ارمنستانایرانسیاسی

جشن سال‌روز پیروزی انقلاب در ارمنستان برگزار شد

همزمان با دهه فجر و فرارسیدن ۲۲ بهمن ماه، مراسم جشن چهل وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، با حضور مقامات عالی‌رتبه سیاسی، فرهنگی و نخبگان ایران و ارمنستان در ایروان برگزار شد.

به گزارش ایرنا از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در ارمنستان، مراسم گرامیداشت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب و روز ملی جمهوری اسلامی ایران‌ با حضور مقامات ارمنستان، سفرا، دیپلماتها و ایرانیان مقیم و همچنین علاقه مندان به انقلاب اسلامی در شهر ایروان پایتخت جمهوری ارمنستان برگزار شد.

در این مراسم پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور، سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ایروان طی سخنانی با تبریک فرارسیدن سالروز این رویداد خجسته به عموم ملت شریف ایران به ویژه هموطنان مقیم و ایران دوستان، به اهم دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، علمی، فناوری و نظامی طی بیش از چهار دهه گذشته پرداخت و کسب رتبه و جایگاه برتر در سطح منطقه در حوزه هایی همچون تولید علم، نانوتکنولوژی، پزشکی و صنایع موشکی و توسعه نیروی انسانی را مورد اشاره قرار داد.

مهدی سبحانی با اشاره به روابط ممتاز جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان، انجام دیدارهای متقابل مقامات دوکشور را موجب پویایی روابط فیمابین دو کشور برشمرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین سفر بیش از ۱۲۰ هزار ایرانی طی یکسال گذشته به ارمنستان و نیز افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور را به عنوان عامل تقویت پیوند میان دو دولت و دوملت مورد اشاره قرار داد.

سبحانی در ادامه سخنان خود، مواضع اصولی کشورمان در زمینه حفظ ثبات و امنیت در منطقه، تغییرناپذیری مرزهای شناخته شده بین المللی و حاکمیت دولت ها را مورد تاکید قرار داد.

مهر گریگوریان معاون نخست وزیر ارمنستان و میهمان ویژه مراسم، طی سخنانی روابط دو کشور را دوستانه و با قدمتی چند هزار ساله توصیف کرد.

به گفته وی با انعقاد قراردادهای جدید طی یکسال اخیر، روابط اقتصادی فیمابین از جهش فوق العاده ای برخوردار شده است.

معاون نخست وزیر ارمنستان همچنین از برگزاری قریب الوقوع هجدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در تهران خبر داد و گفت: برگزاری این رویداد را فرصتی مهم برای جمع بندی نتایج اقدامات انجام شده و تنظیم چارچوبی برای آینده همکاری ها می دانیم.

گریگوریان ایران را شریکی مهم برای ارمنستان نه تنها در حوزه روابط دو جانبه، بلکه برای تامین صلح و ثبات در منطقه دانست.

وی همچنین از موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه حاکمیت دولتها و تخطی ناپذیری مرزهای بین المللی در منطقه قدردانی کرد.‌

معاون نخست وزیر ارمنستان ابراز اطمینان کرد که تلاشهای مشترک به تعمیق هرچه بیشتر روابط دوستانه میان دو دولت و دو ملت منجر خواهد شد.

به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، نمایشگاه عکس از دستاوردهای فرهنگی، هنری و اقتصاد فرهنگ به زبان ارمنی نیز در محل جشن روز ملی برپا شد.

محمد اسدی موحد رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز در این مراسم با اشاره به برگزاری موفق هفته فرهنگی همدان در ایروان، از اجرای گروه موسیقی آیین از استان همدان در جشن روز ملی خبر داد که مورد استقبال فراوان میهمانان قرار گرفته است.

اسدی موحد، افزود: در رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان، برای معرفی دستاوردهای چهار دهه انقلاب اسلامی تلاش می‌کنیم و در این راستا هفته فرهنگی همدان در ایروان را برگزار کردیم همچنین در مراسم روز ملی نمایشگاهی از دستاوردهای مختلف جمهوری اسلامی ایران، نمایشگاه صنایع‌دستی شامل چرم، گلیم و فرش ابریشم و سفال از همدان و تبریز برپا شد که مورد استقبال گسترده میهمانان، دیپلمات‌ها، سفرا و نخبگان قرار گرفت.

وی در این‌ باره افزود: یکی از برنامه های رایزنان فرهنگی در در جهان معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان‌های ایران به دیگر کشورها است.

هفته فرهنگی همدان به مناسبت بزرگداشت فرارسیدن چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در ایروان پایتخت ارمنستان در حال برگزاری است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا