بین‌المللسیاسی

اتحادیه اروپا: تحولات دریای سرخ موجب افزایش بهای انرژی و تورم می‌شود

پائولو جنتیلونی کمیسیونر اقتصادی اتحادیه اروپا روز گذشته هشدار داد که تحولات دریای سرخ ممکن است باعث افزایش بهای انرژی و تورم در این اتحادیه شود.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، جنتیلونی در جلسه وزرای دارایی کشورهای اتحادیه اروپا گفت: سال جاری را با کاهش رشد اقتصادی و برخی خبرهای خود در بازار کار شروع کردیم.

وی افزود: تنش‌های ژئوپولیتیک باعث افزایش نگرانی‌ها درباره احتمال کاهش شدید رشد اقتصادی شده است.

کمیسیونر اقتصادی اتحادیه اروپا هشدار داد: تحولات دریای سرخ در حال حاضر تبعاتی برای بهای انرژی و تورم ندارد. اما به نظر من، باید این تحولات را از نزدیک رصد کرد زیرا این پیامدها ممکن است که در هفته‌های آینده تحقق باید.

نیروهای دریایی یمن هشدار داده‌اند که عملیات نظامی علیه کشتی‌ها و منافع دشمن اسرائیلی را در دریای سرخ تا زمانی که تجاوزات آن به غزه و جنایاتش علیه ملت فلسطین متوقف شود، ادامه خواهند داد.

آمریکا مدعی است که ائتلافی دریایی برای مقابله با عملیات ارتش یمن در دریایی سرخ ایجاد کرده است اما فرانسه، اسپانیا و ایتالیا با تایید خروج خود از این ائتلاف، از تحویل کشتی‌های جنگی خود به فرماندهی ایالات متحده خودداری کرده‌اند و تنها کشور عربی که حاضر به عضویت در آن شد، بحرین بود.

آمریکا و انگلیس با همراهی ۸ کشور دیگر، ۲۱ دی ماه جاری برابر با ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به مواضع انصارالله یمن حمله کردند. این حملات موجب تشدید تنش در دریای سرخ شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا