ارامنه تهران و شمال ایرانسیاسی

خلیفه ارامنه تهران خطاب به رایزنان فرهنگی در شرف اعزام: همزیستی مسالمت‌آمیز مسیحیان و ایرانیان به جهانیان معرفی شود

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان در دیدار جمعی از رایزنان فرهنگی در شرف اعزام گفت: شما سفرای فرهنگی ایران وظیفه دارید که همزیستی مسالمت‌آمیز مسیحیان و ایرانیان را به درستی و آشکارا به جهانیان معرفی کنید و این مسئولیت بسیار بزرگی است.

به گزارش ایسنا، جمعی از رایزنان فرهنگی در شرف اعزام به همراه تعدادی از مدیران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و اداره آموزش با اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران در محل خلیفه‌گری ارامنه تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.

خلیفه ارامنه تهران در سخنانی با ابراز خرسندی از دیدار با رایزنان فرهنگی در شرف اعزام اظهار کرد: متأسفانه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها فکر می‌کنند ایران کشور مردمان غیرمتمدن است و نمی‌خواهند که واقعیت‌های موجود را ببینند، بنابراین نمایندگان دولت ایران وظیفه دارند کشور ایران را به مردم اروپا، آمریکا و سایر ملت‌های جهان معرفی کنند.

وی به همدلی و زندگی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان الهی در ایران اشاره کرد و افزود: در سفرهایی که به اروپا و آمریکا و کشورهای آسیایی داشتم، با تعجب از من پرسیده می‌شود که مگر در ایران مسیحیان زندگی می‌کنند؟ و من توضیح می‌دهم که از قرن اول مسیحیت، مسیحیان در ایران زندگی کردند و ارامنه پرچمدار مسیحیت در ایران بودند و حضور مسیحیان ارمنی در ایران طی سال‌های متمادی از دوره‌های مختلفی گذشته است.

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان تأکید کرد: از قرن سوم، چهارم و پنجم میلادی، ارامنه حضور واقعی در ایران داشتند. در قرن چهارم سربازان ارمنی در کنار پادشاه ساسانی حضور داشتند و حتی در پی وقوع جنگی، ارامنه، «شاپور؛ پادشاه ساسانی» را از مرگ نجات می‌دهند. هرچند در طول تاریخ، ایران دین اسلام را پذیرفت ولی رابطه بین ایرانیان و ارامنه قطع نشد و این خصوصیت منحصر به فرد ایران است.

وی ادامه داد: نمونه‌ای از این رابطه تنگانگ میان ارامنه و ایران، این است که در ارمنستان کتابی در مورد «هنر در زمان قاجار» چاپ شد و این اتفاقی نیست. نکته مهم این است که همیشه باید در نظر داشته باشید که ایران مهد همه تمدن‌ها و ادیان بوده است؛ بخصوص در رابطه با اسلام و مسیحیت.

خلیفه ارامنه تهران خطاب به رایزنان فرهنگی در شرف اعزام عنوان کرد: شما سفرای فرهنگی ایران وظیفه دارید که رابطه و همزیستی مسالمت‌آمیز مسیحیان و ایرانیان را به درستی و آشکارا به جهانیان معرفی و عرضه کنید و این مسئولیت بسیار بزرگی است. مسئله مهم دیگر این است که فرهنگ ایران بسیار فرهنگ غنی و قدیمی است و این یک رویداد جدید نیست. در واقع مهد همه تمدن‌های بزرگ دنیا، از ایران شروع شده است و این مطلب باید به عنوان یک واقعیت آشکار به مردم دنیا عرضه شود و این امر خطیر را به شما محول می‌کنیم.

پس از آن، رایزنان فرهنگی در شرف اعزام به بیان نقطه نظرات خود پیرامون مباحث مطرح شده پرداختند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا