ایرانبین‌المللسیاسی

گزارش امیرعبداللهیان از نتایج نخستین مقصد دستگاه دیپلماسی در سال جدید

وزیر امور خارجه با اشاره به دیدارهای خود با مقامات ارشد ترکمنستان تصریح کرد، توسعه و تحکیم همکاری‌ها، مورد توجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان است.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «در جریان سفر به عشق‌آباد با آقایان سردار بردی محمداف، رییس جمهور، قربانقلی بردی محمداف، رهبرملی و رشید مردوف، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو داشتم. پیگیری توافقات روسای دو کشور و بررسی روند همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، انرژی، ترانزیت، مبارزه با تروریسم و کنسولی و تحولات افغانستان، اوکراین و غزه در دستور کار بود. توسعه و تحکیم همکاری‌ها مورد توجه ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران است».

امیرعبداللهیان در جریان این سفر که از روز چهارشنبه هشتم فروردین ماه آغاز شد و روز پنجشنبه نهم فروردین ماه پایان یافت، با قربانقلی بردی‌محمداف رهبر ملی و رئیس شورای مصلحت خلق ترکمنستان و همچنین سردار بردی محمداف‌ رئیس جمهور ترکمنستان و رشید مرداف همتای ترکمنستانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفت‌وگو در خصوص مسایل مورد علاقه دوجانبه به خصوص مسایل اقتصادی و تجاری، ترانزیت، انرژی و تنش های آبی در منطقه و ضرورت همکاری برای حفظ منابع آبی دو کشور از جمله سد دوستی، در دستور کار رایزنی های امیرعبداللهیان در عشق آباد قرار گرفت.

یکی از اهداف سفر فشرده امیرعبداللهیان فراهم کردن مقدمات سفر آتی آیت الله رئیسی به این کشور بود.

همچنین در جریان رایزنی های انجام شده بین وزیر امور خارجه با رهبر ملی ترکمنستان توافق شد شرایط برای تبادل زندانیان دو کشور فراهم شود.

امیرعبداللهیان در پایان دیدارهای خود با مقامات عالی رتبه این کشور اعلام کرد در نتیجه مذاکرات انجام شده در هفته های آتی شاهد جهش جدی تبادلات تجاری خواهیم بود.

در این سفر کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان، دمیرچی‌لو مدیرکل اوراسیا و علیرضا محمودی مدیرکل کنسولی وزارت امورخارجه امیرعبداللهیان را همراهی کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا