ایرانسیاسی

طحان نظیف خبر داد: موافقت شورای نگهبان با افزایش سن بازنشستگی و برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی حوزه‌ها

سخنگوی شورای نگهبان از موافقت این شورا با افزایش سن بازنشستگی و برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی حوزه‌ها بنا به پیشنهاد وزارت کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، هادی طحان نظیف در نشست خبری امروز یکشنبه خود در پاسخ به ایرنا با بیان اینکه تاکید ما بر رعایت قانون و پاسداری از رأی و اراده مردم در این مدت بوده‌ است، اظهار داشت: در این مدت جلسات متعددی با وزارت کشور در خصوص انتخابات الکترونیک داشتیم که این جلسات در سطوح مختلف کارشناسی و مدیریتی برگزار شد که بعضی از جلسات در صحن هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات برگزار شد.

وی ادامه داد: وزارت کشور پیشنهاداتی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی از حوزه‌ها داشتند که باید عرض کنم در جلسه اخیر شورای نگهبان این موضوع مطرح شد و شورای نگهبان در جلسه اخیر خود با پیشنهاد وزارت کشور مبنی‌بر برگزاری انتخابات الکترونیک در چارچوب مشخص‌شده در ماده ۱۱۰ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کرد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره نحوه بررسی لایحه هفتم در شورای نگهبان بیان کرد: لایحه برنامه هفتم به لحاظ حجم مفصل تر از گذشته بود، این دوره لایحه ۲۸۰ صفحه بود که نسبت به برنامه قبلی ۱۰۰ صفحه بیشتر بود.

وی با اشاره به اینکه ما به صورت فشرده جلساتی در سه نوبت صبح ظهر و عصر جلسه داشتیم، اظهار داشت: ما در مورد این لایحه میزبان رییس جمهور و تعدادی از وزرا، رییس مجلس و تعدادی از اعضای کمیسیون تلفیق و برخی مسوولان قضایی کشور بودیم.

وی با بیان اینکه نظر شورا در مورد برنامه هفتم به مجلس ارسال شده است بیان کرد: در مواردی شورای نگهبان با اصل لایحه مشکلی نداشت اما نسبت به اجرا، قیودی باید ذکر می‌شد لذا با تاکید بر پذیرش اصل بسیاری از احکام، نسبت به برخی اجزا ابهاماتی مطرح شد.

وی گفت: در فصل اول با عنوان رشد اقتصادی در بند ج ماده ۴ موضوع امکان استعلام برخط اشخاص مطرح شده بود که اصل حکم مورد تایید شورا بود اما جزئیات آن مورد اشکال فقهای شورای قرار گرفت.

مصوبه متناسب سازی حقوق بازنشستگان مورد تایید شورا قرار گرفت

وی ادامه داد: در این فصل همچنین درباره لزوم اطلاع رسانی ممنوع‌الخروجی به اشخاص پیش‌بینی شده بود که مورد تایید شورا قرار گرفت.

طحان نظیف افزود: در مورد مولدسازی دارایی‌های دولت هم یکسری ایرادات وجود دارد که مجلس باید برطرف کند.

وی افزود: حکم برنامه در متناسب سازی حقوق بازنشستگان مورد تایید شورا قرار گرفت و ظرف ۳ سال بازنشسته باید ۹۰ درصد حقوق شاغلین را دریافت کند.

ایراد شورای نگهبان به مصوبه کاهش مدت سربازی

وی درباره مصوبه کاهش مدت سربازی گفت: مصوبه کاهش مدت سربازی با ابهاماتی روبرو شد که به مجلس ارجاع داده شد.

وی ادامه داد: مصوبه افزایش سن بازنشستگی مورد تایید شورا قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در فصل مربوط به نظام مدیریت یکپارچه منابع آب، درباره برخی احکام مربوط به محصولات صادراتی پر آب‌بر ابهاماتی وجود داشت که به مجلس اعلام شد.

وی اضافه کرد: در فصل چهاردهم مربوط به ارتقای نظام سلامت موضوع افزایش ظرفیت پزشکی تخصصی مطرح بود که نسبت به اصل آن ایرادی نبود اما نسبت به متن آن ابهاماتی وارد بود. همچنین حکم مربوط به الزام دولت به تغذیه شیر رایگان در مدارس مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.

طحان نظیف گفت: بند الحاقی ماده ۱۱۴ که مربوط به انتقال سازمان ثبت به وزارت دادگستری بود، مغایر اصل ۱۶۰ قانون اساسی شناخته شد.

وی گفت: لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب نیز در گذشته با ایرادات و ابهاماتی از سوی اعضای شورای نگهبان واقع شد که در صورت رفع آنها از سوی مجلس، مجددا توسط شورای نگهبان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی درباره عملکرد سامانه مردم ناظر گفت: این سامانه مربوط به ایام انتخابات است و هنوز گزارشی را دریافت نکرده است؛ به دنبال آن هستیم تا امسال به جز روز رای گیری، در ایام تبلیغات نیز این سامانه مورد استفاده قرار بگیرد.

تمام تعاملات ما با داوطلبان از طریق سامانه داوطلب صورت گرفت

وی تصریح کرد: سامانه داوطلب مبنای ارتباطات ما با داوطلبان است و در این دوره از انتخابات تمام تعاملات ما با داوطلبان از طریق این سامانه صورت گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره انتقادات به نحوه اجرای تحقیقات محلی در خصوص بررسی صلاحیت‌ها گفت: اصل موضوع تحقیقات پیش‌بینی قانون است و پرسشهایی که در این پروسه پرسیده می‌شود بر اساس موازین قانونی است و افرادی که این کار را انجام می‌دهند آموزش هایی در این زمینه می‌بینند.

وی اضافه کرد: این تحقیقات درباره افراد شناخته‌شده نیست بلکه برای افرادی است که شناختی از آنها وجود ندارد.

طحان نظیف در بخشی از این نشست خبری گفت: همه دستگاه‌ها بر اساس قانون باید فهرست امکاناتی که می‌شود از آن استفاده کرد را اعلام کنند و هیات ‌های استانی در این زمینه اقدام لازم را انجام دهند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ادعای برخی جریانات سیاسی درباره رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان به دلیل نقد دولت بیان کرد: نه انتقاد از دولت و نه انتقاد از دستگاهها و نه انتقاد حتی از شورای نگهبان دلیل رد صلاحیت نیست و ما در میان تایید صلاحیت شدگان افرادی را داریم که مکررا به شورای نگهبان انتقاداتی را وارد می‌کردند.

به تعداد تایید صلاحیت شدگان اضافه میشود 

وی افزود: تمام جریانات سیاسی در انتخابات حضور دارند و تعداد تایید صلاحیت شدگان بالاست و به این تعداد نیز اضافه خواهد شد. در بررسی صلاحیت ها هنوز مرحله اظهار نظر شورای نگهبان باقیست.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتخابات در درجه اول یک امری ملی و نه جناحی و گروهی است و دارای ابعادی بین‌المللی و آثاری برای کشور است لذا همه جریانات سیاسی باید مسائل مربوط  به منافع ملی و اتحاد و انسجام را در عین وجود رقابت‌های انتخاباتی مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد: همچنین احزاب و گروه‌ها باید کارنامه سوابق خود را به مردم ارائه دهند و برنامه‌های پیش‌روی خود را برای مردم بیان کنند، اگر این اتفاقات بیفتد و در فضایی با رعایت اخلاق انتخاباتی رخ دهد، فضا برای رقابتی گرم و پرشور و انتخابی آگاهانه‌ فراهم می‌شود.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فرصت برای بررسی صلاحیت ۳۰ درصد از کاندیداها فراهم نشده است؟ گفت: این موضوع در صحبتهای وزیر کشور درباره هیات های اجرایی مطرح شد و ارتباطی با شورای نگهبان نداشته است.

وی گفت:  ما اعلام کردیم که بخاطر اصلاح قانون انتخابات و فرصت بیشتری که قانون اعلام کرده بود، در همین انتخابات عدم احرازها کاهش چشمگیری صورت گرفته است. لذا آن ۳۰ درصد ارتباطی به شورای نگهبان ندارد.

نباید موضوع حجاب موجب دو قطبی شدن انتخابات شود

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فرد بی حجاب می‌تواند در حوزه انتخابیه رای دهد گفت: حق رای در هیچ قانونی سلب نشده و حتی توسط دادگاه نیز سلب شدنی نیست. نباید موضوع حجاب موجب دو قطبی شدن در انتخابات شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره برخی انتقادات به هیات های نظارت درباره تایید صلاحیت افرادی که اعتبار نامه آنها رد شده یا رد صلاحیت وزیر سابق اطلاعات، بیان کرد: شورای نگهبان بر مبنای اسناد و ادله اظهار نظر می‌کند. من عضو هیات مرکزی نبودم اما می‌دانم که اعضای این هیات بررسی‌های دقیقی داشتند. شورای نگهبان فرصتی یک ماهه دارد که در این فرصت بررسی‌های خود را توسط اعضا انجام خواهد داد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مدت دایره زمانی مشارکت شورای نگهبان درباره داوطلبان انتخابات گفت: شورا ناظر انتخابات است و در تمام مراحل بر انتخابات نظارت دارد؛ این نظارت از مرحله پیش ثبت نام آغاز و تا روز اعلام صحت انتخابات مسئولیت نظارت عام را بر عهده دارد.

تعدادی از عدم تاییدها و عدم احرازها تایید صلاحیت شدند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: صرفا چند روز است که فرصت یک ماهه شورای نگهبان در این خصوص آغاز شده است، با اینکه چند روز از شکایات افراد در شورای نگهبان نگذشته‌ است تعدادی از عدم تاییدها و عدم احرازها به تایید تبدیل شده‌اند که جزییات آن بعدا اعلام می‌شود.

۴ بهمن زمان اعلام اولیه بررسی صلاحیت نامزدهای مجلس خبرگان 

سخنگوی شورای نگهبان گفت: آزمون‌های کتبی و شفاهی داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان به پایان رسیده است و موضوع بررسی صلاحیت ها آغاز شده‌ است

وی افزود: ۴ بهمن زمان اعلام اولیه بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری است.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره امتیاز مورد نیاز آزمون خبرگان گفت: آنچه درباره علم و آگاهی درباره قانون مربوط به خبرگان آمده مشخصاً بحث اجتهاد است که تشخیص آن با فقهای شورای نگهبان است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا