فا
دوشنبه, 10 مرداد 1401 13:34

رونمایی AFC از فرمت جدید صعود؛ ایران پای ثابت جام جهانی می شود!

کنفدراسیون فوتبال آسیا سازوکار جدید برای صعود به جام جهانی را مشخص کرد که تغییرات زیادی نسبت به فرمت کنونی مقدماتی جام جهانی دیده می‌شود.

«آلیک» - کنفدراسیون فوتبال آسیا سازوکار جدید برای صعود به جام جهانی را مشخص کرد که تغییرات زیادی نسبت به فرمت کنونی مقدماتی جام جهانی دیده می‌شود.

به گزارش "ورزش سه"، در حالی که کمتر از شش ماه تا جام جهانی ۲۰۲۲ قطر فرصت باقی است، AFC پس از مشورت با فیفا و همچنین کمیته برگزاری مسابقات، فرمت جدید مرحله مقدماتی جام جهانی را به صورت رسمی اعلام کرد.

باتوجه به افزایش تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی، سهمیه AFC نیز از ۱+۴ به ۱+۸ رسیده و به این ترتیب احتمال دارد در جام جهانی بعدی ۹ تیم از قاره آسیا حضور داشته باشند که طبیعتا این افزایش سهمیه، تغییر در فرمت بازی‌ها را نیز در پی دارد.

بر اساس تصمیم AFC رقابت‌های مقدماتی جام جهانی چهار دور خواهد بود و تمام ۴۷ تیم ملی حاضر در کنفدراسیون فوتبال آسیا از شانس صعود به جام جهانی برخوردار خواهند بود.

* دور اول مقدماتی: ۲۲ تیم که در رنکینگ قاره‌ای جایگاهی بین ۲۶ تا ۴۷ دارند، به صورت رفت و برگشت به مصاف هم می‌‍روند تا ۱۱ تیم پیروز به مرحله بعدی راه پیدا کنند.

* دور دوم مقدماتی: یازده تیم برنده به همراه ۲۵ تیم اول رنکینگ AFC در این مرحله حضور خواهند داشت. ۳۶ تیم در ۹ گروه چهار تیمی تقسیم می‌شوند و به صورت رفت و برگشت به مصاف هم می‌روند تا در پایان ۱۸ تیم برتر (دو تیم نخست هر گروه) به دور نهایی راه پیدا کند.

* دور سوم (نهایی) مقدماتی: ۱۸ تیم صعودکننده به این مرحله، به صورت اتوماتیک در جام ملت‌های آسیا نیز حضور خواهند داشت اما برای صعود به جام جهانی باید رقابت سنگینی را پشت سر بگذارند. در این مرحله سه گروه شش تیمی وجود دارد که پس از رقابت‌های دوره‌ای رفت و برگشت، دو تیم نخست هر گروه به صورت مستقیم راهی جام جهانی می‌شوند.

* دور چهارم مقدماتی (پلی آف آسیایی): تیم‌های سوم و چهارم هر گروه (شش تیم) در ۲ گروه سه تیمی قرار می‌گیرند و سر گروه به صورت مستقیم راهی جام جهانی می‌شود. تیم‌های دوم نیز به صورت مستقیم دیدار خواهند کرد تا سهمیه پلی آف قاره‌ای را مشخص کنند.

به عبارتی در این فرمت ۵ قدرت کلاسیک فوتبال آسیا ایران، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و عربستان شانس بالایی برای صعود خواهند داشت و شاید با سختی چندانی هم مواجه نشوند و علاوه بر آن‌ها تیم‌هایی نظیر قطر، ازبکستان، امارات، عراق، چین و... نیز از شانس مطلوبی برای صعود برخوردار خواهند بود.

آنطور که وبسایت کنفدراسیون فوتبال آسیا گزارش داده، مقدماتی جام جهانی از مهر ماه ۱۴۰۲ با مرحله پیش مقدماتی آغاز خواهد شد که در این تاریخ بازی‌های رفت و برگشت برای تعیین ۱۱ تیم برگزار می‌شود.

سپس از آبان ۱۴۰۲ تا خرداد ۱۴۰۳ مرحله دوم بین ۳۶ تیم برگزار خواهد شد تا ۱۸ تیم منتخب برای رقابت در دور نهایی برگزیده شوند.

پس از آن از شهریور تا اسفند ۱۴۰۳ مرحله نهایی مقدماتی که هشت بازی خواهد بود، به انجام می‎‌رسد که تیم ایران شانس بالایی دارد تا در همین مرحله به جام جهانی صعود کند. بازی‌های پلی آف نیز در شهریور، مهر و آبان برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։