارژ بموقع حساب و پرداخت عوارض تردد، از جریمه خودداری شود.

بر اساس این مصوبات، شهروندانی که در سال ۹۷ برای طرح ترافیک در سایت «تهران من» ثبت‌نام کرده‌اند، نیاز به ثبت‌نام جدید ندارند و فقط اگر ساکن محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) هستند، برای بهره‌مندی از امتیازات سکونت باید مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه کنند که فراخوان آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

آن دسته از دارندگان خودروها که تا کنون در سایت «تهران من» ثبت‌نام نکرده‌اند، صرفا با ثبت‌نام در سامانه و سپس افزایش اعتبار خود می‌توانند طبق همین الگو در محدوده طرح ترافیک و همچنین محدوده کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشند و اگر در موعد مقرر حساب خود را شارژ و عوارض خود را پرداخت کنند، جریمه نخواهند شد.

 

نرخ ورودی طرح ترافیک 98 حداکثر 15 درصد افزایش می یابد

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با 16 رای با پیشنهاد افزایش حداکثر 15 درصدی نرخ ورودی طرح ترافیک سال 98 موافقت کردند.

به گزارش ایرنا، نرخ عوارض ورود به طرح ترافیک در سال جاری حداکثر 36 هزار تومان است.

اعضای شورای اسلامی پنجم شهر تهران امروز یکشنبه در یکصد و بیست و یکمین جلسه خود همچنین تصویب کردند که نرخ ورودی طرح باید کمتر از نرخ تورم در جامعه باشد.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در تشریح این لایحه افزود: شهرداری تهران در این لایحه پیشنهادی، خواستار افزایش 20 درصدی نرخ ورود به محدوده های ترافیکی تهران در سال آینده نسبت به امسال شد.

وی ادامه داد: همچنین در مصوبه جدید محدوده زوج و فرد به عنوان رینگ دوم طرح ترافیک در سال آینده منظور می شود و نام آن به محدوده کنترل الودگی هوا تغییر نام می یابد.

به گفته علیخانی، مالک هر خودرو با پلاک تهران در سال 98 در هر فصل می تواند 20 بار به صورت رایگان وارد محدوده زوج و فرد شود.

پس از صحبت های علیخانی، احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان مخالف این لایحه گفت: طرح ترافیک جدید تهران امسال اجرا شد و مقرر بود گزارشی از اجرای آن به شورا ارائه شود اما این امر محقق نشده است.

وی ادامه داد: باید مشخص شود که این طرح کمکی به کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک کرده یا خیر؟

به گفته مسجدجامعی، قرار بود 500 میلیارد تومان درآمد از این حوزه تحصیل شود آیا این امر محقق شده است؟

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به مسجدجامعی گفت که خداوند می فرماید از شما حرکت از من برکت، حرکتی کردیم و خداوند باران نازل کرد و امسال وضع هوا خوب بود.

آرش میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورا اما با دفاع از دستاوردهای طرح ترافیک گفت: 21 درصد میزان ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در پاییز امسال به نسبت مدت مشابه کاهش داشت و با اجرای طرح ترافیک جدید سرعت اتوبوس ها 7 درصد افزایش داشته است.

پس از استماع نظرات مختلف کلیات تعیین نرخ عوارض در محدوده های مرکزی شهر تهران در سال 98 با 18 رای موافق و 2 مخالف به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا، در خصوص جزئیات این لایحه نیز مقرر شد ورود خودروهای پلاک ویلچر (پلاک ژ) همچنان رایگان ماند.

همچنین چگونگی ارائه طرح ترافیک خبرنگاری نیز در جلسات کمیته فرهنگ و رسانه شورا تصمیم گیری می شود.

یکی دیگر از بخش های مهم بررسی این لایحه مربوط به حلقه دوم طرح ترافیک (طرح زوج و فرد) بود که براساس اظهارات علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر از سال آینده اخذ عوارض در طرح زوج و فرد قانونی است.

در جریان بررسی این موضوع حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت که در صورت تصویب این موضوع در شورا، شخص فرماندار آن را رد می کند اما رسولی دیگر عضو شورا در پاسخ به وی گفت: در این خصوص تنها کمیته انطباق مستقر در فرمانداری تصمیم گیرنده است.

وی ادامه داد: اخذ عوارض و جریمه 2 موضوع جداست و طبق قانون هر 2 باید گرفته شود.

پس از این کش و قوس، محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران پشت تریبون شورا حاضر شد و گفت: دیشب در فرمانداری تهران جلسه ای با حضور فرماندار و نمایندگانی از دادستانی، راهور، استانداری و شهرداری تهران برگزار شد.

پورسیدآقایی اظهار داشت: آنجا مطرح شد که اخذ عوارض و جریمه برای طرح های ترافیکی کاملا قانونی است و باید مر قانون اجرا شود.

به گزارش ایرنا، نهایتا براساس تصمیم اعضای شورای اسلامی شهر، شهرداری تهران مکلف شد که هر 6 ماه یکبار گزارشی از وضعیت اجرای طرح ترافیک به شورا ارائه کند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։