ایرانبین‌المللسیاسی

امیرعبداللهیان در دیدار با وزیر امور خارجه سودان: بازگشایی سفارت خانه های ایران و سودان در جهت پیگیری توسعه همکاری ها مهم است

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای سودانی خود بازگشایی سفارت خانه ها و از سرگیری فعالیت سفرا در دو کشور را برای پیگیری توسعه همکاری های فی مابین مهم دانست و ابراز امیدواری کرد که بتوان همکاری های فیمابین را افزایش داد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با علی صادق علی وزیر امور خارجه سودان با تاکید بر گشایش صفحه جدیدی از تحکیم و توسعه روابط تهران و خارطوم به توافقات و نکات مهم مطرح شده در دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست مشترک سران سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در ریاض اشاره کرد و افزود: حضور هیئت سودان در تهران نشانگر اراده جدی مقامات عالیرتبه سودان برای تحکیم و توسعه روابط است و اراده و تصمیم قاطع جمهوری اسلامی ایران نیز حمایت از تقویت همکاری و توسعه روابط با سودان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بازگشایی سفارت خانه ها و از سرگیری فعالیت سفرا در دو کشور را برای پیگیری توسعه همکاری های فی مابین مهم دانست و ابراز امیدواری کرد که با استقرار و پیگیری سفرای دو کشور بتوان همکاری های فیمابین را افزایش داد.

امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت ها و تجربیات ارزشمند کشورمان در عرصه صنعتی و خدمات فنی مهندسی، فناوری های نوین و برتر و زمینه های پزشکی و دارویی، آمادگی کشورمان را برای ارائه این تجربیات در راستای توسعه و پیشرفت سودان اعلام کرد.

وزیر امور خارجه سودان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تهران، به سابقه روابط تاریخی دو کشور اشاره کرد و با ابراز تاسف از قطع روابط و ایجاد وقفه در روند روابط بین دو کشور و ملت مسلمان، بر اراده و اهتمام جدی کشورش برای تحکیم و توسعه روابط در عرصه های مختلف تاکید و ابراز امیدواری کرد با از سرگیری فعالیت سفرای دو کشور شاهد توسعه و گسترش بیش از پیش روابط و پیگیری توافقات فی مابین دو کشور باشیم.

وی همچنین گزارشی از روند تحولات داخلی و بحران در این کشور و تلاش های رئیس جمهور کشورش برای فائق آمدن بر مشکلات مردم سودان منبعث از جنگ و بحران و حل و فصل بحران از راه های مسالمت آمیز و با کمک و حمایت کشورهای همسایه و سازمان ملل متحد و از طریق ابتکار عمل های صلح منطقه ای و بین المللی ارائه کرد.

وزیر امور خارجه سودان همچنین در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به توطئه های رژیم صهیونیستی برای تداوم جنگ و بحران داخلی در سودان، بر موضع اصولی دولت و مردم کشورش در حمایت از آرمان مقدس فلسطین و محکومیت تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به خصوص در غزه تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا