ایرانسیاسی

کنعانی: حمایت از رژیم صهیونیستی بارزترین نقض حقوق بشر است

سخنگوی وزارت امور خارجه در یادداشتی با عنوان نوار غزه و طشت رسوایی غرب، حمایت از رژیم صهیونیستی را بارزترین نقض حقوق بشر دانست.

به گزارش ایرنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در یادداشتی با عنوان نوار غزه و طشت رسوایی غرب با اشاره به شعر فردوسی که گفته است “بزرگی سراسر به گفتار نیست؛ دو صد گفته چون نیم کردار نیست” نوشت: دموکراسی، حقوق بشر، حقوق بین‌الملل، صلح و امنیت بین‌المللی واژگان پرتکرار در ادبیات دولتمردان کشورهایی است که خود را سرآمد جامعه بین‌المللی و آموزگار دولت‌ها و ملت‌های جهان قلمداد می‌کنند. معهذا در نتیجه عملکرد همین دولت‌ها در اقصی نقاط جهان، این سؤال پرتکرار با فراوانی بسیار، نزد افکار عمومی جهان شکل گرفته است که همین مدعیان چرا در محیط بین‌المللی دیکتاتور وار عمل کرده و همه ادعاهای خویش را در عمل نقض می‌کنند؟! آنهاییکه دائما از لزوم احترام به رأی و نظر ملت‌ها صحبت می‌کنند، چرا در محیط بین‌المللی دولتهای مستقل را تحمل نکرده و رأی و نظر ملتها و دولت‌های برآمده از رأی مردم خود را برنمی‌تابند و حتی برای تنبیه و سرنگونی آنها اقدام می‌کنند؟!

وی ادامه داد: آنهایی که از حقوق، قوانین و مقررات بین‌المللی صحبت می‌کنند، چرا در مجامع و محیط بین‌المللی و سیاست خارجی خود، قوانین و مقررات بین‌المللی را نقض می‌کنند و ارزش‌های دموکراتیک را زیر پا گذاشته و آرای اکثریت قریب به اتفاق کشورها را چه در شورای امنیت و چه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نادیده می‌گیرند؟!

کنعانی تصریح کرد: حمایت از رژیم صهیونیستی اعم از سیاسی، اقتصادی، نظامی، مالی، حقوقی و بین‌المللی در حالیکه این رژیم یک هویت نامشروع، تروریست، متهم به جنایت جنگی، نسل‌کُشی، ناقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی است، مصداق بزرگترین و بارزترین نقض حقوق بشر و یک رفتار غیردموکراتیک و دیکتاتور گونه در مناسبات بین‌المللی است و دیکتاتورهای محیط بین‌المللی نمی‌توانند خود را الگوی دموکراسی، رعایت حقوق بشر، حافظان و دلسوزان صلح و امنیت بین‌المللی بدانند و به دیگران درس بدهند.

وی ادامه داد کشورها و ملتهای دنیا جنگ‌های داخلی و تحمیلی زیادی را در خاطر دارند که گردانندگان و شکل دهندگان آن، همین کشورهای مدعی حقوق بشر، رأی مردم، صلح و امنیت جهانی و حقوق و قوانین بین‌المللی بوده‌اند. عملکرد این دسته از کشورهای مدعی در قبال جنگ نابرابر ۶ ماهه جاری علیه #نوار_غزه که در اثر اقدام به نسل‌کُشی رژیم صهیونستی، تاکنون بیش از ۳۱ هزار قربانی غیرنظامی برجای گذاشته است، شاخص و نمایه روشنی از میزان پایبندی این مدعیان به شعارهای خویش است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در حالیکه افکار عمومی دنیا نسبت به جنایات بی‌سابقه صهیونیست‌ها در غزه به خشم آمده و خواهان اتخاذ اقدامات بازدارنده جهت جلوگیری از استمرار این جنایات و نسل‌کُشی هستند، همان مدعیان همیشگی و پرچمداران دروغین حمایت از امنیت و صلح جهانی و حقوق بشر و قوانین و مقررات آمره بین‌المللی، تاکنون مانع از اتخاذ هر تصمیم حقوقی و اجرایی در مهمترین مرجع امنیتی دنیا علیه این رژیم شده‌اند!

وی تاکید کرد: آنچه بر فلسطین و ملت مظلوم آن خاصه زنان و کودکان این سرزمین در طول تقریبی ۶ ماهه اخیر گذشت و آنچه از اشغالگری، ظلم و هزاران جنایت فجیع و غیرقابل روایت در ۷۵ سال گذشته بر این سرزمین مقدس و ساکنان اصیل آن روا داشته شد، طشت رسوایی غرب و نماد روشنی از عدم صداقت مدعیان عمدتا غربی به اصول اولیه انسانی و اخلاقی و نیز حقوق و قوانین بین‌المللی و اصول مندرج در منشور ملل متحد است. بقول حافظ شیرازی علیه الرحمة؛

خوش بُوَد گر مَحَکِ تجربه آید به میان

تا سِیَه‌روی شود هر که در او غَش باشد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا