ایرانسیاسی

اسلامی: رد پای صهیونیست‌ها در اکثر مناقشات منطقه قابل مشاهده است

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه رد پای صهیونیست‌ها در اکثر مناقشات منطقه قابل مشاهده است، گفت: شرایط فلسطین پرده‌ای را کنار زد و برای کل جهان ماهیت رژیم اسرائیل معرفی شد.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی شب گذشته در برنامه تلویزیونی به افق فلسطین درباره نامه به مدیرکل آژانس در خصوص تهدید رژیم صهیونیستی اظهار داشت: آن نامه جواب نداشت، روزی که وزیر گردشگری صهیونیستی تهدید کرد در کمال ناباوری هیچ عکس العملی رخ نداد و کسی اعتراضی نکرد و قبل از آن در مهر ماه نتانیاهو در سخنرانی خود ایران را به حمله هسته ای تهدید کرد.

وی گفت: نامه ای به رئیس آژانس نوشتم و خواستم به این موضوع بپردازد و به شورای امنیت گزارش کند. اتفاقی نیافتد و انتظار داشتم در شورای حکام این مساله مطرح شود اما با لابی سنگین صهیونیستی این اتفاق نیافتد. ما همچنان این انتظار را داریم که به این تهدیدها پرداخته شود.

اسلامی درخصوص اظهارات مقامات صهیونیستی مبنی بر داشتن سلاح هسته ای تصریح کرد: نخست وزیر صهیونیستی اعلام کرد و این یک اظهار است. آنان این را به عنوان ابزار بازدارندگی خود مطرح می‌کنند. شرایط فلسطین یک پرده ای را کنار زد و برای کل جهان ماهیت رژیم صهیونیستی معرفی شد. همیشه اینها فلسطینی ها را تروریست قلمداد می‌کردند و حق خود می‌دانستند که باید برخورد کنند و دست به جنایت بزنند اما این شرایط در دنیا تغییر کرده، در این مقطع روایتگری نزدیک به حقایق صحنه بهتر توانست خود را ارائه دهد.

معاون رئیس جمهور در خصوص برآورد میزان تسلیحات رژیم صهیونیستی هم گفت: طبق آماری که در نشریات منتشر شده بیش از ۱۳ هزار تسلیحات و ۲۲۰ کلاهک هسته ای وجود دارد. این آماری است که نزدیک به واقعیت است. با توجه به ظرفیت رژیم صهیونیستی و اینکه امور اتمی خود را افشا نکرده و عضو آژانس نشده، می شود گفت برخورداری از این میزان تسلیحات امری مسلم است.

وی افزود: تاکنون هیچ بازرسی از رژیم صهیونیستی صورت نگرفته است. مدیرکل حتی در سفر به اراضی اشغالی در خصوص برنامه هسته ای ایران صحبت کرد. هیچ مستندی ندیدیم که نظارت و کنترل صنعت هسته ای را سوال کند و مورد مطالبه باشد. رد پای صهیونیست‌ها در اکثر مناقشات در منطقه دیده می شود. اگر مناقشه ای نباشد اینها آرامش ندارند و این مناقشات در راستای منافع آنان است همین بحث ایران هراسی، موجب می شود اینان کسب و کار سیاسی و اقتصادی خود را بهتر انجام دهند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص خطر اسراییل هسته ای گفت: وقتی که می‌گوییم رژیم وحشی، یعنی چارچوبی وجود ندارد. نگاهی که به موضوع حقوق خود دارند و برای حاکمیتشان هرگونه جرمی را توجیه می‌کنند. اینها با تحریف کتاب خدا توجیه می‌کنند و داشتن هرگونه ابزار و سلاح را برای حفظ خود توجیه می‌کنند. وقتی به انسانی رحم نمی‌کنند و حقوق آنان برایشان مهم نیست حکایت از خطرناک بودن آنان و ناکارآمد کردن سازمان های بین المللی است.

اسلامی ادامه داد: تاکنون قطعنامه ای مهم علیه آنها در سازمان ملل صادر نشده است. این حکومت آپارتاید همواره از ظرفیت های سازمان ملل توانسته برای خود مصونیت ایجاد کند و به حیات خود ادامه دهد. ضربه ای که رژیم اکنون خورده، یک دگرگونی برای وضعیت رژیم به وجود آورده است.

سلاح کشتار جمعی در دکترین دفاعی ایران جایگاه ندارد

وی در پاسخ به این سوال که آیا وقت آن نرسیده ایران سلاح هسته ای داشته باشد، تصریح کرد: داشتن سلاح کشتار جمعی هرگز در دکترین دفاعی ایران جایگاه نداشته و ندارد. فتوای مقام معظم رهبری هم هست که حرام می‌دانند. راهبرد امنیت ملی ما مولفه ای دارد که کمتر کسی در اختیار دارد. جمهوری اسلامی مردم پایه است و هزینه سنگینی هم داده است.

اسلامی بیان کرد: سیستم دفاعی ایران هیچ وابستگی ندارد و کارهای خلاقانه و نوآورانه توسط دانشمندان خلق شده است. این دو عامل با قدرت رهبری بازدارندگی فعال را ایجاد کردند. سیاست خارجی ایران تعامل فعال است و با این تفکر توامان بازدارندگی فعال به وجود امده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا برای موازنه قدرت نباید سلاح داشت، افزود: این موضوع نتوانستن نیست بلکه نخواستن است. اراده نظام ما این نیست. راهبرد امنیت ملی این است که در این راستا پیش برویم. ما به نقطه ای رسیدیم که بازدارندگی وجود دارد بدون اینکه قوانینی را زیرپا گزاریم.

وی ادامه داد: ایران نظارت پذیرترین کشور بوده است. اساس موضوع آمریکایی ها در بحث موضوع هسته ای ما این بوده که ایران هسته ای نشود. فناوری هسته ای شکافنده علوم است. در همه سرفصل های علوم نقش فناوری هسته ای پیش برنده است.

اسلامی گفت: امروز بدون اینکه وابسته باشیم به نقطه ای رسیدیم که در ترازهای بالای جهانی قلمداد می شویم. آنان از این نگران بودند و این نگرانی پابرجاست. آنان می خواستند که ما به این فناوری نرسیم اما اکنون رسیدیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص فعالیت های هسته ای ایران افزود: در انرژی اتمی اول اینکه در بخش سلامت جامعه و پزشکی هسته ای تولید رادیوداروها را انجام می‌دهیم. یکی از تولید کنندگان مطرح در دنیا هستیم و ۲۲۰ مرکز پزشکی از این داروها استفاده می‌کنند.

وی بیان داشت: همچنین در بخش صنعتی، خدماتی به کشاورزی و صنعت می‌دهیم. این یک سفرفصل مهم مقابله با تحریم بوده است. مجتمع های مهم صنعتی امروز از هسته ای استفاده می‌کنند. در بخش های دیگر حوزه کشاورزی و محیط زیستم هم است.

اسلامی درخصوص افزایش نیروگاه های برق هسته‌ای نیز تصریح کرد: یک نیروگاه برق داریم و به دنبال توسعه دو نیروگاه دیگر در بوشهر هستیم و هر کدام ۵۰ هزار مگاوات است. در افق ۱۴۲۰ می خواهیم بتوانیم سقف برق اتمی خود را به ۲۰ درصد برسانیم. در خصوص آب هم ما آب شیرین کن بوشهر را به عنوان تکلیف شروع کردیم و تا پایان سال آینده به افتتاح می رسانیم و آمادگی داریم برای نیروگاه های کوچک آب شیرین کن را برای آنان انجام دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: آب شیرین کن های ما همانی است که در دنیا کار می شود. آنانی که از راکتورهای اتمی است در دنیا کم است. یک فرایندی است که تعداد محدودی استفاده می‌کنند. در این فرایند قرار گرفتیم که خودکفایی ایجاد کنیم. امروز یک طرحی را وعده کردیم که دو ساله افتتاح خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا