ارمنستانبین‌المللسیاسی

گوترش خواستار آتش‌بس فوری در قره باغ شد / درخواست توقف کمک‌های آمریکا به باکو

همزمان با تشدید درگیری ها در منطقه قره باغ دبیرکل سازمان ملل متحد، بر برقراری آتش بس فوری و پایان این درگیری ها، کاهش تنش ها و پایبندی جدی تر به آتش بس سال ۲۰۲۰ و اصول قوانین بشردوستانه بین المللی تاکید کرد و ۲ تن از سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات آمریکا نیز توقف کمک های امنیتی واشنگتن به باکو را خواستار شدند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه آنتونیو گوترش که توسط سخنگوی وی، استفان دوجاریک، منتشر شده، آمده است: دبیرکل بی نهایت نگران به کارگیری نیروی نظامی در منطقه و گزارش های دریافتی از تلفات به خصوص در میان جمعیت غیرنظامی است. وی متاسف است که این تحولات نگران کننده پس از ارسال کمک های بشردوستانه ضروری در تاریخ ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) به مردم محلی رخ می دهد.

وی از طرفین درگیر خواست تا بر ایجاد اعتماد و دستیابی به صلح دراز مدت در منطقه توجه کنند.

در همین حال امانوئل مکرون با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق)، ضمن محکومیت شدید حمله جمهوری آذربایجان به قره باغ، خواهان “توقف آنی” این عملیات و “تبادل نظر درمورد حقوق و امنیت اهالی” قره باغ شد.

رئیس جمهوری فرانسه بر حفظ تماس با نخست وزیر ارمنستان نیز تاکید کرد.

آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.

هر دو مقام تاکید کردند که اقدام های جمهوری آذربایجان در قره باغ بر خلاف هنجارهای اساسی قوانین بین المللی بوده و آشکارا در جهت محروم ساختن اهالی این منطقه از زیستگاهشان است.

وزیر امور خارجه کانادا نیز خواهان توقف آنی درگیری ها در قره باغ شد و از جمهوری آذربایجان خواست تا از هر اقدام و فعالیتی که علیه امنیت و رفاه مردم غیرنظامی ایجاد خطر می کند، پرهیز کند.

در بیانیه ملانی جولی آمده است: ما از دولت (جمهوری) آذربایجان می خواهیم که با برقراری دوباره دسترسی بشردوستانه به قره باغ، از جمله گذرگاه لاچین، و ارسال مواد غذایی، دارو و دیگر ملزومات حسن نیت خود را نشان دهد.

یوکو کامیکاوا، وزیر امور خارجه ژاپن، نیز در بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی شدید از وخامت اخیر اوضاع در ناگورنو قره باغ، قویاً خواهان توقف خصومت ها شد و از باکو خواست تا فعالیت های نظامی را متوقف کند.

کامیکاوا در این یادداشت از تمامی طرف ها خواست تا مسائل منطقه را از طریق گفت و گو و صلح آمیز حل و فصل کنند.

الکس پادالیا سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا و مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا در بیانیه ای مشترک خواهان توقف فوری تمامی کمک های امنیتی آمریکا به جمهوری آذربایجان شدند.

این دو قانونگذار با متهم ساختن باکو به حمله “بی دلیل” به ارامنه ساکن قره باغ و تلاش برای “تصفیه قومی” آنان، از دولت بایدن و متحدان واشنگتن خواستند تا این عملیات نظامی را محکوم کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا