ایرانسیاسی

قالیباف: بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ تا چهارشنبه قطعی می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که هنوز شورای نگهبان مصوبات مجلس در بخش اول لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ را نهایی نکرده که تا چهارشنبه هفته جاری قطعی خواهد شد لذا عملا جداول تفصیلی بعد از تعطیلات نوروز در مجلس بررسی می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز دوشنبه در پاسخ به دو تذکر حسینعلی حاجی‌دلیگانی و علیرضا سلیمی درباره تعیین تکلیف بخش دوم لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: ماده ۱۸۲ آیین‌نامه روند رسیدگی به لایحه بودجه را تعیین کرده است ما در مرحله اول تمامی احکام به اضافه منابع و مصارف را براساس پیشنهاد دولت بررسی و تصویب می‌کنیم سپس مصوبات به شورای نگهبان ارائه می‌شود که این پروسه ۴۵ روز طول می‌کشد.

وی اضافه کرد: ما اکنون در مرحله بررسی شورای نگهبان هستیم که بعد از تایید شورا بخش اول لایحه بودجه به قانون تبدیل شده و آن را به دولت می‌دهیم سپس دولت جداول تفصیلی یعنی همان مرحله دوم لایحه بودجه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌کند آن وقت نوبت به بررسی بخش دوم یعنی بررسی در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق و صحن علنی می‌رسد که آن هم حدودا ۴۰ روز زمان لازم دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاحیه ما درباره ایراد شورای نگهبان و دادن مجوز به دولت برای برداشت از منابع به معنای بودجه دو دوازدهم نیست، چون ما بخش اول لایحه بودجه مربوط به منابع و مصارف را تصویب کردیم که این یعنی جدول یک تا چهار تصویب شده است اما جداول مربوط به دستگاه‌های سیاست‌گذار و اجرای طرح‌ها تصویب نشده است.

قالیباف بیان کرد: هنوز در شورای نگهبان بودجه نهایی نشده است البته تا چهارشنبه هفته جاری براساس اصلاحات امروز مجلس شورای اسلامی بخش اول لایحه بودجه قطعی خواهد شد بعد از آن دولت ۱۰ روز وقت قانونی برای ارائه بخش دوم بودجه را دارد حتی با فرض این‌که دولت در مدت زمان یک روز هم جداول را به مجلس شورای اسلامی بفرستد امکان بررسی جداول در روزهای باقی‌مانده تا پایان سال وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: براین اساس با توجه به این‌که بخش اول لایحه بودجه به زودی تبدیل به قانون می‌شود و آن را به دولت ابلاغ می‌کنیم ما در اینجا مجوزی به دولت دادیم تا دولت معطل بخش دوم بودجه نماند دولت می‌تواند دریافتی‌ها و پرداختی‌ها را به صورت علی‌الحساب انجام دهد ما بعد از عید جداول تفصیلی را بررسی می‌کنیم. سال‌های قبل هم یعنی تا پیش از اصلاح آیین‌نامه داخلی(تغییر در شیوه بررسی بودجه) جداول تا اردیبهشت‌ماه به دولت ابلاغ می‌شد.

وی در پایان گفت که این موضوع به خاطر آن رخ داده که در ابتدا باید دولت بخش اول لایحه بودجه را در اول آبان‌ماه به مجلس شورای اسلامی می‌داد که این کار با تاخیر صورت گرفت همچنین مسیر رسیدگی به مصوبات مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان و هیات عالی نظارت هم زمان‌بر شد؛ در نهایت با توجه به جمیع این موارد جمع‌بندی بر این شد که دولت علی‌الحساب دریافتی‌ها و پرداختی‌ها را بتواند در سال جدید انجام دهد.

به گزارش ایسنا، علی‌رضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده ۱۸۲ در تذکرش اظهار کرد: سوال این است که آیا این متن جایگزین برای رفع ایراد شورای نگهبان به معنای بودجه دو دوازدهم است یا این‌که پرداختی‌ها براساس بودجه سال ۱۴۰۳ انجام می‌شود؟

همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر نیز در تذکری گفت: در حال حاضر احکام سه بار بین مجلس و شورای نگهبان رفت و برگشت داشته و نهایی نشده است؛ ۸ روز دیگر تا پایان سال فرصت داریم و جداول نیز توسط دولت ارائه نشده است.

وی با بیان اینکه دولت مکلف به ارائه جداول تفصیلی بودجه به مجلس است، گفت: ممکن است در سال جدید شرایط دیگری پیش ‌آید؛ به هر حال متن جایگزین جدید برای رفع ایراد شورای نگهبان خلاف آیین‌نامه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا