ایرانسیاسی

امیرعبداللهیان: درخصوص ایده‌های در دست پیگیری توسط دبیرکل سازمان ملل درباره غزه گفتگو کردیم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که در نیویورک به سر می برد، در پایان برنامه های سفر کوتاه خود به نیویورک اعلام کرد: در دیدار با آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، ایده هایی که می تواند توسط او و در هماهنگی با همه کنشگران اصلی موضوع غزه در دست پیگیری قرار گیرد، بحث و تبادل نظر کردیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران شب گذشته به وقت محلی در جمع خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما درباره سفر کوتاه خود به نیویورک گفت: در نشست های دو روز گذشته، بخشی از هدف اصلی سفرمان حضور در نشست مقامات عالیرتبه شورای امنیت سازمان ملل بود. تبیین مواضع کشورمان در خصوص تحولات غزه و از جمله در خصوص اقدام دفاع مشروعی که بر روی دو پایگاه نظامی رژیم اسرائیل که از آنجا سفارتخانه ما هدف قرار گرفته شده بود، توانستیم با دیدارهایی که داشتیم و نیز در چارچوب سخنرانی در شورای امنیت، ابعاد آن و پیامدهای هرگونه تکرار ماجراجویی جدید اسرائیل را مورد توجه قرار دهیم.

او تصریح کرد: همچنین با استفاده از این فرصت با توجه به اینکه ما معتقدیم توسعه دامنه جنگ و تنش به نفع هیچ طرفی در منطقه نیست، در دیدارها به ویژه با دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس دوره ای شورای امنیت سعی کردیم آنها را به این ترغیب کنیم که برای حل ریشه ای بحران در منطقه، آنچه ضروری است، تمرکز بر راه حل سیاسی و توقف جنایات جنگی رژیم اسرائیل در غزه است و باید یک بسته سیاسی که همه ابعاد از جمله تبادل اسرا، عقب نشینی نیروهای اشغالگر از غزه، ارسال گسترده کمک های انسانی را مورد توجه قرار دهد در دستور کار دبیرکل سازمان ملل قرار گیرد.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: در دیدار با آقای آنتونیو گوترش ایده هایی که می تواند توسط دبیر کل سازمان ملل و در هماهنگی با همه کنشگران اصلی موضوع غزه در دست پیگیری قرار گیرد، مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.

او افزود: همچنین در دیدار با وزرای خارجه کشورهای منطقه و برخی دیگر از مقامات سازمان های بین المللی از جمله رئیس سازمان صلیب سرخ جهانی راجع به ابعاد انسانی موضوع غزه گفتگو و تبادل نظر کردیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: طبعا در بخشی از دیدارها به دلیل ماهیت و طبیعت کار در نیویورک، موضوع دیپلماسی برای لغو تحریم ها هم مورد توجه قرار داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا