بین‌المللسیاسی

بورل درباره نقض قوانین بشردوستانه درصورت حمله اسرائیل به رفح هشدار داد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر درباره برنامه رژیم صهیونیستی برای حمله به شهر مرزی رفح هشدار داد و گفت: اگر اسرائیل به این شهر حمله کند شمار تلفات غیرنظامیان افزایش خواهد یافت و این مساله خلاف قوانین بشردوستانه است.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل در آستانه برگزاری نشست شورای وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران در بروکسل اظهار داشت: ما همچنین درباره شرایط کرانه باختری هم هشدار داده‌ایم. من به اعضا پیشنهاد کرده‌ام که شهرک نشینان افراطی (اسرائیلی) را تحریم کنند، کسانی که اقدامات تروریستی علیه فلسطینیان در کرانه باختری صورت می‌دهند. اما ما همچنان به این مرحله نرسیده‌ایم و همه کشورهای عضو موافق نیستند.

وی ادامه داد: ما به فشارها ادامه می‌دهیم؛ چراکه اگر بخواهیم اعتبار خود را حفظ کنیم باید تحولات کرانه را محکوم کنیم. اوضاع در این منطقه به نقطه جوش رسیده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: اگر اسرائیل مانع عبادت فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی در ایام رمضان شود، اوضاع وخیم‌تر می‌شود.

وی در ادامه نسبت به بحران انسانی در غزه ابراز نگرانی کرد و گفت: ما در این رابطه یک بیانیه‌ای را صادر کردیم که متاسفانه مورد موافقت قریب به اتفاق اعضا قرار نگرفت. بنابراین من این بیانیه را از جانب خودم و به نمایندگی از بیشتر کشورهای عضو اتحادیه صادر و از اسرائیل خواستم که علیه رفح حمله نظامی نکند.

بورل در پاسخ به سووال خبرنگاری درباره شناسایی کشور مستقل فلسطین از سوی اتحادیه اروپا گفت: این مساله در ظرفیت اتحادیه اروپا نیست و توسط کشورهای عضو صورت می‌گیرد. برخی از کشورها این اقدام را صورت داده و برخی دیگر هم ممکن است انجام دهند. در عین حال دو عضو اتحادیه درخواست کرده‌اند که روابط اتحادیه اروپا و اسرائیل مورد بازنگری قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، رژیم صهیونیستی با حمایت غرب و برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ نیروهای مقاومت، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته است. این رژیم پس از کوچاندن مردم غزه از شمال به جنوب این باریکه و شهادت نزدیک به ۲۹ هزار فلسطینی، حملات جدیدی را در شهر مرزی رفح آغاز کرده است.

شماری از کشورهای اروپایی نسبت به تبعات حمله رژیم صهیونیستی هشدار داده‌اند، با این حال مقام‌های این رژیم بر تداوم جنایات وحشیانه خود علیه مردم مظلوم فلسطین تاکید دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا