فا
شنبه, 04 تیر 1401 14:05

رونمایی از تندیس ماسیس هامبارسومیان پیشکسوت ارمنی بوکس ایران

کمیته ملی المپیک ایران از تندیس ماسیس هامبارسومیان کاپیتان سابق تیم ملی بوکس ایران رونمایی کرد.

«آلیک» - کمیته ملی المپیک ایران از تندیس ماسیس هامبارسومیان رونمایی کرد.

امروز (شنبه، ۴ تیر ۱۴۰۱)، مراسم رونمایی از تندیس ماسیس هامبارسومیان کاپیتان سابق تیم ملی بوکس ایران، به میزبانی سالن فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شد.

در این مراسم سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، سیدرضا صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک، حسین ثوری رئیس فدراسیون بوکس، کیکاووس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک، پیمان فخری رئیس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی، نصرالله سجادی و جمعی از پیشکسوتان خانواده بوکس حضور داشتند.

هامبارسومیان افتخاراتی چون طلای بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران، برنز قهرمانی آسیا ۱۹۷۳ بانکوک، نقره قهرمانی آسیا ۱۹۷۷ جاکارتا، برنز قهرمانی آسیا ۱۹۸۰ بمبئی، طلای مسابقات عمران ترکیه ۱۹۷۴ و ۱۹۷۷ را در کارنامه خود دارد.

حسین ثوری رئیس فدراسیون بوکس ایران در ابتدای این مراسم گفت: ما هر زمان درباره پیشکسوتان با آقای صالحی‌امیری صحبت کردیم با افتخار حمایت کردند که جا دارد از این جهت سپاسگزار او باشیم.

او افزود: پیشکسوتان قطعا چراغ هدایت ما هستند و امروز خوشحال هستیم که پیشکسوت بزرگ ما ماسیس هامبارسومیان در کنار ما حضور دارد و می‌توانیم به پاس زحمات و افتخار آفرینی بسیار زیاد او برای این مرز و بوم، از او تقدیر کنیم.

حسین ثوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز به نمایندگی جامعه بوکس از سیدحمید سجادی درخواستی داشت که سالن شماره ۹ به خانواده فدراسیون بوکس اختصاص پیدا کند. وی درخواست کرد تا این سالن به کمپ تیم‌های ملی بوکس تبدیل شود؛ چرا که کمپ نیمه‌کاره فدراسیون با توجه به زور زیاد فدراسیون کشتی، به این رشته تعلیق پیدا کرده.

وی در حاشیه این مراسم در واکنش به اقدام کمیته بین‌المللی المپیک برای تغییر در سهمیه المپیک گفت: امیدوارم که مشکل بوکس در المپیک حل شود.

ثوری درباره نامه اعتراضی فدراسیون‌ها به مجلس درباره بودجه تاکید کرد: نامه اعتراضی به مجلس را ما هم امضا کرده‌ایم. باید کمک کنند.

در ادامه حسین صحرایی از پیشکسوتان این رشته با تمجید از ماسیس هامبارسومیان عنوان کرد: زمانی که در ۱۶سالگی به تیم ملی آمدم، ماسیس کاپیتان ما بود و هنوز هم کاپیتان ماست. او گفت که پیش و پس از انقلاب به غیر از حسین ثوری هیچکس به ما احترام نگذاشت. بعد از ۵۰ سال به پیشکسوتان بوکس احترام گذاشته شد. ما چیزی جز احترام نمی‌خواهیم. قدرشناسی از ماسیس که آن سوی دنیا زندگی می‌کند بسیار ارزشمند بود و ما را دلگرم کرد.

منوچهر مقصودی پیشکسوت و عضو هیات‌رئیسه فدراسیون بوکس نیز گفت: بوکس ایران در ۸۶ سال گذشته همواره در المپیک‌ها حضور داشته است. از المپیک هلسینکی در کنار کشتی و وزنه‌برداری در المپیک‌ها شرکت کرده است. بعد از بازگشایی فدراسیون، بوکس مدیون احمد ناطق نوری است. خوشبختانه بوکس بعد از او به دست جوان تحصیل‌کرده و توانمندی افتاد که باعث شد سرانجام به مدال جهانی برسیم. اگر از فدراسیون بوکس به لحاظ مالی و معنوی حمایت شود این رشته می‌تواند بالاخره به مدال المپیک هم برسد.

در ادامه مراسم از سردیس ماسیس هامبارسومیان از قهرمانان ارزنده، کاپیتان سابق تیم ملی بوکس و قهرمان آسیا و بازی‌های آسیایی رشته بوکس تجلیل شد.

ماسیس هامبارسومیان هم درباره این مراسم گفت: بنده ۷۲ ساله هستم و ۴۰ سالی است که بوکس کار نکرده‌ام، از ۱۴ سالگی تا ۳۴ سالگی در این رشته بودم.

او درباره دلایل خداحافظی زود هنگام خود از دنیای قهرمانی نیز گفت: در استرالیا بودم که حس کردم دوران حرفه‌ای من تمام شده و آسیب دیدگی‌های زیادی سراغ من می‌آید. به همین دلیل کنار کشیدم.

ماسیس درباره مراسم تقدیر و رونمایی تندیس خود نیز گفت: همه چیز خیلی خوب بود، تندیس هم شبیه من است. من ایران نبودم و فقط چندین بار چند عکس فرستاده بودم. به قدری شرمنده این برنامه کمیته المپیک شدم که نمی‌توانم بگویم. خیلی اتفاق بزرگی بود.

او درباره محل زندگی خود نیز گفت: ساکن استرالیا هستم و یک مدت کوتاهی است که به ارمنستان رفته‌ام. الان خیلی خوشحال هستم که به ایران آمده‌ام. این مرام، معرفت و دوستی خالصانه که در ایران هست، هیچ کجای دنیا نیست.

قهرمان سابق بوکس آسیا درباره شرایط این رشته در ایران نیز گفت: چون مدت‌ها است در ایران نبودم، نمی‌توانم نظر دقیقی بدهم، ولی اینکه اولین مدال جهانی را کسب کردیم اتفاق بسیار بزرگی است.

در بخش دیگری از مراسم صالحی امیری خاطرنشان کرد: روزی تاریخی برای فدراسیون بوکس و لحظات ماندگار برای پیشکسوتان و سرمایه‌های ماندگار ماست. پیشکسوتان دلی چون دریا و محبتی چون آفتاب و تواضعی چون زمین دارند و شایسته تقدیر هستند. این برنامه یک پیام برای قهرمانان و انسان‌ها منعکس می‌کند که اگر امروز استکی و شه‌بخشی هستند به‌خاطر ریشه‌های تنومند پیشکسوتان است. گاهی انسان دچار فراموشی می‌شود و این یک وهم و جعل است و همه باید بدانند که اگر ما هستیم به‌خاطر ریشه‌های تنومندی به نام پیشکسوتان است، مبادا کفران نعمت کنیم.

وی ادامه داد: ماسیس، مقصودی و ناطق نوری یک نماد هستند تا همه جوانان بدانند اگر پیروزی به دست آمد در سختی و رنج بود. ما ماسیس را از ارمنستان به تهران دعوت کردیم تا یک پیام را صادر کنیم که قدردان زحمات شما هستیم. کمیته ملی المپیک متعلق به پیشکسوتان و خانه آنهاست. پیشکسوتان صاحب این خانه هستند و ما در عین میزبانی، میهمان هستیم. انسانیت مرز مشترک پیشکسوتان است.

در انتهای مراسم حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان در مراسم حاضر شد خاطرنشان کرد: از صالحی امیری تشکر می‌کنم و به حسین ثوری خسته نباشید می‌گویم. به‌عنوان خادم و میزبان این مراسم در کنار کمیته المپیک به پیشکسوتان خیرمقدم می‌گویم.

علیرضا استکی سرمربی تیم ملی هم گفت: پارسال و در ارمنستان هامبارسومیان را شناختم و از معرفت و خاکی‌بودن او واقعاً کیف کردم.

سرمربی تیم ملی بوکس ایران گفت: خدا به نام ما یک افتخار را ثبت کرده و خستگی ۹۰ساله بوکس به بار نشست. نمی‌دانم چرا این مسئله به جای حمایت بیشتر باعث حاشیه شد و نمی‌دانم دلیل برخی انتقادات چیست. کاش این اتفاق رخ نمی‌داد.

در پایان مراسم تجلیل از ۳۰ نفر از پیشکسوتان و قهرمانان این رشته و دانیال شه‌بخش تنها مدال‌آور این رشته در مسابقات جهانی تقدیر و تجلیل شد.

اخبار مرتبط

 • با توجه به درپیش بودن بازی های المپیک توکیو؛ نشست مشترک مسئولان کمیته ملی المپیک با سخنگوی وزارت امور خارجه
  با توجه به درپیش بودن بازی های المپیک توکیو؛ نشست مشترک مسئولان کمیته ملی المپیک با سخنگوی وزارت امور خارجه

  سخنگوی وزارت امور خارجه در دیدار با رییس کمیته ملی المپیک کشورمان از آمادگی وزارت خارجه برای همکاری همه جانبه با این‌ کمیته با هدف حضور موفق ورزشکاران ایرانی در رقابت‌های بین المللی و همچنین معرفی فرهنگ غنی ایران به مخاطبان بین المللی تاکید کرد.

 • افزایش همکاری های ورزشی ایران و ارمنستان
  افزایش همکاری های ورزشی ایران و ارمنستان

  گاگیک تساروکیان رئیس کمیته ملی المپیک ارمنستان که به مناسبت افتتاحیه المپیک ارامنه به ایران سفر کرده بود ، ضمن دیدار و گفت و گو با کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک، تفاهمنامه همکاری دو جانبه ای را به امضا رساند.

 • گفتگو با کاپیتان افسانه ای بوکس ایران ماسیس هامبارتسومیان
  گفتگو با کاپیتان افسانه ای بوکس ایران ماسیس هامبارتسومیان

  ماسیس نوجوانی خود را در کوچه پس کوچه های کرمانشاه گذراند. چهارده ساله بودکه عاشق ورزش بوکس شد. تمریناتش را بدون کمترین امکانات و حتی بدون وجود مربی آغاز کرد.
  گفتگوی ویژه زیر که پس از سال ها دوری از وطن طی سفر اخیر این بوکسور افتخار آفرین به کشورمان انجام شده فرصتی بود دوباره برای یادآوری گذشته پرافتخار ورزش کشورمان در مسابقات بین المللی که با جرات می توان گفت نمی توان آن را بدون افتخار آفرینی ماسیس هامبارتسومیان متصور بود.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։