فا
جمعه, 11 آذر 1401 11:28

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ نگاهی به بازی های روز دوازدهم جام جهانی؛ شگفتی پشت شگفتی از صعود سامورائی ها تا حذف آلمان و بلژیک

حذف تیم‌های ملی فوتبال آلمان و بلژیک و صدرنشینی ژاپن در گروه مرگ، بازی‌های دیشب جام‌جهانی را تبدیل به شب شگفتی‌ها کرد!

«آلیک» - حذف تیم‌های ملی فوتبال آلمان و بلژیک و صدرنشینی ژاپن در گروه مرگ، بازی‌های دیشب جام‌جهانی را تبدیل به شب شگفتی‌ها کرد!

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به دوحه، رقابت‌های مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر امشب به پایان می‌رسد و چهره ۱۶ تیم مرحله یک هشتم نهایی مشخص می‌شود تا پس از خداحافظی با نیمی از تیم‌های حاضر در قطر، جام بیست و دوم با حساسیت و هیجان بیشتری دنبال شود. دیشب هم دیدارهای پایانی گروه E و F برگزار شد؛ رقابت‌هایی که با نتایج عجیب و بهت‌آوری همراه بود و سبب شد خیلی‌ها نسبت به آنچه که در بازی‌های پایانی این دو گروه روی اسکوربورد استادیوم به عنوان نتیجه نهایی ثبت شد، انگشت به دهان بمانند!

 

گروه مرگ، گروه شگفتی شد!

شگفت‌انگیزترین نتایج جام تا اینجای رقابت‌ها، دیشب در بازی‌های دور سوم و آخر مرحله گروهی در گروه E رقم خورد. یک شب عجیب که با حذف آلمان یکی از مدعیان و صدرنشینی ژاپن در گروه مرگ همراه بود.

شگفتی بزرگ جام دیشب در استادیوم خلیفه دوحه رقم خورد. اسپانیا پس از یک برد پرگل مقابل کاستاریکا و تساوی برابر آلمان به مصاف ژاپنی رفت که با برد مقابل آلمان و باخت به کاستاریکا، کاملا دو چهره متفاوت را در جام رو کرده بود. در بازی دیشب هم در همان نیمه اول با پیش افتادن اسپانیا با یک گل از ژاپن، همه چیز طبق پیش بینی پیش رفت اما در نیمه دوم، سامورایی‌ها دو بار دروازه اونای سیمون را باز کردند تا در نهایت ۲ بر یک برنده شوند و پس از پیروزی مقابل آلمان در روز اول گروهی، در روز پایانی اسپانیا، دیگر مدعی را هم شکست دهند و همه چشم‌ها را به سمت خودشان خیره کنند.

هر چند گفته می‌شود انریکه با این تفکر که صعود اسپانیا به عنوان تیم دوم، مسیر این تیم را تا فینال هموارتر می‌کند، لاروخا را در بازی دیشب آن طور که باید و شاید مهیا نکرده بود!

در دیگر بازی گروه هم آلمان به مصاف کاستاریکا رفت. ژرمن‌ها که جام را با باخت عجیب به ژاپن آغاز کرده بودند، در بازی دوم مقابل اسپانیا به تساوی رسیدند تا سرنوشت صعود از دست‌شان خارج شود. کاستاریکا هم با یک باخت سنگین مقابل اسپانیا و یک پیروزی عجیب برابر ژاپن در روز دوم، شانس صعود داشت تا مصاف دو تیم دیدنی از آب دربیاید.

در نهایت این مسابقه با برتری ۴ بر ۲ آلمان به پایان رسید اما این برد با توجه به شکست اسپانیا به کارشان نیامد تا مانشافت برای دومین دوره متوالی این بار با هانسی فلیک، از جام کنار برود و یک شب غیرقابل باور در قطر ثبت شود.

با توجه به نتایج روز آخر گروه F، ژاپن با دو برد و یک باخت و کسب ۶ امتیاز در کمال شگفتی بالاتر از اسپانیا و آلمان به عنوان صدرنشین به یک هشتم صعود کرد. این چهارمین صعود کلی و دومین صعود متوالی ژاپنی‌ها به مرحله حذفی است تا پس از استرالیا، دومین تیم آسیایی حاضر در جمع ۱۶ تیم پایانی جام‌جهانی قطر باشند.

اسپانیا هم با یک برد، یک تساوی و یک باخت و کسب ۴ امتیاز در رده دوم ایستاد و راهی مرحله بعد شد. آلمان هم با یک برد، یک مساوی و یک باخت ۴ امتیاز کسب کرد اما به دلیل تفاضل گل پایین‌تر نسبت به لاروخا در جایگاه سوم قرار گرفت و حذف شد. کاستاریکا هم با یک برد و دو باخت و کسب ۳ امتیاز در رده آخر گروه قرار گرفت.

 

خداحافظی ستاره‌ها در شب غرش شیرهای اطلس

در گروه F هم معادلات آن طور که پیش بینی می‌شد، پیش نرفت. خیلی‌ها از بلژیک و کرواسی به عنوان دو مدعی صعود نام می‌بردند اما این مراکش ملقب به شیرهای اطلس بود که در این گروه توانست به عنوان تیم صدرنشین راهی مرحله بعد شود و کروات‌ها تیم دوم شوند و در کمال شگفتی، بلژیکی‌ها به خانه برگردند.

در حساس‌ترین بازی این گروه دیشب کرواسی و بلژیک با هم روبرو شدند. شاگردان زلاتکو دالیچ پس از پس از تساوی مقابل مراکش و برد کانادا تنها به یک مساوی برای صعود نیاز داشتند و آن سو نیز بلژیک پس از باخت به مراکش و برد کانادا، تنها با پیروزی راهی مرحله بعد می‌شد.

در شبی که روملو لوکاکو سه موقعیت مسلم گلزنی را از دست داد، دو تیم با تساوی بدون گل به کارشان پایان دادند؛ نتیجه‌ای که برای کروات‌ها حکم صعود داشت و در سوی دیگر سبب شد روبرتو ماتیتز و ستاره‌های بلژیک از جام‌جهانی کنار بروند و خداحافظی زودهنگامی با جام داشته باشند!

در دیگر بازی دیشب گروه F هم مراکش که با یک برد برابر بلژیک و یک تساوی برابر کرواسی، شانس اول صعود بود مقابل کانادایی به میدان رفت که با دو باخت شانسی برای صعود نداشت. شیرهای اطلس که در قطر یکی از تیم‌های باکیفیت و هیجان‌انگیز جام بوده‌اند،‌ در همان نیمه اول با زدن دو گل کار را تمام کردند و تلاش کانادا برای جبران تنها یک بار به نتیجه رسید تا شاگردان ولید رکراکی ۲ بر یک برنده بازی شوند.

در پایان بازی‌های گروه F، مراکش با دو برد و یک تساوی و کسب ۷ امتیاز در صدر ایستاد. کرواسی با یک برد و دو تساوی و با ۵ امتیاز تیم دوم و همراه با نماینده آفریفا راهی یک هشتم شد. بلژیک با ستاره‌هایی مانند کوین دی‌بروینه، تیبو کورتوآ، ادن هازارد و یک دوجین ستاره دیگر با یک برد، یک تساوی و یک باخت و کسب ۴ امتیاز در عین ناباوری با قرار گرفتن در جایگاه سوم، از جام‌جهانی کنار رفت. کانادا هم در دومین حضورش در ادوار جام‌جهانی، با سه باخت و بدون امتیاز در رده چهارم گروه ایستاد و به خانه برگشت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։