ایرانبین‌المللسیاسی

رویترز: تشدید تحریم های ایران در بسته کمک های خارجی آمریکا گنجانده شده است

خبرگزاری رویترز امروز به نقل از یک گروه پژوهشی نوشت که قانون‌گذاران آمریکایی تشدید تحریم ‌های صادرات نفت ایران را در بسته کمک به اوکراین، رژیم صهیونیستی و کشورهای حوزه اقیانوس هند و آرام گنجانده‌اند.

به گزارش ایرنا، رویترز نوشت که اگر این تدابیر در مجلس و سنا تصویب شده، توسط رئیس جمهوری آمریکا امضا و سپس اجرا و اعمال شود، می تواند بر صادرات نفت ایران تأثیر بگذارد.

رویترز به نقل از گروه پژوهشی آمریکایی شرکای انرژی کلیر ویو (ClearView Energy Partners) نوشت که دو طرح پیشنهادی مندرج در این بسته، “در صورت اجرا و اعمال می‌توانند بر صادرات نفت ایران تأثیر مستقیم بگذارند. “

به گفته این گروه پژوهشی، در طرح نخست که “قانون توقف پهلوگرفتن نفتکش های ایران” (SHIP / Stop Harboring Iranian Petroleum) نامگذاری شده، بنادر، کشتی‌ها و پالایشگاه‌هایی که “آگاهانه” در حمل و نقل، انتقال، تراکنش مالی و فرآوری نفت خام و محصولات نفتی ایران شرکت می‌کنند، تحریم می شوند. کشتی هایی که این ممنوعیت را نقض کنند به مدت دو سال از ورود به بنادر آمریکا منع خواهند شد.

با این حال، این لایحه شامل معافیت های ۱۸۰ روزه است که جو بایدن می تواند از آن برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت استفاده کند.

این بسته همچنین شامل یک طرح ضد ایران و چین است که تحریم‌های ثانویه بر نفت ایران را به هرگونه معامله خرید نفت از ایران توسط یک موسسه مالی چینی گسترش می دهد. این تحریم ها با ارزیابی های سالانه آغاز شده و اجرای آن تا سال ۲۰۲۹ ادامه خواهد داشت.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا احتمالاً می تواند معافیت های دوره ای تحریم ها را در این مورد نیز اعمال کند.

در طرح ضد ایرانی دیگر این بسته، تحریم‌ هایی علیه دفتر رهبری ایران، مقام های مرتبط و بنیادها و مجموعه‌های تحت نظارت این دفتر اعمال می‌ شود. به گفته کلیر ویو، “بسته به میزان تفسیر این طرح”، مؤسسات خیریه و تجارت نفت ایران نیز شامل تحریم ها می شوند.

اقدام دیگری که در این بسته درج شده، لزوم ارائه گزارش‌ درباره دارایی‌ها و حساب‌های مالی غیرایرانی ۲۰ تن از مقام های عالیرتبه ایران و رهبران گروه‌های مورد حمایت ایران از جمله حماس و حزب ‌الله است که مسدود حساب‌ های مربوطه در آمریکا را الزامی می‌کند.

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه (۲۹ فروردین) در پیامی که برای اعضای کنگره آمریکا ارسال کرد، از به جریان افتادن روند رأی‌گیری و تصویب چهار لایحه شامل کمک‌های درخواستی دولت آمریکا برای اوکراین، رژیم صهیونیستی، حوزه اقیانوس هند – اقیانوس آرام و همچنین لایحه موسوم به «تدابیر مقابله با روسیه، چین و ایران» خبر داد.

پولیتیکو نیز چهارشنبه خبر داده بود که قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه اقدام‌های ضد ایرانی واشنگتن و به بهانه پاسخ تنبیهی ایران علیه رژیم صهیونیستی، مصوباتی را تائید و برای تصویب به سنا ارسال کردند.

برخی از این مصوبات عبارتند از:

– قانون پاسخگویی مقامات ایران که به منظور ارائه گزارش در مورد دارایی‌های مالی مقام های ارشد ایرانی تدوین شده است.

– قانون پاسخگویی تحریم های ایران که با هدف جلوگیری از فرار از تحریم های علیه ایران تنظیم شده است.

– قانون ابزارهای تقویتی برای مقابله با استفاده از سپر انسانی، که تحریم هایی را علیه نهادهایی که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند، اعمال می‌کند.

– قانون ممنوعیت فناوری که صادرات فناوری ساخت آمریکا به ایران را برای همیشه ممنوع می کند.

– قانونی که مانع از ورود مقام های تحریم شده به آمریکا برای شرکت در جلسات سازمان ملل می شود.

– قانون تحکیم تحریم ‌های ایران که برخی از تحریم ‌های ضدایرانی را دائمی می ‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا