بین‌المللسیاسی

چین آتش‌بس فوری در غزه با آغاز ماه مبارک رمضان را خواستار شد

درحالی که آتش‌بس در غزه با وجود آغاز ماه مبارک رمضان، تحقق نیافته و نگرانی‌های بین‌المللی درباره تداوم این جنگ و بحران بشری همچنان وجود دارد، چین اعلام آتش‌بس فوری و اطمینان از دسترسی مردم این منطقه به کمک‌های بشردوستانه را خواستار شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه گلوبال تایمز، تحلیلگران چینی می‌گویند میانجی‌گری تحت هدایت آمریکا برای فلسطینیان ناعادلانه بود زیرا «آتش بس موقت» بر اساس مبادله زندانیان غیرقابل اعتماد و ناپایدار است. رویکرد یک جانبه آمریکا و رد آتش بس، سازوکارهای شورای امنیت سازمان ملل را از مسیر خود منحرف کرده است، و این بدین معنی است که این درگیری ادامه می‌یابد.

وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته در نشستی مطبوعاتی گفت که دور فعلی درگیری فلسطین و اسرائیل بیش از پنج ماه طول کشیده است، این زمان بیش‌تر از تمام جنگ‌های خاورمیانه به جز اولین جنگ این منطقه است و به شهادت بسیاری از غیرنظامیان منجر شده و از همه درگیری‌های قبلی خاورمیانه پیشی گرفته است.

بر اساس آخرین اطلاعات دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، از زمان آغاز این جنگ در ۷ اکتبر ۲۰۲۳، بیش از ۳۰ هزار و ۲۲۸ فلسطینی به شهادت رسیده و حدود ۷۱ هزار و ۳۷۷ فلسطینی مجروح شده اند که عمدتا غیرنظامی هستند. سازمان ملل تخمین می زند که حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در غزه آواره شده باشند.

وانگ ونبین بیان کرد: کشتار غیرنظامیان غزه باید متوقف شود، بی‌عدالتی علیه مردم فلسطین باید برطرف شود و معیارهای دوگانه در زمینه رسیدگی به حقوق بشر و قوانین بین المللی بشردوستانه باید کنار گذاشته شود.

وی افزود: هرچه شعله‌های آتش در غزه بالاتر رود، هرچه وجدان انسان بیش‌تر از بین برود، سنگ بنای عدالت بیش‌تر فرسایش می‌یابد.

وی از جامعه بین المللی خواست که سریعا اقدام و آتش‌بس فوری را به عنوان اولویتی بسیار مهم و کمک‌های بشردوستانه در غزه را به عنوان مسئولیت مهم اخلاقی تثبیت کنند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت: اگرچه ماه رمضان آغاز شده است، اما قتل، بمباران و خونریزی در غزه همچنان ادامه دارد. وی گفت: مهم‌ترین درخواست من امروز این است که با کنارگذاشتن اسلحه‌ها و از بین بردن همه موانع تحویل کمک‌های نجات‌بخش با سرعت و مقیاس مورد نیاز، به ماه مبارک رمضان احترام بگذاریم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا