ایرانسیاسی

سخنگوی شورای نگهبان: صحت انتخابات مجلس در ۵۲ حوزه انتخابیه تایید شد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: صحت انتخابات در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان اردبیل، ایلام، خراسان جنوبی، زنجان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کردستان، قزوین، قم، لرستان و مرکزی توسط این شورا مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، هادی طحان نظیف در نشست خبری گفت: انتخابات ۱۱ اسفند برگزار شد، در این مدت تا ۱۷ اسفند باید گزارش ها و شکایات را بررسی میکردیم تا صحت انتخابات را بررسی کنیم.

وی افزود: پرونده های ۵۲ حوزه انتخابیه مجلس از ۱۱ استان مورد تایید شورا قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا،انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه ۱۱ اسفند ماه امسال در سراسر کشور برگزار شد.

بخش اول لایحه بودجه به زودی برای اجرا ابلاغ می شود 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به ایرنا درباره وضعیت لایحه بودجه گفت: بخشی از ایرادات شورای نگهبان و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص به بودجه برطرف شد و بخشی هم با اصرار مجلس به مجمع ارجاع شد که به‌زودی بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ ( احکام و تبصره‌ها) برای اجرا ابلاغ می‌شود.

طحان نظیف گفت: در روزهای باقی‌مانده تا پایان سال فرآیند ابلاغ بخش اول بودجه طی می شود.

وی تاکید کرد: درباره جداول و بخش دوم بودجه نیز دولت باید نهایتا تا پایان اردیبهشت جداول را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد و در این مدت بر اساس جداول سال ۱۴۰۲ عمل خواهد شد.

طحان نظیف با اشاره به بررسی ۹ طرح و لایحه در شورای نگهبان گفت: در این مدت لایحه ساماندهی و نظارت بر تجارت مرزی پس از رفت و برگشت با مجلس خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد و به تایید شورای نگهبان رسید.

وی ادامه داد: طرح اصلاح موادی از قانون تأسیس، اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی، لایحه ارجاع اختلاف بانک مرکزی ایران و دولت بحرین و لایحه الحاق یک بند به تبصره ۵ قانون بودجه ۱۴۰۲ نیز در شورا تایید شد.

ایرادات شورا به طرح ساماندهی کارکنان رفع شد، اما هیات عالی نظارت همچنان ایراد دارد

وی افزود: در این مدت ایرادات شورای نگهبان نسبت به طرح ساماندهی کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه برطرف شد اما هیأت عالی نظارت طی نامه‌ای اعلام کرد که همچنان ایراداتی را نسبت به این مصوبه وارد می‌داند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ و همچنین لایحه برنامه هفتم توسعه بیان کرد: در این زمینه رفت و برگشت‌هایی میان مجلس و شورای نگهبان صورت گرفته است اما همچنان در دست بررسی است.

ایرادات شورا به طرح شفافیت قوای سه گانه هنوز رفع نشده است  

وی درباره آخرین وضعیت طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، گفت: مجلس اصلاحاتی را در مصوبه خود انجام داده بود که برخی از اعضای شورای نگهبان معتقد هستند که با اصلاحاتی که انجام شده است، مجددا یکسری ایرادات به وجود آمده است که باید از سوی مجلس شورای اسلامی رفع شود.

وی ادامه داد: مهم‌ترین ایراد به طرح شفافیت آن است که برخی موارد از شفافیت مستثنی شده بودند و ایراد ما به سازوکاری بود که برای مستثنی کردن برخی موارد از شفافیت در نظر گرفته شده بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر تنوع کاندیداها در میزان مشارکت در انتخابات اظهار داشت: ما در همه ادوار انتخابات تنوع کاندیداها و نامزدها را داشتیم و حضور و تنوع سلایق مختلف مهم است.

وی افزود: عوامل مختلفی در مشارکت موثر هستند و وزن این عوامل هم موثر است ولی تنوع داوطلبان هم به اندازه خود مهم و اثر بخش است.

انتخابات در کمال سلامت برگزار شد 

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره گزارشات تخلفات انتخاباتی و احتمال باطل اعلام شدن انتخابات در برخی حوزه‌های انتخابیه بیان کرد: انتخابات مانند گذشته با کمال سلامت برگزار شد و با مشکل خاصی مواجه نبودیم البته گزارشاتی را دریافت کردیم که در حال بررسی آنها هستیم.

وی ادامه داد: برای برخی از حوزه‌های انتخاباتی تیم های میدانی جهت رسیدگی اعزام شد و همچنین در حوزه‌هایی که اختلاف فرد منتخب با نفر بعدی بسیار نزدیک بود، تیمهایی اعزام شدند و این اختیار را داشتند تا آرا را بازشماری کنند، ان‌شاءالله به مرور نتایج این بررسی‌ها اعلام می‌شود.

وی درباره ادعاهای برخی از جمله تعدادی از نمایندگان مجلس درباره وقوع تخلفات انتخاباتی گفت: فرآیند انتخابات فرآیندی است که در آن برد و باخت وجود دارد و طبیعتا مباحثی در این زمینه مطرح می‌شود.

وی گفت: بر اساس فرایند قانونی، مجری انتخابات وزارت کشور است و بررسی صحت انتخابات بر عهده شورای نگهبان است.

طحان نظیف تصریح کرد: اقدامات لازم برای بررسی صحت انتخابات در حال انجام است، بر اساس اصلاحیه قانون ۵ مدرک جهت رای دادن به رسمیت شناخته شده است که در کنار شناسنامه مدارکی از جمله کارت ملی، کارت نظام وظیفه، گواهینامه و گذرنامه مورد تایید است که این مدارک باید در شعب اخذ رای با فرد رای دهنده تطبیق داده شود. اگر در این زمینه تخلفی وجود داشته باشد بررسی می‌شود.

با یک عکس یا فیلم نباید انتخابات را زیر سوال برد

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان ادعا کرده است که با کد ملی افرادی که خودشان خبر نداشته‌اند رأی داده شده است، بیان کرد: چنین مستندی برای ما ارسال نشده است، برخی افراد در فضای رسانه‌ای مواردی را مطرح می‌کنند اما گزارش و مستنداتی را برای ما ارسال نمی‌کنند. با صرف یک عکس و فیلم نباید کل انتخابات را زیر سوال برد،انتخابات در کشور ما در صحت و سلامت کامل برگزار شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره توصیه‌های رهبری به منتخبان مجلس درباره کنار گذاشتن اختلافات بیان کرد: همانطور که رهبری فرمودند حضور مردم یک جهاد بود و این موضوع باید مورد نظر همه به ویژه منتخبان باشد.

منتخبان به صورت جهادی مشکلات مردم را رفع کنند 

وی اضافه کرد: منتخبان باید به وعده‌ها و قول‌هایی که دادند عمل کنند و خود را نماینده همه مردم بدانند. همانطور که مردم بصورت جهادی در انتخابات حضور یافتند ان‌شاءالله منتخبان هم بصورت جهادی مشکلات مردم را برطرف کنند.

وی تاکید کرد: مردم با وجود هجمه های زیاد دشمنان در انتخابات حضور یافتند، این ها باید مدنظر همه خصوصا منتخبان باشد، در برخی حوزه ها اختلاف زیر صد، ۵۰ و گاهی ۱۰ رای بود، این نشان می‌دهد مردم اثربخش هستند و منتخبان هم باید به این موضوعات دقت کنند خود را نماینده همه مردم ایران بدانند و به مشکلات مردم توجه کنند.

وی درباره پاسخگو بودن قانون جدید انتخابات گفت: نظام انتخاباتی ما همچنان به اصلاحات نیاز دارد و رسانه‌ها نقش موثری برای نزدیک کردن این نظام به یک نظام انتخاباتی مطلوب دارند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره ادعای یکی از روزنامه ها مبنی بر اینکه می‌توانستند میزان مشارکت را بیشتر اعلام کنند اما این کار را نکردند، گفت: اینگونه نیست، چراکه از ابتدای انقلاب تاکنون تقریبا میانگین هرساله سه انتخابات داشتیم که همه اینها در صحت کامل برگزار شدند.

وی تصریح کرد: انتخابات همواره در نهایت صحت و اتقان برگزار شده و نتایج آن نیز در گذشته و امروز بصورت دقیق اعلام شده و در آینده نیز ان‌شاءالله اینگونه خواهد بود.

هیچ کس به صرف شرایط خانواده رو صلاحیت نشده است

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا علی لاریجانی به خاطر فرزندانش رد صلاحیت شده ولی قالیباف به خاطر فرزندانش رد صلاحیت نشده است بیان کرد: عدم رد صلاحیت در هر انتخابات شرایط خودش را داشته هیچ کس به صرف شرایط خانواده رد صلاحیت نشده است.

وی درباره مصوبه کاهش مدت زمان خدمت سربازی، گفت: اصل حکم کاهش مدت خدمت سربازی در چارچوب ستاد کل نیروهای مسلح، خلاف شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف درباره تمهیدات اندیشیده شده برای مرحله دوم انتخابات مجلس، گفت: جلساتی را با مجری انتخابات در این مدت داشتیم و تمهیداتی را اندیشیده‌ایم.

وی ادامه داد: ناظران ما در دور دوم انتخابات مجلس در شعب اخذ رای حضور دارند و به‌ صورت جدی بر فرآیند انتخابات نظارت دارند و ان‌شاءالله سامانه‌های مردم ناظر و داوطلب مانند دور اول فعال خواهند بود و نگرانی خاصی وجود ندارد.

هنوز بررسی های شورای نگهبان برای لایحه عفاف و حجاب کامل نشده است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بررسی مصوبات لایحه عفاف و حجاب در شورای نگهبان، گفت: آخرین مصوبه‌ای که از مجلس شورای اسلامی دریافت کردیم، مربوط به لایحه عفاف و حجاب بوده است.

طحان نظیف افزود: لایحه عفاف و حجاب در نوبت بررسی و در دستور کار شورای نگهبان است. شورای نگهبان در این ایام در حال بررسی صحت انتخابات در حوزه‌های انتخابیه مختلف و مصوبات مهمی مانند لایحه برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ است.

وی گفت: هنوز بررسی‌های شورای نگهبان درباره مصوبات لایحه عفاف و حجاب کامل نشده است. در ظرف زمان قانونی، مصوبات این لایحه را بررسی و اعلام نظر خواهیم کرد.

طحان نظیف درباره برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی در ۴ حوزه انتخابیه، گفت: هم روز انتخابات و هم بعد از آن نسبت به ۴ حوزه‌ای که انتخابات تمام الکترونیک برگزار شد، ارزیابی‌هایی را داشتیم که رضایت نسبی را در این مورد شاهد بودیم و با زحمتی که در وزارت کشور کشیده شد، با مشکل خاصی مواجه نبودیم و رضایت‌بخش بود.

در دور دوم حوزه های بیشتری انتخابات الکترونیکی برگزار می کنند 

وی ادامه داد: در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی هم بنا بر این است که ان‌شاءالله اگر هماهنگی‌ها انجام شود و به نتیجه برسد، در حوزه‌های انتخابیه بیشتری انتخابات به صورت تمام الکترونیک برگزار شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره زمان برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: وزارت کشور پیشنهاداتی است که در حال جمع‌بندی هستیم و به محض تصمیم‌گیری اعلام خواهد شد.

مستندات قانونی عدم احراز صلاحیت روحانی به وی اعلام شده است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره نامه‌های مکرر روحانی و عدم پاسخ به او درباره دلایل عدم احراز صلاحیت گفت: اعلام کردیم که اولویت با کسانی است که اعتراض کردند و پس از فارغ شدن از برگزاری انتخابات، نامه ایشان پاسخ داده شد.

وی تاکید کرد: بر اساس اطلاعی که از فقهای شورای نگهبان کسب کردم تاکنون طی دو نامه رسمی شامل مستندات قانونی عدم احراز صلاحیت و دیگری دلایل عدم احراز صلاحیت به ایشان اعلام شده است.

طحان نظیف افزود: به جز این موارد، بصورت شفاهی نیز در دو مورد یکی نماینده ایشان در آن مقطع در شورای نگهبان حاضر شد و در مقطع دیگر نیز یکی از اعضای شورای نگهبان بصورت تلفنی با ایشان صحبت کردند و مراتب را به اطلاع ایشان رساندند و بنظر می‌رسد با اقداماتی که انجام شده است فراتر و بیشتر از چیزی که در قانون پیش‌بینی شده، نسبت به ایشان اقدامات انجام شده است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه صلاحیت منتخبان تا پیش از تایید اعتبارنامه توسط مجلس در چه صورتی از سوی شورای نگهبان رد می‌شود، بیان کرد: اصل بر این است که افرادی که به تازگی توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند، همچنان صلاحیت داشته باشند اما اگر مواردی وجود داشته باشد، بر اساس قانون عمل می‌شود.

طحان نظیف در پاسخ به این سوال که آیا انتخابات در تهران در دور دوم به صورت الکترونیکی برگزار میشود، گفت: این موضوع در دست بررسی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره ابهام نسبت به فعالیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان رهبری که صلاحیت آن‌ها برای دور بعدی تایید نشده است، گفت: شورای نگهبان بررسی صلاحیت را برای انتخابات دور بعد انجام می‌دهد و فعالیت این افراد در دوره فعلی منعی ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نظارت شورای نگهبان بر رفتار منتخبان مجلس اظهار داشت: شورای نگهبان مرجع نظارت بر رفتار نمایندگان نیست و این کار بر عهده هیاتی با این عنوان در داخل مجلس است و ما مرجع نظارت بر انتخابات هستیم.

وی ادامه داد: در این مدت منتخبین مانند مردم عادی هستند و اگر تخلفی داشته باشند قوه قضاییه می‌تواند پیگیری کند. در خصوص موارد سالب صلاحیت، قانون پیش‌بینی‌هایی داشته‌ است و تا پیش از صدور اعتبار نامه بر اساس قانون اگر موردی وجود داشته باشد شورای نگهبان می‌تواند رسیدگی کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از میان طرح‌ها و لوایح مورد بررسی در شورای نگهبان موردی مغایر با اصل ۵۰ قانون اساسی شناخته شده‌ است؟ گفت: موضوع اصل ۵۰ حفاظت از محیط زیست است را شاید بتوان در عرصه اجرا و عمل پیگیری کرد و ما در شورای نگهبان خیلی کم با این موضوع مواجه باشیم.

وی افزود: در یکی از موارد در یکی از بندهای ماده ۴۳ طرح تامین مالی تولید و زیرساخت فرآیندی جهت تشکیل یک هیات برای اظهار نظر درباره بهره‌برداری و حفاظت از جنگل‌های خارج طرحهای جنگلداری در خصوص تعیین تکلیف درختان شکسته، افتاده، ریشه کن شده یا آفت زده پیش‌بینی شده بود که به این دلیل که سازوکارهای نظارت در این هیئت پیش‌بینی نشده بود شورای نگهبان این مصوبه را مغایر نظام اداری صحیح دانست.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره تعداد طرح‌ها و لوایح بررسی شده در شورای نگهبان طی سال ۱۴۰۲ بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۴۵ مصوبه را از مجلس دریافت کردیم که شامل ۲۳ لایحه و ۲۲ طرح بوده‌ است که ۹ مصوبه در مرحله اول به تایید رسیده، ۲۰ مصوبه پس از رفع ایرادات شورای نگهبان به تأیید رسیده و ۱۶ مصوبه هم جهت رفع ایرادات شورای نگهبان به مجلس برگردانده شده است.

وی افزود: همچنین امسال ۲۴ اساس‌نامه را از دولت دریافت کردیم که ۱۳ اساسنامه تایید شده، ۳ اساسنامه مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته و ۸ اساسنامه نیز در دستور کار این شورا قرار دارد.

وی افزود: نسبت به نامه‌های ارسالی از دیوان عدالت اداری باید بگویم که امسال ۳۸ نامه از سوی فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته که ۲۸ مورد خلاف موازین شرع شناخته نشده و ۱۱ نامه بر خلاف موازین شرع تشخیص داده شده است.

وی تاکید کرد: امسال در شورای نگهبان در کنار جلساتی که برای انتخابات داشته‌ایم، ۱۵۹ جلسه برای بررسی مصوبات داشتیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره میزان مشارکت در انتخابات ۱۱ اسفند بیان کرد: در این دوره تلاش خود را انجام دادیم تا فرآیند انتخابات روان‌تر و با تسهیل بیشتری برای مردم انجام شود و برای ادوار آینده نیز باید فکر کنیم و برای تسهیل شرایط برای مردم اقداماتی را انجام دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا