بین‌المللسیاسی

بورل: بشدت نگران وخامت اوضاع در رفح هستیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی شدید از وخامت اوضاع در شهر رفح، درباره عواقب خطرناک حمله رژیم صهیونیستی به این منطقه هشدار داد و گفت: شاید باید اقدامی بیشتر از ابراز نگرانی صورت دهیم.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت: ما بشدت نگران وضعیت مرز غزه با مصر هستیم، جایی که عملیات نظامی جدیدی توسط ارتش اسرائیل صورت گرفته است. (بنیامین) نتانیاهو خواستار تخلیه یک میلیون و ۷۰۰ هزار فلسطینی شده است بدون اینکه اشاره کند این افراد کجا بروند؟ اوضاع در این منطقه وخیم است و ما بشدت نگران هستیم.

وی با بیان اینکه مقام‌های اروپایی تحولات این منطقه را دنبال می‌کنند تصریح کرد: شاید باید اقدامی بیشتر از ابراز نگرانی صورت دهیم.

بورل ادامه داد: حتی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هم دیروز اعلام کرد که عملیات نظامی اسرائیل متناسب نیست، شدید است و شمار تلفات غیرنظامیان قابل تحمل نیست. او به اسرائیلی‌ها هشدار داد که به این اقدامات ادامه ندهند. اما سوال من این است که فراتر از حرف چه اقدام‌های دیگری باید صورت داد؟

وی افزود: اتحادیه اروپا هم معتقد است که شمار تلفات غیر نظامی خیلی زیاد است، اما آیا راهی برای کاهش آمارها وجود دارد؟

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از اظهارات خود افزود که رایزنی‌ها برای توقف جنگ در غزه ادامه دارد. «دوست و همکار من آنتونی بلینکن چندین بار به اسرائیل (فلسطین اشغالی) سفر کرده و به آن‌ها التماس کرده که دست از کشتار مردم بردارند. همکار من در آلمان هم بیانیه مشابهی را صادر کرده است»

بورل ادامه داد: ما باید به فشار روی اسرائیل ادامه دهیم. اما وقتی آن‌ها به یک منطقه پرجمعیت حمله می‌کنند، افزون بر یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جایی برای فرار ندارند. فلسطینی ‌ها در حالی بمباران می‌شوند که راه گریزی ندارند.

به گزارش ایرنا، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بامداد امروز دوشنبه منازل مسکونی در نزدیکی مقر هلال احمر فلسطین در مرکز شهر رفح را هدف قرار دادند و تاکنون بیش از یکصد فلسطینی شهید و بیش از ۲۳۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

منابع خبری اعلام کردند که آمار شهدا و زخمی‌های این حمله همچنان در حال افزایش است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به‌تازگی اعلام کرده که طی روزهای آتی حمله گسترده ای به شهر رفح صورت خواهد داد؛ منطقه ای که بیش از یک میلیون آواره در آن حضور دارد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با اشاره به جنایت امروز رژیم صهیونیستی در رفح تاکید کرد که دولت آمریکا و شخص «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور با دادن چراغ سبز به نخست وزیر این رژیم و حمایت مالی و نظامی از آن، در این جنایات شریک است.

این جنبش تاکید کرد که هرگونه حمله ارتش رژیم صهیونیستی به شهر رفح، منجر به شکست مذاکرات برای مبادله اسرا خواهد شد. حماس افزود که نتانیاهو با نسل‌کشی ملت فلسطین و فاجعه انسانی جدید در رفح به دنبال فرار از توافق مبادله اسرا است. «آنچه دشمن صهیونیستی و ارتش جنایتکار آن طی بیش از ۴ ماه از تحقق آن عاجز بود، هر اندازه جنگ ادامه یابد، باز هم محقق نخواهد شد.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا