ایرانبین‌المللسیاسی

امیرعبداللهیان و لاوروف در گفت‌وگوی تلفنی تاکید کردند: اقدامات آمریکا علیه یمن بهانه‌ واشنگتن برای حضور گسترده‌تر در منطقه است

وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه، اقدامات اخیر آمریکا در شورای امنیت در قبال یمن را بهانه‌ای برای حضور گسترده تر این کشور در منطقه و دریای سرخ ارزیابی دانستند.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در گفت وگوی تلفنی با سرگئی لاوروف درباره برخی موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای از جمله آخرین تحولات جنگ علیه غزه و وضعیت دریای سرخ گفت وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه در این گفت وگوی تلفنی برخی موضوعات در دستور کار روابط دوجانبه از جمله ترانزیت و معاهده همکاری های جامع و راهبردی دو کشور را با همتای روسی خود به اشتراک گذاشت.

وی با انتقاد از تلاش آمریکا برای تصویب قطعنامه علیه یمن به بهانه دفاع از امنیت دریای سرخ، ضمن تاکید بر اهمیت امنیت دریانوردی بین المللی خاطر نشان کرد: تحولات دریای سرخ با غزه و رفتار آمریکا و رژیم اسراییل در قبال فلسطین ارتباط دارد و طرح چنین قطعنامه ای، بیشتر یک زمینه سازی برای حضور بیشتر نظامی آمریکایی ها در منطقه و دریای سرخ است.

تحولات مربوط به نوار غزه و تداوم کشتار غیر نظامیان توسط صهیونیست ها از دیگر محورهای گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و روسیه بود.

امیرعبداللهیان همچنین بر ضرورت توقف حملات به غزه و کشتار مردم مظلوم فلسطین تاکید کرد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز با تسلیت حادثه تروریستی کرمان، مراتب همدردی خود و دولت روسیه را با دولت و ملت ایران ابراز داشت.

وی نیز اقدامات اخیر آمریکا در شورای امنیت در قبال یمن را بهانه ای برای حضور گسترده تر در منطقه ذکر کرد و افزود: آمریکایی ها علاقه چندانی به ریشه یابی دلایل و علل اصلی بحران ها ندارند.

لاوروف خاطر نشان کرد: ما نیز مانند ایران خواستار آرامش در منطقه و پایان جنگ در نوار غزه و تشکیل دولت فلسطین هستیم.

وی با تاکید بر لزوم گسترش مناسبات دو جانبه به اهمیت نهایی کردن معاهده همکاری های جامع و راهبردی دو کشور تاکید و پیشبرد همکاری های حمل و نقل ترانزیت میان دو کشور را مورد توجه قرار داد.

طرفین در خصوص اقدام نهایی بر روی موافقتنامه همکاری های بلند مدت ایران و روسیه و اجرای پروژه راه آهن رشت – آستارا و همچنین تسهیل تردد کامیونداران ایرانی از مسیر بلاروس – روسیه رایزنی کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا