ارمنستانبین‌المللسیاسی

درخواست گوترش از ارمنستان و آذربایجان برای ادامه تعیین مرزها

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از ایروان و باکو خواسته است تا به مشخص کردن حدود مرزها ادامه دهند.

به گزارش ایسنا، روز گذشته هشتمین نشست کمیسیون‌های تعیین حدود مرزهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان برگزار شد و ایروان موافقت کرد چهار روستای خود را به جمهوری آذربایجان تحویل دهد.

دوجاریک روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: دبیرکل از نزدیک روند عادی‌سازی روابط میان ارمنستان و آذربایجان را دنبال می‌کند. او از توافق حاصل شده در ۱۹ آوریل بین کمیسیون‌های دولتی مربوطه در مورد تحدید حدود مرز بین ارمنستان و آذربایجان استقبال می‌کند و طرفین را تشویق می‌کند تا به تحدید حدود و تعیین مرزهای باقی‌مانده و رسیدگی به همه مسائل دوجانبه در جهت عادی‌سازی کامل روابط ادامه دهند.

به گزارش اسپوتنیک، قفقاز جنوبی یکی از مناطق پر از درگیری در جهان محسوب می‌شود که بخشی از آن به دلیل درگیری طولانی مدت بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ است. در سپتامبر ۲۰۲۳، آذربایجان کنترل این منطقه را که عمدتا از ارمنی‌ها تشکیل شده بود، به دست گرفت و درنتیجه اقدامات پاکسازی قومی باکو، تمامی ساکنان بومی آن منطقه آواره گشته و به ارمنستان پناه بردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا