ایرانسیاسی

امیرعبداللهیان در کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح: رژیم صهیونیستی فوری‌ترین و ملموس‌ترین خطر برای کل جهان است

وزیر امور خارجه گفت: رژیم اسرائیل فوری‌ترین و ملموس‌ترین خطر، نه تنها برای فلسطینی‌های بی‌دفاع و منطقه غرب آسیا، بلکه برای کل جهان به شمار می‌آید و جامعه بین‌المللی باید این تهدید را جدی تلقی کرده و تصمیمی قاطع در مواجهه با تهدید بی‌سابقه‌ای که این رژیم اشغالگر، آپارتاید و ستیزه‌جو متوجه صلح جهانی می‌سازد، اتخاذ کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز گذشته در کنفرانس خلع سلاح در مقر ژنو سازمان ملل متحد، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مصرانه خواستار امحای همه سلاح‌های هسته‌ای که بزرگ‌ترین تهدید ساخته دست انسان‌ علیه بشریت و کره زمین است، اظهار داشت: قویاً بر این باوریم که انسجام و اعتبار پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) منوط به اجرای کامل همه تعهدات مندرج در آن، از جمله ماده ۶ است که طبق آن کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای مکلف به مذاکره موثر و نتیجه محور برای خلع سلاح هسته‌ای شده‌اند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که پیوسته برای بسیج اراده سیاسیِ جمعی کشورها علیه سلاح‌های هسته‌ای و تقویت هنجارهای بین‌المللی جهت خلع سلاح هسته‌ای کوشش می کند. خلع سلاح کامل هسته ای، تنها راه معتبر و مطمئن برای جلوگیری از تکرار فجایع هیروشیما و ناکازاکی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور با بیان اینکه همچنین مشتاق همکاری با اعضای کنفرانس خلع سلاح طی دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران هستیم که از ۱۸ مارس آغاز خواهد شد، گفت: اگر همه دولت های عضو کنفرانس خلع سلاح، بویژه کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای، اراده سیاسی از خود نشان دهند و به تعهدات خود در خصوص خلع سلاح هسته‌ای عمل کنند، بن‌بست طولانی‌مدتِ این کنفرانس که مانع اجرای ماموریت آن شده است، شکسته خواهد شد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: ایران، به عنوان بزرگ‌ترین قربانی سلاح‌های کشتار جمعی پس از جنگ جهانی دوم بواسطه سلاح های شیمیایی مورد استفاده توسط رژیم سابق عراق تاکید می کند که تنها تضمین عدم کاربرد سلاح های کشتار جمعی شامل سلاح های هسته ای، امحای کامل، بازگشت ناپذیر و قابل راستی آزمایی آنها است.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران جنایت استفاده از سلاح شیمیایی علیه مردم خود را مشمول مرور زمان ندانسته و مجدانه از کشورهایی که اقدام به فروش عناصر و فن آوری های مورد استفاده رژیم صدام برای تولید سلاح های شیمیایی کرده اند، خواستار روشن شدن حقیقت و پاسخگو کردن آنها در راستای استیفای حقوق قربانیان است، تاکید کرد: جای تأسف است که تلاش‌های جمعیِ ما برای تشکیل منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در غرب آسیا، که نخستین بار در سال ۱۹۷۴ به ابتکار ایران مطرح شد، همچنان از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدانش در قالب بخشی از حمایت فعال آنان از منبع واقعی اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه، یعنی رژیم اسرائیل، بی‌نتیجه مانده است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در حقیقت رژیم اسرائیل فوری‌ترین و ملموس‌ترین خطر، نه تنها برای فلسطینی‌های بی‌دفاع و منطقه غرب آسیا، بلکه برای کل جهان به شمار می‌آید. جامعه بین المللی باید این تهدید را جدی تلقی کرده و تصمیمی قاطع در مواجهه با تهدید بی‌سابقه‌ای که این رژیم اشغالگر، آپارتاید و ستیزه جو متوجه صلح جهانی می کند، اتخاذ کند.

امیرعبداللهیان گفت: قصاوتی که این رژیم آپارتایدِ مورد حمایت آمریکا طی نسل‌کشی بی‌رحمانه‌اش در پنج ماه گذشته در غزه از خود نشان داده و در این میان هیچ چیز – نه زنان و کودکان معصوم، نه کارمندان سازمان ملل، نه خبرنگاران، نه مدارس و نه بیماران و بیمارستان‌ها – خط قرمز به شمار نیامده است، به همراه جنایات شهرک‌نشینان در کرانه باختری، نشان‌دهنده سطح فوق‌العاده خطری است که منطقه را به سمت یک درگیری‌ گسترده و قریب‌الوقوع سوق می‌دهد.

وی ادامه داد: این رژیم اشغالگر چنان در اثر حمایت آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی جسور شده که هم مردم مظلوم غزه و هم کشورهای منطقه را بی‌شرمانه به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تهدید می‌کند؛ برای نمونه، این اشتباه لفظیِ وزیر کابینه نتانیاهو نبود که گزینه هسته‌ای را برای از میان بردن جنبش آزادی بخش حماس توصیه کرد. پیش از آن هم نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۲۳ از ضرورت «تهدید هسته‌ای واقعی بر ضد ایران» سخن گفته بود.

وزیر امور خارجه با طرح این پرسش که در چنین اوضاع و احوالی، آیا بشریت می‌تواند صرفا تماشاگر باشد و اجازه دهد که یک اشغالگرِ متجاوز و دارنده سلاح هسته‌ای با ادامه دادن به نسل‌کشی ملت فلسطین و با به خطر انداختن صلح و امنیتِ منطقه‌ای چنین بی‌پروا حقوق بین‌الملل را به سخره گیرد، گفت: مسئولیت قانونی و تعهد اخلاقیِ مشترک ما ایجاب می‌کند نسل‌کشی را متوقف و اشغالگران متجاوز را بخاطر ارتکاب جنایات جنگی، نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت، پاسخگو کنیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در همین حال، دنیا باید اذعان کند که سلاح‌های هسته‌ای در دست چنین رژیمی، جدی‌ترین و فوری ترین تهدید علیه بشریت به شمار می‌آید، افزود: بنابراین بطور قطع ضرورت دارد که این رژیم نامشروع اسرائیل را بخاطر رفتارهای قانون‌شکنانه و شرارت آمیزش مسئول بدانیم. لازم است که همه ذخائر سلاح های هسته‌ای این رژیم امحاء شده و همه تاسیسات هسته ای آن ذیل پادمان‌ها و سازوکارهای راستی‌آزماییِ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گیرد.

وی گفت: در شرایطی که وضعیت امنیتی بین‌المللی به‌وضوح در حال وخیم‌تر شدن است، خلع سلاح هسته‌ای نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت است. کنفرانس خلع سلاح مناسب ترین چارچوب برای تلاش جمعی در جهت تحقق این هدف مهم است، از این رو ضروری است همه ما برای نیل به این مقصد، مشارکت سازنده و موثری داشته باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا