فا
پنج شنبه, 22 ارديبهشت 1401 10:45

از برترین گل تا بهترین تیم؛ «بهترین های صد سال ورزش ایران» معرفی شدند

مراسم اختتامیه جشنواره «یکصد» با حضور محسن برمهانی معاون جدید سیما، مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد و در آن «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» معرفی شدند.

«آلیک» - مراسم اختتامیه جشنواره «یکصد» با حضور محسن برمهانی معاون جدید سیما، مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد و در آن «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» معرفی شدند.

به گزارش ایسنا، مراسم اختتامیه جشنواره یکصد، چهارشنبه شب (۲۱ اردیبهشت) در مرکز همایش‌های صدا و سیما با حضور مدیران سازمان صداوسیما، مدیران ارشد ورزش و پیشکسوتان ورزش کشور برگزار شد و پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما نیز در بخش پایانی مراسم حضور یافت.

در این مراسم، سجادی وزیر ورزش و جوانان، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، هاشمی‌طبا، علی فروغی مدیر شبکه سه سیما، معتضد مدیر شبکه ورزش سیما و ورزشکارانی از جمله پرویز برومند، خداداد عزیزی، حمید استیلی، حسین رضازاده، پرویز مظلومی، محمد بنان، سیروس دین‌محمدی، حسن یزدانی، مصطفی کارخانه، محمد نصرتی و ... حضور داشتند.

محمدرضا احمدی اجرای این مراسم را برعهده داشت.

سینا معتضدی مدیر شبکه ورزش و مسئول جشنواره انتخاب برترین‌های قرن ورزش ایران، در ابتدای این مراسم متنی را در خصوص جشنواره یکصد قرائت کرد. در متن قرائت‌شده توسط معتضدی آمده است:

«گاهی زمان بهانه‌ای می‌شود برای یادآوری خاطرات تلخ و شیرین یک فرد، یک خانواده یا یک ملت و این بار، یک قرن بهانه شد. بهانه‌ای که به ما یادآوری کند ورزش فقط برد و باخت نیست، هیاهوی حیا کن و رها کن نیست، ورزش بخشی از تاریخ و هویت ملت ماست. بخشی از خاطرات جمعی که فراموش‌شدنی نیستند و تا دهه‌ها بر روح و جان ما اثر گذارند. بیایید با هم مرور کنیم... در آذر ۷۸ وقتی خداداد عزیزی ما را به جام جهانی برد، این ما بودیم که داد زدیم، گریه کردیم و خندیدیم و خدا را برای بودن خداداد شکر کردیم... وقتی جواد فروغی در المپیک توکیو در مقابل پرچم کشورمان سلام نظامی داد، یادمان آورد که سرباز همیشه سرباز است، چه در لباس جنگ، چه در لباس پرستاری و چه در لباس تیم ملی... وقتی اولین مدال تاریخ بوکس ایران توسط دانیال شهبخش سیستان و بلوچستانی به دست آمد، یادمان آورد که ایران، فقط تهران نیست... وقتی حسین رضازاده زیر سنگین‌ترین وزنه آن زمان دنیا ایستاد، خندید و یا ابالفضل گفت، توان گرفتیم تا ما هم در سختی‌ها بایستیم، بخندیم و یا ابالفضل باشیم... وقتی در برابر مشکلات ناامید شدیم، کم آوردیم و کنار کشیدیم، یزدانی تیلور را برد، سیامند رحمان رکورد جهان را زد، بیرانوند پنالتی گرفت، کبدی و فوتسال بانوان برای اولین بار قهرمان آسیا شدند، تا ما هم دوباره بلند شویم، یا علی بگوییم و داشته‌هایمان را باور کنیم... وقتی افتخارات مربیانی مثل محمد بنا، کوروش باقری، مصطفی کارخانه، هادی رضایی و خیلی‌های دیگر جلوی چشممان رژه می‌رود، حالمان خوب می‌شود که ایرانی‌اند، هموطنند و باور می‌کنیم که آنچه خود داریم را از بیگانه تمنا نکنیم... وقتی هاشمیه متقیان در پارالمپیک با بالا رفتن پرچم کشورمان اشک می‌ریخت، یادمان آورد برای بالا ماندن پرچم ایرانمان، برای حفظ خاک و ناموس وطنمان، چه مادران و پدرانی از غم از دست دادن  فرزند شهیدشان اشک‌ها ریخته‌اند...

و این یادآوری‌ها از خاطرات هویت‌ساز ورزش ایران، فلسفه‌ی شکل‌گیری جشنواره یکصد با انتخاب برترین‌های قرن ورزش ایران است.

جشنواره انتخاب برترین‌های قرن ورزش ایران به همت شبکه ورزش و با همکاری وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک و حمایت شورای ورزش رسانه ملی، از ابتدای سال ۱۴۰۰ با تشکیل کمیته راهبردی آغاز به کار کرد تا عناوین و شاخص‌های انتخاب برترین‌های قرن، تدوین و اعتبارسنجی شود. در گام دوم برای جمع‌آوری داده‌ها و جهت پرهیز از اتکا به ذهنیات چند نفره، به فدراسیون‌های ۵۲ گانه ورزشی رجوع شد تا هر فدراسیون براساس دانش تاریخی خود، نامزدهای مدنظرش را براساس شاخص‌ها و ملاک‌های اعلام شده، معرفی نماید. در این مرحله ۱۲۳۶ نامزد معرفی شدند که با تجمیع نامزدهای کمیته راهبردی، نامزدها به ۱۴۲۷ نفر رسیدند. در گام سوم، هیات‌های شش گانه‌ی تخصصی با همراهی کارشناسان، مربیان، خبرنگاران و سردبیران ورزشی تشکیل شد که خروجی این نشست‌ها، راهیابی ۱۳۵ نامزد در هشت عنوان به مرحله داوری بود. در کمیته داوریه ده نفره، با حضور عالی‌تر ین مقامات ورزش کشور، خبرگان ورزش دانشگاهی، مورخین و پیشکسوتان ورزشی، ۵۲ نامزد نهایی برای رجوع به افکار عمومی معرفی شدند.

در این مرحله؛ برنامه تلویزیونی یکصد از اول فروردین‌ماه، با معرفی نامزدهای جشنواره و مرور موفقیت‌ها و دستاوردهای ورزش ایران، با ۷۰ ساعت برنامه‌سازی بر روی آنتن شبکه ورزش رفت و به طور همزمان و در گام نهایی، به سیاق همیشه؛ حرف آخر را مردم ورزش دوست کشورمان زدند و با نزدیک به دو میلیون و پانصد هزار رای به این جشنواره رونق بخشیدند و نفرات برتر را برگزیدند. در اختتامیه جشنواره علاوه بر تقدیر از برگزیدگان مردمی، به سیاق جشنواره‌ها در برخی عناوین نیز کمیته داوران نامزدهایی را شایسته تقدیر و اهدای جایزه تشخیص دادند. در انتها لازم می‌دانم مراتب سپاس خود را از همه کسانی که دبیرخانه جشنواره را در برگزاری این رخداد بزرگ یاری رساندند سپاسگزاری نمایم.»

به گزارش ایسنا، در ادامه سجادی وزیر ورزش و جوانان در راستای اقدامات وزارت ورزش و جوانان در طول این سال‌ها و پیشرفت این حوزه و آینده ورزش ایران متنی را قرائت کرد.

همچنین رئیس سازمان صداوسیما در سخنانی در این مراسم گفت: ما در محضر قله‌هایی هستیم که عناصر هویتی ما را شکل می‌دهند. قله‌های افتخار، اقتدار، جوانمردی، فتوت و قله‌های ایثار، سربلندی و بزرگمردی. ورزشکارانی که در ده‌ها سال تجربه پرافتخار ملت ما افتخار آفریدند و میدان برد و باخت برای آنها میدان ارزش‌آفرینی و افتخارآفرینی و جوانمردی بوده است. ما در صفحات تاریخ به ورزشکاری با افتخار اقتدا می‌کنیم، با وجود اینکه ده‌ها سال از از رفتن او از جمع ما می‌گذرد، به نام غلامرضا تختی؛ جهان پهلوان که افتخارش در عرصه اخلاق و جوانمردی بود. به عزیزانی افتخار می‌کنیم در این عرصه والا که باختشان به دلیل عدم حضورشان در برابر نمایندگان یک رژیم کودک‌کش چیزی نیست غیر از برد و افتخار.

پیمان جبلی با بیان اینکه "معیار برد و باخت در مرام ورزشکاران ما، اخلاق، جوانمردی و حمایت از مظلوم است"، افزود: این افتخارات صفحات درخشانی در تاریخ ما هستند که وظیفه ما برجسته کردن، نمایان کردن و انعکاس این بزرگمردی‌هاست. اگر ما در رسانه ملی شعار هویت‌محوری و عدالت‌گستری را در این دوره تحولی سر دست گرفته‌ایم، این افتخارآفرینان یکی از عناصر اصلی هویت‌آفرینی ملت بزرگ ما هستند که باید به آنها افتخار کنیم. باید به آنها اقتدا کنیم و داستان‌ها از آنها نقل کنیم. باید داستان قهرمانی‌هایشان را در زبان هنر متجلی کنیم. این حقی است که این بزرگان بر گردن ما دارند. امیدوارم که این صفحات افتخارآفرینی و این فصل‌های درخشانی که تاریخ ملت بزرگ ما را دیدنی و شنیدنی و جذاب کرده است، ادامه داشته باشد. این افتخارآفرینان حاصل تمدن بزرگ و فرهنگ بزرگ مردم هستند.

در بخش دیگری از این مراسم، محسن برمهانی در اولین سخنرانی خود پس از انتصابش در معاونت سیما، گفت: این لحظات، لحظات شیرینی است؛ در کنار کسانی که لحظات شیرین و همچنین پرچم کشورمان را برای مردم ایران به اهتزاز در آوردند.

برمهانی ادامه داد: اتفاق بزرگی برای رویداد یکصد رقم خورد که حاصل همکاری دقیق، منصفانه و خوب بین وزارت ورزش و سازمان صدا و سیما است. از ریاست سازمان و همه دست‌اندرکاران تشکر و قدردانی می‌کنم.

معرفی برگزیدگان

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش‌های مختلف «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» معرفی شدند.

در بخش ابتدایی مراسم، لوح تقدیر و تندیس به شهید اسکندری، شهید طوفانی و شهید حسن رزاز تقدیم شد.

لوح تقدیر و تندیس رفتار جوانمردانه به محمد انصاری، فتحی نورین - ورزشکار خارجی - و علیرضا جهانبخش تعلق گرفت.

لوح تقدیر و تندیس بهترین مدیر قرن به مرحوم یزدانی‌خرم و حاج محمود خسروی تعلق گرفت.

لوح تقدیر و تندیس بهترین مربی قرن به محمد بنا تعلق گرفت.

لوح تقدیر برترین تیم قرن به تیم والیبال نشسته تعلق گرفت و همچنین لوح و تندیس تیم برتر قرن به انتخاب مردم، به تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فرانسه ۱۹۹۸ و حمید استیلی تعلق گرفت.

لوح و تندیس قوی‌ترین مرد جهان نیز به مرحوم سیامند رحمان تعلق گرفت.

لوح و تندیس مدال برتر قرن به زهرا نعمتی، احسان قائم‌مقامی و جهان پهلوان غلامرضا تختی تعلق گرفت.

لوح تقدیر و تندیس صحنه برتر قرن به حسن یزدانی قهرمان کشتی جهان تعلق گرفت.

در پایان مراسم، لوح قدیر و تندیس گل برتر قرن هم به خداداد عزیزی تعلق گرفت.

بر اساس این گزارش، جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران»، در طول فروردین ۱۴۰۱ در قالب برنامه تلویزیونی «یکصد» و در هفت عنوان «صحنه ماندگار»، «مدال ماندگار»، «گل قرن»، «تیم قرن»، «مربی قرن»، «یار مظلوم» و «رفتار جوانمردانه» به نظرسنجی مردمی‌ گذاشته شد و در پایان این نظرسنجی و در طول یک ماه، بیش از دو و نیم میلیون رأی مردمی‌ به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։