فا
چهارشنبه, 08 آذر 1396 09:57

رئیس فیفا بر جداسازی فوتبال از سیاست تاکید کرد / پایان میزبانی نمایندگان ایران از حریفان در کشور ثالث

کمیته اجرایی AFC تاکید کرد: هر کشوری باید در خاک خودش میزبان مسابقات باشد و در بازی های خارج از خانه نیز در خاک کشور میهمان بازی کند.

«آلیک» - کمیته اجرایی AFC تاکید کرد: هر کشوری باید در خاک خودش میزبان مسابقات باشد و در بازی های خارج از خانه نیز در خاک کشور میهمان بازی کند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ در این جلسه که به میزبانی بانکوک در تایلند برگزار شد چارچوب برگزاری بازی‌های رفت و برگشت در لیگ قهرمانان آسیا و بازی‌های ملی مرور و مشخص شد. بر این اساس باید به مقررات و دستور العمل AFC در سال 2018 احترام گذاشته شود و کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر در این خصوص همکاری کامل داشته باشند.

کمیته برگزاری مسابقات، کمیته اجرایی AFC، چونگ مونگ -گیو نایب رئیس و اداره کننده این جلسه بر این نکته مهم موافقت کامل داشتند که اعضای اتحادیه‌ها (MAS) باید با دولت یا حکومت خود مذاکره کنند تا مجوز خاص و بی قید و شرط برای سفرهای تیم‌های ملی یا باشگاهی فوتبال را صادر کرده و ضمانت بین المللی در این میان در اختیار داشته باشند.

در این جلسه همچنین بر حمایت AFC از کمیته مسابقات AFC در راستای فرستادن یک هیأت سطح بالا و عالی رتبه به کشورهای ذی​ نفع و درگیر در این رابطه، تاکید شد تا با کمک مقامات سیاسی هر کشور، بهترین راهکار برای حل این مشکلات پیدا شود و تیم‌های فوتبال به راحتی به کشور رقیب خود سفر کنند و مشکل امنیتی نداشته باشند.

جیانی اینفانتینو رئیس فیفا که در این جلسه حضور داشت، از اصل بازی‌های رفت و برگشت داخل خانه و خارج از خانه حمایت کامل و تاکید کرد: فوتبال و سیاست باید از هم جدا باشند.

در این جلسه همچنین AFC تصمیم گرفت تا ماه فوریه 2018 مناقصه ای برای حقوق تجاری خود را از سال 2021 تا بعد از آن، به استثنای خاورمیانه، برگزار کند. در واقع جدول زمان بندی اولیه برای روند مناقصه به دلیل چالش هایی که ناشی از وضعیت سیاسی فعلی در منطقه خلیج فارس است، تغییر یافته و باید بررسی شود.

کمیته اجرایی AFC در مورد اعطای قراردادهای حقوقی که در ماه می یا ژوئن 2018 برگزار می شود، با اعضای سایر کمیته‌ها مشورت کرد.

در ادامه این جلسه، رئیس شورای AFC، شیخ سلمان بن ابراهیم الخلیفه گفت: AFC" تضمین خواهد کرد که روش های شفاف و منصفانه پیگیری شود و نظرات انجمن های عضو در نظر گرفته شود."

تئودور تئودوریدیس دبیر کل یوفا نیز به این جلسه دعوت شده بود، در این باره مقرر شد در آینده پروژه های بیشتری بین طرفین صورت گیرد.

کمیته اجرایی AFC همچنین در حمایت از فلسطین بر این نکته تاکید کرد که پرونده مربوط به مشکلات بین فلسطین و بخش سرزمین‌های اشغالی باید در دادگاه‌های جهانی بررسی و فوتبال فلسطین در بخشی آرام و امن برگزار شود. از طرفی دخالت دولت در فوتبال در پرونده فوتبال کویت همچنین ماجرای فدراسیون فوتبال پاکستان در ماه ژانویه بررسی خواهد شد.

در آستانه جشن سالانه AFC در سال 2017 که به میزبانی بانکوک برگزار می شود، کمیته اجرایی AFC این پیشنهاد را مطرح کرد که جشن 2018 فوتبال آسیا در مسقط عمان برگزار شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։