ایرانسیاسی

کاخ سفید: بر وجوه آزاد شده ایران نظارت خواهیم داشت

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت کاخ سفید درباره وجوه آزاد شده ایران در کره جنوبی گفت که واشنگتن بر این وجوه نظارت خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنتی ملی کاخ سفید روز گذشته به وقت محلی در گفتگو با شبکه خبری ام اس ان بی سی افزود که وجوه آزاد شده ایران در کره جنوبی فقط برای اهداف بشر دوستانه استفاده می شود.

این مقام کاخ سفید در حالیکه دولت جو بایدن به شدت از سوی منتقدان و مخالفانش در داخل آمریکا برای انجام توافق تبادل زندانیان با تهران و آزادسازی وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی تحت فشار است، در سخنانی که به نظر می رسد برای آرام کردن مخالفان و منتقدان باشد، در واکنش به اظهارات آیت‌الله  سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران درباره نحوه هزینه کردن وجوه آزاد شده برای مردم ایران گفت: «خیر، این درست نیست. این سیستم به گونه‌ ای طراحی شده است که این پول و سرمایه را فقط بتوان برای اهداف بشردوستانه، غذایی و دارویی، ساخت تجهیزات پزشکی یا حتی اهداف آموزشی اختصاص داد».

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه این وجوه «توسط وزارت خزانه‌ داری آمریکا بررسی می‌شوند»، گفت: «حتی اینکه چه مقدار می‌خواهند برداشت کنند، بر اساس هشت سازمان و شرکتی که برای انتقال کالاها و خدمات بشردوستانه به ایران قرار دارند،  بررسی خواهد شد».

کربی ادامه داد: «هر مبلغی که قرار است بر اساس نیاز، اختصاص داده شود، ما نظارت کاملی بر آن خواهیم داشت. اگر ما برداشتی را تایید نکنیم، چیزی به ایران منتقل نخواهد شد. پس این یک چک سفید امضا برای آنها نیست».

این مقام ارشد کاخ سفید اضافه کرد که مولفه های سیستم  نگهداری وجوه ایران در قطر بسیار مشخص، دقیق و آشکار هستند.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا  با بیان اینکه آنها پای آن را امضا کرده‌اند، تاکید کرد: «این وجوه، مالیات آمریکایی‌ها یا باج برای آزادی گروگان نیست بلکه وجوه ایران هستند که در حساب‌های کره جنوبی مسدود شده بودند و ایران به آنها دسترسی نداشت».

کربی در پاسخ به سوالی درباره جرم پنج زندانی ایران در آمریکا نیز به این جمله بسنده کرد و گفت: بیشتر آنها مربوط به نقض تحریم ها است.

پیش از این، متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا صدور معافیت ها از سوی آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور را برای انتقال وجوه ایران از کره جنوبی به حساب های بانکی در قطر تایید کرد.

به گزارش ایرنا از نیویورک، متیو میلر (مت میلر) سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در واشنگتن در پاسخ به سوالی درباره معافیت های صادر شده از سوی وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با ایران گفت: معافیت هایی که وزیر امور خارجه در روز جمعه امضا کرد برای امکان پذیر کردن انتقال پول ایران از حساب های بانکی کره جنوبی به حساب های اروپایی و سپس به حساب های بانکی در قطر است.

میلر گفت: این وجوه برای اهداف بشردوستانه استفاده خواهد شد و وزارت خزانه داری به صورت دقیق بر آنها نظارت خواهد کرد. این اقدام در نهایت با هدف آزادی پنج آمریکایی و بازگشت آنها به خانه (آمریکا) انجام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس درباره دلایل صدور این معافیت برای ۶ میلیارد دلار وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی توضیح داد: دولت پیشین آمریکا چنین تمهیداتی ایجاد کرد تا کشورها بتوانند نفت ایران را خریداری کنند اما وجوه حاصل از این خرید در حساب های محلی ذخیره می شود. در دولت پیشین، حکومت ایران توانست از پول های خود در حساب های بانکی در کشورهایی چون هند و برزیل بدون هیچ محدودیتی استفاده کند. اما در دولت جاری آمریکا، ما برای این حساب ها محدودیت ایجاد کردیم تا اطمینان یابیم که از آنها برای اهداف بشر دوستانه استفاده می شود.

میلر در پاسخ به سوال خبرنگار آمریکایی که پرسید چطور می توانید اطمینان دهید که ایران از این وجوه برای سایر امور  استفاده نمی کند؟ مدعی شد: تحریم های  ما  چه در مورد ایران  و چه در مورد  هر کشوری  مانعی برای اهداف بشردوستانه ایجاد نمی کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: هدف ایجاد این حساب های بانکی این امر بوده است. استفاده از این پول برای اهداف غیر بشردوستانه دشوار است.

میلر با بیان اینکه ما همیشه در زمینه بازگرداندن آمریکایی ها به خانه با تصمیم گیری های مشکلی مواجه بوده ایم و این یک تصمیم دشوار بود، درباره ادعاها مبنی بر اینکه آمریکا درحال ارائه پول به ایران است، تاکید کرد: «این پول آمریکا نیست بلکه پول ایران است و متعلق به مردم آمریکا نیست».

میلر در خصوص اظهارات امروز سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مصاحبه با شبکه ان بی سی نیوز آمریکا مبنی بر اینکه تهران درهرجا که بخواهد از این پول استفاده خواهد کرد؟ گفت: این ممکن است سیاست دولت پیشین آمریکا بوده باشد مبنی بر اینکه ایران می توانست پول را در زمینه ای که می خواهد استفاده کند. اما در دولت جاری چنین سیاستی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: زمانی که پول ایران وارد حساب های بانکی در قطر شود، وزارت خزانه داری آمریکا به صورت شدید بر آن نظارت خواهد کرد. این پول ایران است و سیاست آمریکا اینگونه نیست که برای آزادی شهروندان پول باج دهد.

میلر درباره انتقال پول ایران به قطر گفت: وجوه ایران هنوز به قطر منتقل نشده  بلکه در پروسه انتقال است. ما می توانیم بر چگونگی استفاده از این وجوه نظارت و آن را دنبال کنیم .

به گزارش ایرنا، شبکه خبری ان بی سی نیوز آمریکا امروز اعلام کرد: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران به این شبکه خبری گفت که دولتش تصمیم خواهد گرفت که چگونه ۶ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده را که قرار است در توافق تبادل زندانی با آمریکا آزاد شود، هزینه کند و این پول «هرجا که ایران نیاز داشته باشد» هزینه خواهد شد.

شبکه خبری ان بی سی نیوز آمریکا نوشت: رئیس جمهور اسلامی ایران ادامه داد که تهران «اختیار» چگونگی مصرف این پول را دارد. به گفته یک مترجم دولت ایران، وی تاکید کرد: «این پول متعلق به مردم ایران و دولت ایران است، بنابراین جمهوری اسلامی ایران تصمیم خواهد گرفت که با این پول چه کند».

رئیسی در پاسخ به این سوال که آیا این پول به غیر از نیازهای بشردوستانه برای مصارف دیگری نیز مصرف می شود، گفت: «بشردوستانه یعنی هر نیازی که مردم ایران دارند، بنابراین این پول برای آن نیازها هزینه خواهد شد و تعیین نیازهای مردم ایران و تصمیم گیری در مورد آنها از سوی دولت ایران انجام خواهد شد».

دولت بایدن روز دوشنبه به کنگره اطلاع داد که گام‌های مشخصی برای فراهم کردن شرایط تبادل زندانیان برداشته و معافیت‌هایی صادر کرده است که به بانک‌های بین‌المللی اجازه می‌دهد ۶ میلیارد دلار را بدون تهدید تحریم‌های آمریکا به قطر منتقل کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا