فا

اجتماعی

دوشنبه, 31 تیر 1398 10:54

مراسم بادراک قره ‌کلیسا 65 ساله می‎شود / ثبت جهانی مراسم مذهبی ارامنه قره ‌کلیسا

شرلی آودیان با اشاره به اینکه مراسم مذهبی ارامنه جهان با عنوان مراسم بادراک گفت: سابقه این مراسم به 65 سال پیش برمی‌گردد.

«آلیک» - مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای ایران با اشاره به اینکه مراسم مذهبی ارامنه جهان با عنوان مراسم بادراک برای شصت و پنجمین سال متوالی در قره ‌کلیسا چالدران برگزار می‌شود، گفت: سابقه این مراسم به 65 سال پیش برمی‌گردد.

شرلی آودیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به اینکه مراسم مذهبی ارامنه جهان با عنوان مراسم بادراک برای شصت و پنجمین سال متوالی در قره ‌کلیسا چالدران برگزار می‌شود، اظهار کرد: سابقه این مراسم به 65 سال پیش برمی‌گردد هنگامی که برای نخستین بار گروهی از خلیفه‌‎گری ارامنه تبریز راهی این کلیسا شده و اقدام به برگزاری مراسم مذهبی در قره ‌کلیسا کردند و از آن به بعد این مراسم همه ساله با حضور ارامنه کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه زائران شرکت کننده در این مراسم اغلب از کشورهای ارمنستان هستند، افزود: از کشورهای اروپایی فرانسه و ایتالیا نیز زوار بیشتری در این مراسم داشته هر چند که از سایر کشورها از جمله انگلستان و لبنان نیز مسافران در این مراسم حضور دارند.

مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای ایران با بیان اینکه سال گذشته سه هزار و 800 نفر در این مراسم شرکت کرده بودند، ادامه داد: امسال پیش‎بینی می‎شود تعداد مسافران حاضر در این مراسم 600 نفر بیشتر از سال گذشته باشد و تاکنون نیز 35 نفر از کشور ارمنستان برای شرکت در این مراسم ثبت‎نام کرده‌‎اند.

وی با بیان اینکه مراسم مذهبی در قره‌‎کلیسا به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره یکی از حواریون حضرت عیسی(ع) به نام تادئوس یا طاطائوس برگزار می‎شود، عنوان کرد: هر ساله تاریخ دقیق این مراسم طبق تقویم میلادی تعیین می‌‎شود و در طول سه روز برگزاری مراسم برنامه‎های مختلفی در غروب و طلوع خورشید اجرا می‌‎شود که مهمترین آنها ساعت 10 صبح روز شنبه با عنوان تبرک نان و آب مقدس بوده که این تبرک‌ها بین زوار توزیع ‎می‎شود.

آودیان با بیان اینکه پرونده مربوط به ثبت جهانی این مراسم به یونسکو ارسال شده است‎، تصریح کرد: امید است در سال 2020 این مراسم نیز مانند بنای تاریخی قره ‌کلیسا به ثبت جهانی برسد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։