فا
دوشنبه, 21 شهریور 1401 14:11

پنجاه و سومین مشعل المپیک ارامنه به کام خوشنام های فوتبالی آرارات

مراسم افتتاحیه پنجاه و سومین دوره بازی‌های المپیک ارامنه ایران روز چهارشنبه (۱۶ شهریور ماه) در باشگاه آرارات تهران برگزار شد.

«آلیک» - مراسم افتتاحیه پنجاه و سومین دوره بازی‌های المپیک ارامنه ایران روز چهارشنبه (۱۶ شهریور ماه) در باشگاه آرارات تهران برگزار شد.

مشعل این دوره از مسابقات بدست ورژ خچومیان برافروخته شد.

مشعل پنجاه و سومین دوره بازی‌های ورزشی ارامنه ایران طی هفته گذشته در کلیساهای چهار منطقه ارمنی نشین پایتخت گردانده و طی مراسم مذهبی متبرک شده بود.

هامباردزوم دارابیدیان، کوستان هاروتونیان، مارکار نرسیسیان و هویک حاتم زاده، از پیشکسوتان فوتبال آرارات، چهار مشعل داری بودند که آتش پنجاه و سومین دوره بازی‌های «هاماهایکاکان» را حمل و به باشگاه آرارات منتقل کردند و آتش بازی ها بدست ورژ خچومیان کاپیتان پیشکسوت آرارات در مراسم افتتاحیه بازی ها برافروخته شد.

این دوره از بازی‌ها به پاس شصت و ششمین سال تاسیس تیم فوتبال آرارات، به این تیم پرافتخار تقدیم و این رویداد ورزشی نیز به همین نام نامگذاری شده است.

در بخش دیگر مراسم گئورگ هاروطونیان به نمایندگی از ورزشکاران و تالین طهماسیان از طرف داوران سوگندنامه ورزشکاران و داوران را قرائت کردند و قسم یاد کردند جوانمردانه و به دور از تبعیض و تقلب در بازی های المپیک آرارات به رقابت و داوری بپردازند.

در این دوره از بازی ها بیش از ۲۰۰ ورزشکار پسر و دختر از شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان و تهران  در ۷ رشته ورزشی به رقابت می پردازند.

طی برگزاری این رویداد ورزشی تماشاگران و شرکت کنندگان حاضر در دهکده المپیک آرارات، شاهد دو مسابقه دوستانه در رشته های فوتبال و بسکتبال بین تیم های پیشکسوتان فوتبال آرارات و تیم رسانه که در زمین چمن فوتبال آرارات انجام خواهد شد و همچنین بسکتبال آرارات و تیم مهرام در سالن بسکتبال "ساسونی داویت" آرارات خواهند بود.

در مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات آرا شاوردیان، نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی، مهرداد قارداشی، عضو کمیته ملی المپیک و رئیس فدراسیون تنیس روی میز، علی علیپور، معاون اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای سفارت جمهوری ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران، اعضای شورای خلیفه گری ارامنه تهران و مجمع نمایندگان، نمایندگان موسسه و روزنامه آلیک، نمایندگان انجمن های ارامنه، ورزشکاران و اعضا جامعه ارمنیان ایران حضور داشتند.

در مراسم افتتاحیه المپیک ارامنه چهلمین سالگرد تأسیس موسسه ترجمه و تحقیق هور نیز گرامی داشته شد. موسسه هور با هدف شناساندن فعالیت ها و تعاملات اجتماعی ارمنیان و همچنین جمع آوری اسناد و مستندات در مورد  نسل کشی ارامنه به دست ترکان عثمانی  و دادخواهی ظلم دیدگان و مظلومین فعالیت می کند.

یادآور می شود که باشگاه آرارات به منظور پرورش نسل های آتی کشور، اقدام به گشایش "آکادمی فوتبال آرارات" با مدیریت ادموند بزیک و همراهی فوتبالیست های سرشناس آراراتی کرده است. نونهالان فوتبالی این آکادمی نیز در رژه افتتاحیه مشعلداران المپیک ارامنه  را همراهی  کردند.

 

متن سخنرانی آرا شاوردیان، نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی، در مراسم افتتاحیه پنجاه و سومین دوره بازی‌های المپیک ارامنه ایران

 

به نام خداوند بخشنده مهربان

با درود به روح پر فتوح رهبر و معمار كبير انقلاب اسلامي و شهدای انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس،

سلام بر مقام معظم رهبری و آرزوی طول عمر با عزت برای ایشان،

و سلام به ملت شریف ایران بالاخص مردم شریف جامعه ایرانیان ارمنی و سلام و خیرمقدم خدمت تمامی مهمانان گرانقدر، شما ورزش دوستان عزیز، اعضائ سفارت ارمنستان، روحانیون ارجمند، رئیس و اعضای شورای خلیفه گری ارامنه تهران، نماینده محترم اداره کل امور اقلیتها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روسای محترم فدراسیون ها کلیه مسئولان کشوری و تمامی قهرمانان و پیشکسوتان عرصه ورزش و میزبان امروز اعضای محترم باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات تهران.

بسیار خوشحالم از اینکه امشب این توفیق را پیدا کردم تا در جمع هموطنان خود و در این مراسم که قدمتی بیش از نیم قرن دارد، پس از وقفه یک ساله بدلیل بیماری همه گیری کووید-۱۹ برگزار می شود، حضور پیدا کنم .

ایرانیان ارمنی در طول بیش از چهل سال از بدو پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در جهت تثبیت حاکمیت جمهوری اسلامی، حفظ تمامیت ارضی و صیانت از منافع ملی کشور در کنار سایر اقوام و هموطنانشان از ادیان مختلف کارنامه بسیار درخشانی داشته و امروزه نیز در تمامی عرصه های مختلف کشوری حضوری فعال و موثر دارند.

جامعه ایرانیان ارمنی در دوران دفاع مقدس، شهدای گرانقدری را تقدیم این نظام و کشورشان کردند و در دوران سازندگی و توسعه کشور شانه به شانه دیگر هموطنان همت نمودند.

ایرانیان ارمنی با حضور قهرمانان بزرگ ورزشی خود در تیم های ملی، چه در ورزش های تیمی و چه در ورزش های انفرادی قومی افتخار آفرین برای سرزمینشان، ایران بوده‌اند.

مسابقات و بازی های امسال به تیم فوتبال آرارات تهران به مناسبت ۶۶-مین سالگرد تاسیس این تیم تقدیم شده است. از همان ابتدای تشکیل تیم‌های فوتبال در کشورمان ایران، بازیکنان و مربیان ارمنی همواره نقش آفرین بوده‌اند. همگی دوره ای را به یاد داریم که تیم فوتبال آرارات یکی از بزرگترین قطب ها و تیم های قوی لیگ ایران بود که امیدوار هستم با تدابیری که دست اندرکاران این باشگاه اتخاذ کرده اند، مجددا شاهد حضور تیم فوتبال آرارات در لیگ برتر فوتبال کشور و افتخار آفرینی همه فوتبالیست های ارمنی در سطح ملی و باشگاهی باشیم.

جا دارد از همین جا تاسیس آکادمی فوتبال باشگاه آرارات را با مدیریت آقای ادموند بزیک یکی از به نام ترین و خوش اخلاق ترین فوتبالیست های کشور را به باشگاه آرارات و ایشان تبریک بگویم. امیدوارم این آکادمی سنگ بنای بازگشت تیم آرارات تهران به مسابقات کشوری و از همه مهمتر باشگاه آینده سازی برای نوجوانان و جوانان کشورمان باشد، زیرا ورزش بهترین راه برای تربیت جسم و روح یک انسان است.

از طرفی ورزش به عنوان یکی از بهترین راهکار ها برای گرد هم آمدن و تمرکز بر یک «هدف مشترک» و جنگیدن برای به دست آوردن آن هدف به عنوان رمز وحدت و یکدلی در مقابله با مشکلات یاد می کنیم و می تواند از دل مستطیل سبز یا هر زمین ورزشی دیگر بیرون آمده و سرمشق و سرلوحه زندگی جمعی ما گردد.

اما دغدغه اصلی برای رسیدن به این اهداف و برای رسیدن به افتخار آفرینی برای کشور، داشتن ساختاری کارآمد است. از مهمترین این ساختارها باشگاهی با اهداف عالیه است. امروز به جرات می گویم، باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات تهران به عنوان یک باشگاه حرفه ای و هدفمند در تمامی عرصه های ورزشی و فرهنگی و در تمامی مقاطع سنی، برای بانوان و آقایان فعالیت داشته و یک نمونه کامل در سطح کشور به شمار می رود. تیم های بسیاری وجود دارند اعم از خصوصی و دولتی، اما کمتر کسی جرات باشگاه داری با این حجم از برنامه و طیف وسیع کاری را دارد. جا دارد یادآوری کنم که باشگاه آرارات تهران به عنوان یک باشگاه مردمی و با ساختار هئیت مدیره ای که همگی آنها عام المنفعه کار می کنند اداره می شود.

ایرانیان ارمنی نمونه های زیادی از این تجربه باشگاه داری دارند. باشگاه های ورزشی سیپان، نائیری، رافی، چهارمحال، ساردارآباد، آرارات اصفهان و شعب باشگاه آرارات تهران در تبریز، ارومیه و شیراز نمونه این تجربه موفق هستند.

امروز این باشگاه ها بالاخص باشگاه آرارات تهران به عنوان اصلی ترین مرکز پرورش بازیکن است، نه تنها کمک های مالی و حمایتی مسئولان ورزش کشور را می طلبند بلکه حمایت معنوی و باور داشتن به اصل باشگاه داری را نیاز دارند. که این باور زمینه ساز حرفه ای شدن نگاه مان به ورزش کشور و حضور مدال آور در تیم های ملی و در میادین بین المللی است.

به عنوان نماینده مردم شریف مسیحیان ارمنی تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی پیگیر جدی مطالبات این باشگاه ها از مسئولان ورزشی کشور هستم تا بتوانیم هر ساله شاهد حضور افتخار آفرین ورزشکارانمان در مسابقات میهن عزیزمان ایران باشیم.

از فرصت استفاده کرده و به مدال آوران مسابقات قهرمانی ارمنیان جهان که چندی پیش در جمهوری ارمنستان برگزار شد، تبریک می گویم. و از باشگاه آرارات بابت اعزام تیم های ورزشی به این مسابقات علیرغم شرایط سخت مالی تشکر می کنم.

در پایان سخنانم برگزاری پنجاه و سومین دوره مسابقات المپیک ارمنیان را به دست اندرکاران آن تبریک گفته و از اینکه می بینم با همدلی، هماهنگی، جوانمردی، عشق و دوستی در کنار یکدیگر یک رویداد بزرگ ورزشی را رقم می زنید بسیار خوشحالم.

مطمئن باشید که من و دیگر همکارانم در مجلس شورای اسلامی و مسئولان محترم ورزشی کشور با همه توان از برگزاری چنین رویداد باشکوهی حمایت کرده و تلاش می کنیم ورزشکاران ارمنی در افتخار آفرینی برای کشورعزیزمان ایران شریک بوده و سهم درخور و شایسته داشته باشند.

آرزوی پیروزی و سربلندی کشور عزیزمان ایران و سلامتی و سرافرازی برای شما عزیزان را از خداوند منان خواستارم.

 

متن سخنرانی هنریک خالویان، رئیس هئیت مدیره باشگاه فرهنگی-ورزشی آرارات، در مراسم افتتاحیه پنجاه و سومین دوره بازی‌های المپیک ارامنه ایران

 

به نام خدا

ورزشکاران و پیشکسوتان عزیز درود،

افتخار دارم تا از سوی خانوادة بزرگ آرارات، خدمت مقامات گران مایه کشوری، انتظامی و اجتماعی و مسئولین محترم مدیریت شهری که در این مراسم با شکوه حضور یافته اند، خیر مقدم عرض نمایم.

آرارات خوشحال است که پذیرای وجود سراسر نشاط جامعه ورزش دوست، اعضای محترم کمیته ملی المپیک و رؤسای گرانقدر فدراسیون ها و همکاران محترم ورزشی خود می باشد و همچنین خرسند  از حضور دوستان و همراهان همیشگی خود که در کنار آرارات بوده و هستند، می باشد.

نمایندگان محترم مجلس جمهوری اسلامی ایران و نماینده محترم ارامنه تهران و شمال ایران، سفیر محترم و میهمانان سفارت جمهوری ارمنستان در ایرانو اعضای محترم شوراهای خلیفه گری ارامنة تهران ، اصفهان و  تبریز،روحانیون گران قدر، مسئولین عزیز جامعة ارامنه، رؤسای باشگاههای ورزشی فرهنگی ارامنه ایران، ورزشکاران پر شور، خانواده های معزز شهدا، جانبازان و ایثار گران عزیز و ارامنة ورزش دوست و باصفای کشور، حضورتان را  در این مراسم گرامی میداریم.

امروز پنجاه و سومین مشعل المپیک ارامنة ایران که مصادف است با ۶۶-مین سالگرد تشکیل تیم فوتبال باشگاه آرارات، در حضور شما عزیزان برافروخته شد و شما بزرگواران شاهدان پنجاه و سومین مراسم تجدید عهد مسئولین خدمتگزار آرارات در طی ۷۸ سال زندگی پرثمر این باشگاهِ مردم نهاد، خواهید بود. تجدید میثاقی دلپذیر که ما خادمین امروز با معماران دیروز این عمارت استوار و دیرپا، می بندیم.

در این جهان پرتلاطم و به خصوص پس از ۳ سال پاندمی کرونا جهانیان درتغییر و سردر گمی هستند.شاید امروز این گرگ و میش حاصل از برزخ نا آرامی های جهان بطور عام و وضعیت بحرانی خاورمیانه بطور خاص از یک سو و مشکلات نا عادلانه تحمل شده به خانواده بزرگ ایران عزیزمان از سوی دیگر ،باعث شده تا اهمیت مقوله تربیت و روح و جان جامعه بیش از هر زمان نمایان گشتهو این امر همگان را بر این باور سوق می دهد که تنها با تکیه بر فرهنگ سازی حاصل از فعالیتهای ورزشی و فرهنگی بتوان کشتی طوفان زدة انسانیت را به ساحل امنِ ثبات رسانید و با اصرار بر سر فصل انسانسازی، در گسترش صلح و آرامش اهتمام ورزید.

شاید بنیان گذاران باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات با نگاه ژرف و آینده نگری خاص افراد هوشمند، بیش از نیم قرن پیش به این نتیجه رسیده بودند که ترتیب دادن اینگونه مسابقات همه گیر، پایه ای خواهد بود در جهت تربیت ذهن، روح و جسم فرزندان میهن عزیزمان و آموزش انضباط و میهن پرستی به نوباوگان دلبند، فرزندانی که درهمه عرصه ها و ورزش، همپای دیگر اقوام کشورمان به مقابله با بدی و کژی بر آمده و راستی و خوبی را در افق زندگی خود هدف گذاری نمایند.

به عنوان نمایندگان این باشگاه مردمیمفتخریم که تمام توان خود را در نگهداری و توسعة این امانت گرانبها بکار بسته،و تصدق خواهید فرمود که باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات ارامنه بعنوان دارائی ایرانیان ارمنی در مقیاس ملی، وظایف چند بعدی و مضاعفی را عهده دار است و به همین دلیل پاسداشت و تضمین فعالیت اثر بخش این مجموعة چند منظوره که تنه به تنة بزرگترین باشگاه های کشور زده و از نظر قدمت، از کهنسال ترین آنها می باشدکه فقط با امکانات و منابع جامعة ارامنه غیر ممکن بوده و نیازمند توجه خاص و مرحمت ویژة دولتمردان عزیز می باشدکه در همین راستا می بایست از حمایت های شما مسولین کشور تشکر نموده در عین حال درخواست نماییم،که همه توان خود را در ارج نهادن به همت جامعه ایرانیان ارمنی بکار بسته ،ما را در توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و فرهنگی یاری فرمایید، تا بعد از این نیز با اختصاص منابع مالی و فکری به این خانواده ورزش دوست در افتخار آفرینی کشور عزیزمان ایران همگام باشیم.

به هر تقدیر صرف نظر از اینکه دولت بزرگوار ما را مستحق دریافت کمک بداند یا خیر، این مجموعه همچنان بر عهدی که ۷۸ سال پیش با خانوادة بزرگ ایران بطور عام و جامعة ارامنة کشور بطور خاص بسته است، پایبند بوده و حتی با کمترین کمک های مالی  نیز در مسابقات جهانی المپیک ارامنه و مسابقات بین باشگاهی ارمنستان شرکت داشته و هرگز از اهتمام در خدمت رسانی به نسل جوان ایجاد شور و نشاط اجتماعی، پرورش احساس نوع دوستی و جوانمدریو خدمتگزاری به خانواده ها فروگذار نخواهد بود.

ما بر این حقیقت واقفیم که عملیاتی نمودن برنامه های تربیتی نسل جوان و کمک به توسعة فضاهای امن فرهنگی و اجتماعی جزو وظایف ذاتی باشگاه می باشد و ضمن اصرار به ادا آن، امروز با پشتوانه تجربه پیشکسوتان خود در این دوران پسا کرونا موفق شده ایم با ایجاد مدرسه مینی بسکتبال و به خصوص با تاسیس آکادمی فوتبال وارد مرحله جدیدی از تعلیم و تربیت نسل جدید آرارات شده، نسلی کهمی بایست پرچمدار نسل طلایی آرارات و فوتبال آرارات باشد.

اما از مسئولین عزیز تقاضامندیم تا به این مهم توجه ویژه داشته باشند که استفاده کنندگان از امکانات و برنامه های آرارات و دیگر مجموعه های ارامنه، همان ایرانیانی هستند که هزاران سال رفیق راه قافلة پیروزمند و کهن سال ایران عزیزمان بوده و همیارانی که در تاریخ این سرزمین نقش پررنگی را ایفا نموده اند و از پایکوبیِ در جشن طلوع آزادی تا جانفشانیِ در سنگرهای دفاع از تمامیت ارضی کشور، شانه به شانة دیگر برادران و خواهران ایرانی خود خم به ابرو نیاورده اند. ورزشگارانی که پرچم پر افتخار ایران را بر قلل علمی و ورزشی بر افراشته اند . بنا بر این توقع بی جائی نخواهد بود اگر استدعا داشته باشیم تا آرارات و باشگاههای مردم نهاد ارامنه  را در فهرست دریافت کمکهای دولتی، با دیگر مجموعه های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی فعال در کشور برابر دانسته، ما را در مسیر خدمت رسانی همراهی فرمائید.

در خاتمه صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را به تمامی دستندرکاران و ملت بزرگ ایران  تبریک گفته و بار دیگر حضور و حسن نظر کلیة عزیزان را در عرصة رشد و تعالی جوانان و نوباوگان میهن را ارج نهاده و امیدواریم تا جهانیان توان درک عظمت نیروی نهفته در این همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف ابراهیمی را بعنوان موزائیک زیبای ایران زمین داشته باشند.

در خاتمه با روحیه والای ورزشی، قهرمانی و پهلوانی ... عشق را در خدمت به میهن، سرمایة خود و امید به آینده را سرلوحه  قرار داده تا با عزمی که به بالندگی ایرانمان داریم با همبستگی پیروزی را انشاء کنیم. بیایید با هم در این افتخار همراه باشیم.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։