بین‌المللسیاسی

پسکوف: کمک‌های آمریکا به اوکراین، تایوان و اسرائیل موجب وخامت بحران‌های جهانی می‌شود

دمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه شنبه شب هشدار داد که تصویب لایحه کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین، اسرائیل و تایوان موجب وخامت بیشتر بحران‌های جهانی می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از تاس، پسکوف در تلگرام نوشت: کمک نظامی آمریکا به اوکراین، اسرائیل و تایوان بحران‌های جهانی را وخیم‌تر می‌کند. کمک نظامی به رژیم کی‌یف به منزله ی حمایت مالی مستقیم از یک فعالیت تروریستی، کمک به تایوان یعنی دخالت در امور داخلی چین و کمک به اسرائیل راهی مستقیم برای تشدید بی‌سابقه تنش در منطقه است.

وی همچنین در مصاحبه با تاس تاکید کرد: ارائه کمک نظامی به اوکراین، آمریکا را غنی‌تر و اوکراین را ویران‌تر می‌کند و باعث می‌شود که اوکراینی‌های بیشتری کشته شوند.

پسکوف افزود که مصادره دارایی‌های روسیه و انتقال آنها به اوکراین موجب تخریب وجهه آمریکا می‌شود.

وی تاکید کرد که روسیه به این اقدامات پاسخ خواهد داد.

مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه به اتفاق آرا بسته ۶۰ میلیارد دلاری کمک نظامی به اوکراین را تصویب کرد.

این اقدام، نمونه نادری از همکاری حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا بود که در آن دموکرات‌ها به جمهوری‌خواهان پیوستند تا این بسته کمک برای اوکراین را تصویب کنند.

علاوه بر لایحه کمک نظامی به اوکراین، مجلس نمایندگان آمریکا لوایح مربوط به کمک نظامی به رژیم صهیونیستی و تایوان، توقیف دارایی‌های دولتی مسدود شده روسیه به منظور ارائه آنها به کی‌یف و تحریم‌های جدید علیه چین را نیز به تصویب رساند.

این لوایح برای تصویب به سنا فرستاده می‌شوند و در مرحله آخر رئیس جمهور آمریکا باید آنها را امضا کند تا به قانون تبدیل شوند.

مقام‌های آمریکایی به طور غیرعلنی از اضمحلال خطوط دفاعی اوکراین و ضعف آنها ابراز نگرانی و اعلام کرده اند که این امر می تواند سبب پیشروی بیشتر روسیه شود.

کشورهای غربی از آغاز جنگ روسیه و اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، صدها میلیارد دلار کمک به کی یف ارائه کرده‌اند. کمک های نظامی به اوکراین در سال ۲۰۲۲ با مهمات توپخانه و آموزش آغاز شد و اکنون این کمک ها به تانک، سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته، موشک‌ها و مهمات خوشه ای گسترش یافته است.

به تازگی ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به اعضای کنگره هشدار داد اگر اکنون بسته کمک به اوکراین را تصویب نکنید، کی یف تا پایان سال (۲۰۲۴) بازنده جنگ خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا