ایرانبین‌المللسیاسی

تحرکات دیپلماتیک وزیر خارجه ایران / امیر عبداللهیان با وزیران خارجه منطقه گفت و گو کرد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران شب گذشته با همتایان منطقه‌ای خود شامل عربستان، قطر، امارات و عراق به همراه رئیس جنبش مقاومت حماس تلفنی تماس گرفت و ضمن تبریک عید سعید فطر با مقامات منطقه درباره تحولات خاورمیانه از جمله اوضاع بحرانی غزه گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا، امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان، ضمن تبادل تبریک عید سعید فطر، در خصوص آخرین وضعیت روابط دو جانبه و تحولات منطقه گفت و گو کردند.

دو طرف در این تماس تحولات غزه را مورد توجه و بررسی قرار دادند و بر ضرورت پایان دادن به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و مصائب انسانی مردم غزه و کرانه باختری فلسطین تاکید کردند.

گفت وگو با همتای قطری

حسین امیرعبداللهیان با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر تلفنی گفت و گو کرد و فرارسیدن عید سعید فطر را تبریک گفت.

وزیران امور خارجه دو کشور در این گفت و گوی تلفنی همچنین آخرین تحولات دوجانبه، موضوع غزه و سایر تحولات منطقه ای را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

امیرعبداللهیان بر لزوم پایان دادن به فاجعه عمیق انسانی شش ماه اخیر علیه فلسطینیان، به ویژه ساکنین غزه تاکید و ابراز امیدواری کرد، با همت کشورهای اسلامی و مسؤلیت پذیری عملی جامعه جهانی، نسبت به گسیل کمک‌های انسان‌دوستانه و نجات مردم مظلوم غزه از قحطی اقدام جدی صورت پذیرد.

گفت وگو با همتای اماراتی

وزیر امور خارجه کشورمان و عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امورخارجه امارات متحده عربی در گفتگوی تلفنی، فرارسیدن عید سعید فطر را تبریک گفتند.

وزرای امور خارجه دو کشور در این گفتگوی تلفنی همچنین در مورد آخرین تحولات دوجانبه، تداوم جنایات رژیم صهیونیستی اسرائیل علیه مردم فلسطین و سایر تحولات منطقه ای رایزنی و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به استمرار جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در ماه رمضان و به‌ خصوص در ایام عید سعید فطر علیه مردم روزه دار فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری، بر لزوم همکاری و انسجام مواضع کشورهای اسلامی برای تحت فشار قرار دادن این رژیم و حامیان آن جهت پایان بخشیدن به کشتار مردم فلسطین و خاتمه هر چه سریع تر فاجعه بزرگ انسانی علیه فلسطینیان به خصوص علیه ساکنین غزه تاکید کرد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با تلاش و پیگیری کشورهای اسلامی در مجامع اسلامی و بین المللی، شاهد ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و خروج مردم مظلوم غزه از شرایط دشوار کنونی باشیم.

گفت وگو با همتای عراقی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و فواد حسین وزیر امور خارجه جمهوری عراق به صورت تلفنی گفت و گو کردند.

امیرعبداللهیان ضمن تبریک عید سعید فطر، درگذشت همسر همتای عراقی خود را تسلیت گفت و از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و غفران الهی مسألت کرد.

در این تماس، همچنین با اشاره به روابط راهبردی و عمیق دو کشور بر گسترش و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات دو جانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی تاکید کردند.

گفت وگو با هنیه

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی به اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس بمناسبت شهادت تعدادی از فرزندان و اعضای خانواده ایشان در حمله جنایتکارانه رژیم صهیونیستی تسلیت گفت.

وی نوشت: شهادت شش تن از فرزندان و نوه‌های گرانقدر جنابعالی در اثر حمله جنایتکارانه و بزدلانه رژیم غاصب صهیونیستی را تبریک و تسلیت عرض می‌کنم.

امیرعبداللهیان افزود: بی‌تردید این فداکاری‌ها و جانفشانی ها، بر ایمان و عزم آهنین ملت فلسطین در ایستادگی و مقاومت برای آزادی فلسطین عزیز خواهد افزود و شکست و اضمحلال محتوم رژیم بی بنیاد صهیونیستی را سرعت خواهد بخشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا