ایرانبین‌المللسیاسی

تاکید شورای اروپا بر لزوم جلوگیری از تشدید تنش‌ / بورل: باید از لبه پرتگاه فاصله بگیریم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست اضطراری شورای وزیران امور خارجه اتحادیه بر لزوم جلوگیری از تشدید تنش‌ها و فاصله گرفتن از آنچه لبه پرتگاه در خاورمیانه خواند، تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل این مطلب را در جمع خبرنگاران مستقر در بروکسل مطرح کرد و سپس توضیحاتی را درباره نشست امروز که پیرامون تحولات اخیر خاورمیانه تشکیل شد، مطرح کرد.

وی بدون اشاره به اینکه اقدام نظامی ایران علیه سرزمین‌های اشغالی در واکنش به تجاوزگری رژیم صهیونیستی علیه کنسولگری کشورمان در سوریه صورت گرفت، پاسخ ایران را یک اقدام «بی‌سابقه» و تشدید «چشمگیر» تنش‌ها توصیف کرد که از سوی اعضای شورا محکوم شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به تعهد کشورهای این بلوک به امنیت رژیم صهیونیستی افزود که اعضا بر لزوم جلوگیری از تشدید تنش‌ها و دعوت همه طرف‌ها به خویشتن‌داری تاکید کردند.

تشدید سیاست شکست خورده تحریم‌ها علیه ایران یکی دیگر از مواردی بود که به گفته بورل در جلسه امروز مورد بحث قرار گرفت. به گفته وی، پیشنهاد وزرا، تشدید تحریم‌های مرتبط با تسلیحات موشکی و پهپادی ایران بود، به نحوی که انتقال این تجهیزات را به آنچه گروه‌های نبابتی ایران در منطقه خواند شامل شود. وی عنوان کرد که درخواست بررسی این طرح را به بخش سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین عنوان کرد که برخی اعضا، طرح شکست خورده افزودن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نهاد رسمی نظامی ایران به سازمان‌های به اصطلاح تروریستی اتحادیه اروپا را دوباره پیش کشیدند.

بورل با بیان اینکه چنین اقدامی بدون حکم دادگاه امکان پذیر نیست گفت: ما به حکمی نیاز داریم که نشان دهد سپاه ایران در یک پرونده تروریستی دخیل بوده است. در شرایط کنونی چنین پرونده‌ای موجود نیست و من به همکارانم گفتم که پاسخ همانی که است چند ماه پیش اعلام شد.

وی با این حال گفت که از تیم حقوقی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا تقاضا خواهد کرد که این امکان را دوباره بررسی کنند.

بورل بار دیگر بر لزوم جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه تاکید و تصریح کرد که باید از «لبه پرتگاه» دور شد. وی عنوان کرد که اقدام نظامی ایران نباید باعث فراموش شدن بحران غزه شود و تا زمانی که جنگ در این منطقه جریان دارد، صلح و ثبات برقرار نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا