ایرانسیاسی

امیرعبداللهیان در مصاحبه با شبکه المیادین لبنان: همچنان پیام‌هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل می‌شود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه المیادین لبنان گفت که همچنان پیام‌هایی درباره مسائل مختلف بین تهران و واشنگتن رد و بدل می‌شود.

به گزارش سه‌شنبه شب ایرنا از المیادین، امیرعبدللهیان گفت: درخصوص مذاکرات هسته‌ای، ما در دولت جناب آقای دکتر رئیسی گفت‌ وگوهای جدی را با طرف‌های مذاکره کننده هسته‌ای انجام دادیم اما متاسفانه در یک مقطع به دلیل شرایطی که در اوکراین پیش آمد، نتیجه گفت‌ وگوهای ما تحت تاثیر فضای جنگ اوکراین قرار گرفت.

وی افزود: همچنان پیام‌هایی بین تهران و واشنگتن در موضوعات مختلف رد و بدل می‌شود. طرف آمریکایی تلاش می‌کند که در برخی از این پیام‌ها به علاقمندی برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات برجام اشاره‌ای داشته باشد.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که از هر ابتکاری که منجر به بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان ذیل توافق هسته‌ای و در راستای لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران باشد، استقبال می‌کنیم اما دولت ما از ابتدا اعلام کرده است که برجام و توافق هسته‌ای را مسیر عبور همه مسائل کشور نمی‌داند. ایران همواره ثابت کرده است که در مسیر تعهدات بین‌المللی، متعهدترین طرف است.

امیرعبداللهیان در ادامه درخصوص نتیجه انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا، گفت: برای ما خیلی تفاوتی ندارد چه کسی رئیس جمهور شود. در بیش از ۴۵ سال گذشته، روسای جمهور دموکرات آمدند، روسای جمهوری‌خواه هم آمدند اما رفتار دولتمردان آمریکایی ملاک است.

وی افزود: اگر رفتار دولتمردان آمریکایی بر مبنای احترام متقابل با جمهوری اسلامی ایران باشد، خطاها و دشمنی‌ها را کنار بگذارند، ما نیز با زبان احترام متقابل، آمریکا را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد اما اگر آنها بخواهند دشمنی خود را ادامه بدهند، از هر حزبی که باشند پاسخ ما روشن است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه در پاسخ به این پرسش که کشورهای غربی‌ مکرر می‌گویند، انصارالله در یمن و مقاومت در لبنان و غزه و گروه‌های مقاومت عراقی به دستور ایران عمل می‌کنند، گفت: ما هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم. حزب الله و مقاومت لبنان در راستای امنیت لبنان و مصالح خود تصمیم می‌گیرد و عمل می‌کند. صنعا در همین چارچوب تصمیم گرفته و عمل کرده، در عراق و در سوریه گروه‌هایی برای مبارزه با داعش ایجاد شدند که آن گروه‌ها همچنان نقش آفرینی کرده و برای امنیت کشورشان و در راستای مصالح و ملاحظات خودشان عمل می‌کنند.

امیرعبداللهیان افزود: آمریکایی‌ها به جای اتهام باید در راه حل سیاسی متمرکز شوند. پنج ماه جنگ علیه غزه ثابت کرد که جنگ راه حل نیست، راه حل را باید در مسیر سیاسی دنبال کرد. راه حل را باید واقع بینانه و با نگاه فلسطینی‌ها مورد توجه قرار داد. من به دیوید کامرون وزیر خارجه انگلیس گفتم که بعد از ۸۰ سال یک بار باید اجازه داد مردم فلسطین خود برای سرنوشت خودشان و آینده خودشان تصمیم بگیرند.

وی اضافه کرد: من با همه رهبران فلسطینی که با آنها دیدار داشتم از جمله رهبران مقاومت دریافتم که هفته‌هاست نشست‌های متعددی بین رهبران و گروه‌های فلسطینی جریان دارد و آنها در موضوعات مختلف، ایده‌هایی را دارند و ما معتقدیم باید میدان داده بشود به رهبران فلسطینی از مسیر دموکراتیک، از مسیر مستقل با توجه به مصالح و منافعشان و ایده‌ها و طرح‌هایی را روی میز قرار بدهند و دولت‌ها طرح‌های خالص فلسطینی را برای کمک به مردم فلسطین و غزه و کرانه باختری مورد توجه قرار دهند.

وزیر امور خارجه ایران درباره تحولات در دریای سرخ نیز، گفت: من به تازگی در نشست داووس به کامرون وزیر خارجه انگلیس گفتم که اقدام آمریکا و انگلیس برای حمله نظامی به یمن یک خطای استراتژیک جدید است که مرتکب می‌شوند.

امیرعبداللهیان افزود: ببینید یمنی‌ها نشان دادند در دفاع از تمامیت ارضی کشورشان با هیچ طرفی تعارف ندارند. یمنی‌ها این پیام را به خوبی منتقل کردند که اگر کشتی حامل سلاح و کالا برای (رژیم) اسرائیل باشد و برای تقویت رژیم اسرائیل و کشتار بیشتر مردم غزه باشد آن کشتی را متوقف خواهند کرد. پیامشان را آنقدر دقیق اجرا کردند که شما اگر الان به تصاویر ماهواره‌ای کشتیرانی در دریای سرخ نگاه کنید، می‌بینید که صدها کشتی به طور شبانه روزی در این مسیر همچنان در حال حرکت هستند. بله ما می‌پذیریم نرخ بیمه افزایش پیدا کرده است اما کشتی‌هایی که تجارت سالم دارند و ارسال سلاح به سمت اسرائیل ندارند با آرامش از دریای سرخ تردد می‌کنند.

وی اضافه کرد: ریشه اتفاقات در دریای سرخ نیست؛ ریشه در غزه هست. اگر نسل‌کشی در آنجا متوقف شود، طبعاً وضعیت در دریای سرخ به حالت طبیعی باز می‌گردد. ما از این اقدام شجاعانه یمن در حمایت از فلسطین واقعاً تحت تاثیر قرار گرفتیم؛ از این تصمیمی که یمنی‌ها گرفتند و همچنان در حمایت از غزه و مردم مظلوم فلسطین این مسیر را ادامه می‌دهند بدون اینکه امنیت کشتیرانی به مخاطره بیفتد. دقت کنید که امنیت کشتیرانی برای همه به مخاطره نیفتاده است، امنیت کشتیرانی برای کشتی‌های حامل سلاح و کالا به اسرائیل به خطر افتاده است.

وزیر امور خارجه ایران همچنین درخصوص حضور نظامی آمریکا در منطقه و کشورهای میزبان پایگاه‌های آمریکا، گفت: این موضوعی است که با بعضی از رهبران کشورهایی که آمریکا در آنجا پایگاه دارد، مطرح کردیم و گفتیم این یکی از نکاتی است که باید مورد توجه جدی شما قرار بگیرد و نباید سرزمین کشورهای منطقه تبدیل بشود به یک مکانی برای تسلیح هرچه بیشتر رژیم اسرائیل و کمک کند به کشتار هرچه بیشتر مردم فلسطین. بنیامین نتانیاهو الان چه چیزی را دنبال می‌کند؟ چرا به شرق لبنان حمله کرد؟ هیچ حمله اسرائیل بدون پاسخ نمانده و منطقه پاسخ لازم را به اسرائیل داده و حزب الله هم با اقتدار هر حمله را جواب داده است.

امیرعبداللهیان درباره حضور شناورهای آمریکایی و عربی و فرانسوی در آب‌های منطقه و پیامدهای آن نیز افزود: ارزیابی که ما داریم این است که نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دنبال توسعه جنگ است و نتانیاهو به دنبال این است که آمریکا را بیش از گذشته درگیر جنگ در سایر مناطق و در سایر حوزه‌ها بکند و فراتر از حمایتی که به طور تمام قد امروز آمریکا و برخی متحدان آمریکا از رژیم اسرائیل به عمل می‌آورند، کسب کند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که، هم آمریکا و هم کشورهای غربی به نظر می‌رسد با یک وضعیت خاصی مواجه شده‌اند.

