ارمنستانبین‌المللسیاسی

واکنش مسکو به اظهارات پاشینیان: معلوم بود قصد پشت کردن به روسیه را دارید

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات اخیر ایروان درباره ناکافی بودن حمایت روسیه، اظهار کرد که ارمنستان توافق‌های سه‌جانبه با باکو را نقض کرده و به روسیه پشت کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه وزارت خارجه روسیه در واکنش به اظهارات نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان آمده است: پاشینیان به جای آنکه توافق‌های میان رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره آینده قره‌باغ را رعایت کند، به هشدارها و تذکرهای غربی متوسل شده است.

به گفته این بیانیه، رهبر ارمنستان تصمیم گرفت که به جای همکاری منظم با روسیه و جمهوری آذربایجان، به سراغ غرب برود.

وزارت خارجه روسیه در این بیانیه اظهار کرد: نیکول پاشینیان در تمام این مدت اذعان داشت که ارمنستان عامدانه در تدارک پشت کردن به روسیه است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه درباره ادعای نقش مسکو در تظاهرات ایروان آمده است: رویکرد غیرمسئولانه دولت پاشینیان یک نارضایتی را در میان جامعه ارمنستان ایجاد کرد که این خودش را در تظاهرات مردمی نشان داد. اینکه روسیه در این نقشی داشته، خلاف واقعیت است.

در ادامه این بیانیه، مسکو به ایروان متذکر شد که با تخریب رابطه چندجانبه و دیرینه میان ارمنستان و روسیه، مرتکب اشتباه بزرگی می‌شود.

پاشینیان روز گذشته در سخنانی اظهار کرد: نظام‌ها و سازو کارهای امنیتی خارجی که ارمنستان در آنها حضور دارد، در حفاظت از امنیت ملی ما ناکارآمد هستند. برای همه ما روشن شده که سازمان پیمان امنیت جمعی و همکاری سیاسی-امنیتی ارمنستان و روسیه برای حفاظت از امنیت خارجی ارمنستان کافی نیستند. ما باید در همکاری با همه شرکایی که آماده برداشتن اقدامات متقابل به نفع یکدیگر هستند، ابزارهای امنیت داخلی و خارجی‌مان را متحول و تقویت کنیم.

وزارت خارجه روسیه همچنین ضمن رد ادعای نقش داشتن مسکو در تظاهرات ضددولتی اخیر در ایروان، اظهار کرد: ادعای نقش داشتن روسیه در تظاهرات علیه دولت ایروان، هیچ ارتباطی با واقعیت ندارد.

پاشینیان علاوه بر تاکید بر ضرورت گسترش ابزارهای داخلی و خارجی تامین امنیت ارمنستان، گفته که مسئولیت مهاجرت احتمالی مردم ارمنی‌تبار قره‌باغ به گردن جمهوری آذربایجان و صلح‌بانان روسیه است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: پیام پاشینیان در روز استقلال حاوی حملاتی غیرقابل‌قبول علیه روسیه بوده و هیچ نتیجه‌ای جز پس‌زده‌شدن ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا