فا
دوشنبه, 06 دی 1400 13:06

نصیری: هنریک تمرزیان ارمنیِ باغیرتِ وزنه برداری ایران بود

نابغه وزنه‌برداری ایران با اشاره به نقش ارامنه در افتخارآفرینی ورزش ایران گفت: یکی از این بزرگان هنریک تمرزیان مربی من بود. او ارمنیِ با غیرت و متعصب وزنه‌برداری ایران بود.

«آلیک» - نابغه وزنه‌برداری ایران با اشاره به نقش ارامنه در افتخارآفرینی ورزش ایران گفت: یکی از این بزرگان هنریک تمرزیان مربی من بود. او ارمنیِ با غیرت و متعصب وزنه‌برداری ایران بود.

به گزارش ایرنا، شهروندان ارامنه ایران در بخش‌های مختلف، نقش چشمگیری در توسعه کشور داشتند. شهروندانی که همیشه زیر پرچم ایران حضور داشته و توانستند در بخش‌های مختلف از جمله ورزش افتخارآفرین باشند. یکی از قهرمانان رشته وزنه‌برداری هنریک تمرزیان بود که مدال برنز وزنه‌برداری جهان و نقره قهرمانی آسیا را در کارنامه دارد.

از تمرز به عنوان یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار در وزنه‌برداری ایران یاد می‌شود.

فعالیت هنریک تمرزیان تنها در بخش ورزش قهرمانی نبود بلکه وی وزنه‌برداری را به صورت علمی دنبال کرد و سه کتاب با عنوان‌های تجزیه و تحلیل وزنه‌برداری، تکنیک و روش‌های جدید در وزنه‌برداری، علم و دانش در خدمت ورزش وزنه‌برداری به رشته تالیف درآورد.

از تمرز مقالات زیادی نیز در بخش علم ورزش به جای مانده است.

دارنده مدال برنز وزنه‌برداری قهرمانی جهان پس از پیروزی انقلاب اسلامی وظایف مختلفی را عهده‌دار شد. دبیرکلی فدراسیون وزنه‌برداری ایران، عضویت در هیات رییسه و ریاست کمیته آموزشی و تحقیقاتی ایران و قاره آسیا، عضویت در کمیته تحقیقات و پژوهش تاریخی فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری و ریاست کمیته فنی فدراسیون قاره آسیا را نام برد.

او از سال ۱۳۵۹ نیز به عنوان داور درجه یک بین‌المللی ایفای نقش نمود.

تمرزیان ارمنی در بخش مربیگری نیز موفق بود. محمد نصیری نابغه وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی به مدال‌های طلای وزنه‌برداری رسید.

محمد نصیری در آستانه سال نو میلادی با تمجید از خدمات تمرزیان در توسعه وزنه‌برداری ایران به خبرنگار ایرنا گفت: تُمرز یک مرد کامل و انسان بی‌بدیل در وزنه‌برداری بود. او قهرمان، نویسنده، روزنامه‌نگار و یک مربی شناخته شده بود. افتخار دارم که زیر نظر او توانستم مدال‌های زیادی را کسب کنم.

نابغه وزنه‌برداری ایران با اشاره به رفتار و منش تمرز نیز عنوان کرد: در اردوهای زیادی به عنوان شاگرد افتخار حضور در کنار تُمرز این مربی بزرگ را داشتم و خاطرات فراموش نشدنی دارم. او ارمنی با غیرت و متعصب وزنه‌برداری ایران بود. شاید برخی با نگاه متعصب بحث ارمنی بودن او را طرح می‌کردند اما واقعیت این بود که تمرز خیلی ایرانی بود و برای کسب افتخار تلاش می‌کرد.

هنریک تمرز ۱۹ آبان ماه سال ۱۳۷۵ به خاطر سرطان در سن ۷۰ سالگی دار فانی را وداع گفت و در آرامستان ارامنه به خاک سپرده شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։