وی افزود: در آخرین وضعیت و صف‌بندی‌ها در قبال فلسطین چند نکته وجود دارد. نکته اول اینکه آمریکا در جنگ و در نسل کشی کنار رژیم اسرائیل قرار دارد، همچنین به دلیل انتخابات پیش رو در آمریکا و نیاز آمریکا به حمایت لابی اسرائیل، آمریکایی‌ها با شرایط خاصی مواجه هستند و هنوز اراده لازم در طرف آمریکایی برای توقف جنگ دیده نمی‌شود. آمریکایی‌ها پیام‌هایی می‌دهند، اظهاراتی را دارند مبنی بر اینکه به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستند، آنها خطر توسعه هرچه بیشتر دامنه جنگ را به خوبی درک می‌کنند، هرچند خود در دریای سرخ با حملات مشترک انگلیس بخشی از توسعه دامنه جنگ را رقم زدند. از طرفی دیگر، آمریکایی‌ها از کاهش شدت جنگ سخن می‌گویند نه از توقف جنگ، این به نظرم یک خطای آمریکایی است و در عین حال یک شیطنت و یک چراغ سبز به نتانیاهو است.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: امروز در اروپا همه از توقف جنگ سخن می‌گویند اما انگلیس بازی دوگانه دارد. اقدامات اسرائیل همچنان ناظر بر کوچ اجباری ساکنان غزه به صحرای سینای مصر و کرانه باختری و بخش‌هایی از اردن است و این چیزی است که نتانیاهو به طور قطعی دنبال می‌کند و ما این را با صدای بلند می‌گوئیم اگر نبود مقاومت فلسطین و اگر نبود ایستادگی مردم فلسطین، امروز منطقه پیرامون سرزمین‌های اشغالی و پیرامون کرانه و غزه شکل دیگری داشت.

امیرعبداللهیان همچنین درباره وضعیت مقاومت و غزه و تلاش رژیم صهیونیستی برای کوچاندن مردم آن به مصر، گفت: من حدود ۲ هفته پیش در منطقه بودم. تقریباً با همه رهبران مقاومت و همه رهبران فلسطینی دیدار کردم. اولاً مقاومت بر اساس گزارشی که ارائه می‌دادند همچنان در بهترین وضعیت قرار دارند. چه مقاومت فلسطین و چه مقاومت لبنان. ثانیاً اظهار می‌داشتند که از امکانات و توان و نیروی انسانی لازم برای ادامه دادن در یک جنگ طولانی‌تر از آنچه که تا الان شاهد آن هستیم، برخوردارند. ثالثاً روحیه مردم در غزه و در کرانه باختری قابل تحسین است.

وی افزود: مردم در داخل غزه تا حدودی جابه‌جا شدند اما از جمعیت بیش از یک و نیم میلیون نفری در شمال غزه بر اساس اطلاعات دقیق ما بیش از ۶۰۰ هزار نفر هنوز در شمال غزه و در همان شرایط سخت و در آن ویرانی‌ها ایستاده‌اند و خارج نشده‌اند.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: در رفح هم شاهد خواهیم بود که چنین داستانی تکرار نخواهد شد که اسرائیل قادر باشد مردم را به سمت مصر هدایت بکند و کوچ اجباری انجام شود اما ما به صراحت گفتیم آمریکا نمی‌تواند ریاکارانه برخورد کند؛ آمریکا نمی‌تواند از طرفی از ضرورت کاهش دامنه بحران، تنش و جنگ سخن بگوید و از طرف دیگر در کنار رژیم اسرائیل برای تشدید جنگ و یا تداوم جنگ اقداماتی را انجام بدهد و لجستیک لازم و امکانات لازم را برایشان بگذارد.

امیرعبداللهیان درباره حملات رژیم صهیونیستی به بعلبک لبنان نیز گفت: نتانیاهو حیات خودش را و حیات کابینه افراطی خودش را در جنگ می‌بیند. همانطور که اساساً رژیم اسرائیل بقای خودش را در جنگ و تولید و بازتولید ناامنی در منطقه می‌بیند.

وی افزود: اسرائیل تا الان نتوانسته به هیچ یک از اهداف اعلام شده خود دست پیدا بکند. حماس نابود نشد، خلع سلاح نشد و اسرای اسرائیل از طریق جنگ و بمباران و نسل کشی آزاد نشدند و بسیاری از اهداف دیگری که اعلام کردند تا مرحله دستگیری یحی السنوار.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: تا امروز هیچ کدام از اینها نتوانسته است محقق شود. همزمان آمریکا به طور کامل اسرائیل را پشتیبانی می‌کند. اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ای که ما دریافت می‌کنیم نشان می‌دهد که تمام پایگاه نظامی آمریکا در منطقه و ناوهای جنگی آمریکا در منطقه به طور شبانه روزی همچنان سلاح و مهمات و امکانات نظامی به تل‌آویو ارسال می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا