ایرانبین‌المللسیاسی

حمایت ایران از قطعنامه، به معنای شناسایی رژیم صهیونیستی نیست

اعلام تحفظ ایران نسبت به قطعنامه پایانی نشست فوق العاده وزیران سازمان همکاری اسلامی

با پایان نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی قطعنامه پایانی این نشست صادر شد. ایران نسبت به برخی این قطعنامه اعلام تحفظ رسمی صادر کرد.

به گزارش ایرنا، هیات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر امیرعبداللهیان در نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی (OIC) که به درخواست جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، فلسطین و اردن در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۲ در جده-عربستان سعودی برگزار شد، شرکت نمود.

مهمترین مفاد قطعنامه پایانی این نشست بدین شرح است: در سند قطعنامه پایانی نشست فوق العاده شورای وزیران موضوعاتی همچون آتش بس فوری و جامع و توقف تهاجم وحشیانه رژیم صهیونیستی و ایجاد گذرگاه های امن برای ارسال کمک های بشر دوستانه به مردم غزه، ابراز تاسف از اقدام مدعیان حقوق بشر در حمایت از تجاوزات رژیم صهیونیستی، تاکید بر اطلاع رسانی صحیح بر اساس مصوبات نشست اخیر مقامات اطلاع رسانی سازمان، استقبال از اقدام آفریقای جنوبی و قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری، همکاری سیاسی و فنی و حقوقی کشورها برای پیگیری و ارجاع پرونده جنایات رژیم صهیونیستی به دیوان بین المللی کیفری، درخواست برای درج نام رژیم اشغالگر در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان، تشکیل و فعال سازی واحد حقوقی و رسانه ای سازمان همکاری اسلامی برای مستندسازی جنایات رژیم صهیونیستی، تحریم صادرات سلاح و مهمات به رژیم اشغالگر، موظف کردن دبیر کل سازمان به تعامل با اعضای دایم شورای امنیت و سایر موضوعات به عنوان اهم تصمیمات اتخاذ شده مورد تاکید قرار گرفت.

اعلام تحفظ ایران نسبت به قطعنامه پایانی

هیات جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر مواضع اصولی کشورمان پیرامون موضوع فلسطین، طی یک یادداشت رسمی موارد ذیل را به عنوان تحفظ خود نسبت به برخی بندهای قطعنامه تسلیم نمود:

هیات شرکت کننده جمهوری اسلامی ایران در نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) برای گفتگو پیرامون تهاجم اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در جده پادشاهی عربستان سعودی در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۲ (۵ مارس ۲۰۲۴)، درخواست خود مبنی بر ثبت رسمی تحفظ خود در ارتباط با قطعنامه اتخاذ شده در نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی یاد شده را به شرح ذیل اعلام می دارد:

حمایت جمهوری اسلامی ایران از مفاد قطعنامه نشست اضطراری شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی از قطعنامه تحت هیچ عنوان و به هیچ وجه به معنای شناسایی رژیم صهیونیستی اسرائیل به شمار نمی رود.

جمهوری اسلامی ایران قاطعانه معتقد است اعمال جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی فلسطین تمامی فلسطینیان را تحت تاثیر قرار داده است. بنابراین در هر پروسه تصمیم گیری و یا اقدام سیاسی و دیپلماتیک در مورد چگونگی برخورد با جنایات رژیم صهیونیستی، دیدگاه و آمال همه مردم و گروه های فلسطینی می‌بایست در نظر گرفته شود.

جمهوری اسلامی ایران مجددا مواضع اصولی خود در مورد تنها راه حل موثر، صلح آمیز و عملی برای ایجاد صلح پایدار در فلسطین ابتکار ثبت شده توسط ایران در سازمان ملل متحد برای برگزاری رفراندم ملی در سرزمین فلسطین با مشارکت همه فلسطینی ها در داخل و خارج از آن سرزمین مورد تاکید قرار می دهد.

هیات جمهوری اسلامی ایران از دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی خواست متن تحفظ ایران به طور کامل در گزارش نهایی نشست منعکس گردیده و میان تمامی کشورهای عضو توزیع گردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا