ایرانسیاسی

وزیر دفاع در حاشیه جلسه هیأت دولت: صادرات محصولات دفاعی ۵ برابر شد / خودکفایی در ساخت موتور پهپاد

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از خودکفایی کشور در زمینه ساخت موتور پهپاد خبر داد و گفت: صادرات محصولات دفاعی به ۴ تا ۵ برابر افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی صبح امروز (چهارشنبه، ۲۳ اسفند ماه) در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره تعاملات ایران با سایر کشورها در حوزه دفاعی و امنیتی گفت: در راستای توسعه تعاملات دفاعی با همه کشورها، از جمله قفقاز و ارمنستان ملاقاتی داشتیم. همچنین در تعاملات با قطر که کشور بسیار تاثیرگذاری در منطقه است، همه مباحث را مرور کردیم.

وی ادامه داد: در این ملاقات، درباره کارهایی که می‌توانیم آن‌ها را برای گسترش همکاری‌ها به عنوان مبنا قرار دهیم بحث وتبادل نظر شد و به طور قطع این برنامه را در دیگر کشورها هم دنبال می‌کنیم و تاکنون ارتباطاتی با ترکیه و روسیه نیز در این زمینه داشته ایم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی درباره تولید و ساخت هواپیمای مسافربری، گفت: وزارت دفاع ظرفیت‌های بزرگ و منحصربه فردی در کشور در بخش ساخت هواپیما و تعمیرات اساسی آنها دارد و اکنون در حال انجام این کار با همکاری سایر بخش‌های دخل در کشور هستیم تا بتوانیم آن را به مراحلی برسانیم که با قطعیت نتیجه را اعلام کنیم.

امیر سرتیپ آشتیانی با اشاره به فعالیت‌های فضایی کشور، تصریح کرد: ما در حال دنبال کردن مباحث فضایی هستیم و سال آینده پیشرفت‌های بسیار خوبی خواهیم داشت و پیشرفت ماهواره‌بر سیمرغ که با موفقیت به فضا پرتاب شد، دنبال می‌کنیم و دامنه فعالیت‌ها را گسترش خواهیم داد.

وی درباره افزایش صادرات محصولات دفاعی تصریح کرد: در این حوزه باتوجه به شرایط منطقه‌ای و اوضاعی که وجود دارد نسبت به ۲ سال گذشته، حدود ۴ تا ۵ برابر افزایش داشتیم. با توجه به نوآوری‌هایی که انجام و تسلیحاتی که ساخته می‌شود، این میزان در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه در بحث ساخت موتورهای پهپادها به خودکفایی رسیده ایم و در حال کار روی موتورهای سنگین هستیم، افزود: در زمینه بومی‌سازی تسلیحات و تجهیزات، تامین نیازمندی‌های نیروهای مسلح به جایی رسیده ایم که می‌توانیم بگوییم قالب تجهیزات و تسلیحاتی را که مورد نیاز نیروهای مسلح است، تامین کنیم.

امیرسرتیپ آشتیانی یادآور شد: این موضوع جایگاه ویژه‌ای را در دنیا برای ما به وجود می‌آورد و باعث اقتدار دفاعی ما می‌شود که البته باید گفت بالاترین دستاورد و نتیجه آن، امنیت ما است.

وی به رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه در اقیانوس هند که اکنون در حال برگزاری است نیز اشاره کرد و اظهار داشت: هر رزمایشی چند هدف را دنبال می‌کند؛ یکی از آنها ممارست و تمرین‌های دفاعی است. هدف دیگر، نمایش قدرت است که در قالب این رزمایش‌ها طراحی می‌شود. رزمایش‌ها در واقع مجموعه‌ای از اهداف است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اضافه کرد: در این رزمایش که در حال انجام است، سه قدرت بزرگ دنیا حضور دارند که از اهداف آن ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و آبراه‌های حساس آن است.

امیر سرتیپ آشتیانی بیان داشت: بنابراین حضور کشورهای ناظر مثل عمان، پاکستان و جمهوری آذربایجان نشان می‌دهد که اهمیت این رزمایش چقدر بالاست و همانطور که سال‌های گذشته هم بود، این رزمایش‌ها ادامه پیدا خواهد کرد و در مسیر صلح و ثبات در منطقه دنبال خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا