ارمنستانبین‌المللسیاسی

باکو بورل را به جانب‌داری از ایروان متهم کرد

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا را به جانب‌داری از ارمنستان و تضعیف عامدانه روابط باکو و نهادهای اتحادیه اروپا متهم کرد.

به گزارش ایسنا، در پی تبادل آتش میان نیروهای باکو و ایروان در مرز دو کشور، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان امروز (چهارشنبه) اظهار کرد جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا موضعی نزدیک به ارمنستان دارد و همچنین می‌کوشد تا روابط باکو را با سازمان‌های تحت‌نظر اتحادیه اروپا مخدوش کند.

در روز دوشنبه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که یکی از سربازانش بر اثر گلوله نیروهای ارمنستان در جنوب این کشور مجروح شده است. یک روز بعد، باکو اعلام کرد که یک عملیات «تلافی‌جویانه» علیه مواضع نظامی ارمنستان در مرز انجام داده که به گفته ایروان به کشته‌شدن چهار سرباز ارمنی منجر شد.

بورل در نشست خبری مشترک با آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان گفت اقدامات تلافی‌جویانه باکو با شدت گلوله‌باران ارمنستان تناسب نداشت.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد: با وجود طرح ابتکاری صبح شارل میشل رئیس شورای اروپا، نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی (اروپا) با اتخاد موضع یک‌جانبه در حمایت از ارمنستان، عامدانه یک بن‌بست میان نهادهای اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان ایجاد کرده و خود را بیش‌ازپیش از روند عادی‌سازی روابط آذربایجان و ارمنستان دور می‌کند.

باکو همچنین بورل را به پنهان‌کردن اشتباهات ایروان و «چشم‌پوشی از اقدامات تحریک‌آمیز» نیروهای ارمنستان متهم کرد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد: متاسفانه اتحادیه اروپا این حقیقت را نادیده می‌گیرد که پس از پنج ماه ثبات، یک نیروی آذربایجان بر اثر حمله بی‌دلیل یک تک‌تیرانداز ارمنستانی مجروح شد. واکنش آذربایجان به این اقدام تحریک‌آمیز کاملاً کافی بود. این اقدامات متقابل همچنین موجب شده تا ارمنستان از تشدید مضاعف تنش‌های نظامی خودداری کند.

درگیری اخیر در مرز ۲ کشور پنج ماه پس از آن صورت گرفت که آذربایجان کنترل قره‌باغ کوهستانی را در یک عملیات غافلگیرانه به دست گرفت. قره‌باغ منطقه‌ای است در خاک جمهوری آذربایجان که اکثر جمعیت آن ارمنی‌تبار بودند؛ اما در نتیجه حمله نیروهای جمهوری آذربایجان در ۱۰۰ هزار تن از ۱۲۰ هزار سکنه ارمنی آن به ارمنستان گریختند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا