ایرانسیاسیورزشی

دکتر رئیسی در آیین تجلیل از مدال‌آوران ورزش کشور: قهرمانان ورزشی پیشتازان ایجاد امید و غرور ملی هستند / تاکید بر تامین و گسترش زیرساخت‌های ورزش قهرمانی

رئیس جمهور با بیان اینکه قهرمانان ورزشی پیشتازان ایجاد امید و غرور ملی هستند و حقیقتا ایستادن هر ورزشکار بر سکوی قهرمانی و به اهتزاز درآمدن پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران دل مردم را شاد می‌کند، گفت: این شادی عمومی و اجتماعی بسیار ارزشمند و ذی‌قیمت است و از همین‌رو باید بر گسترش ورزش قهرمانی و تامین و توسعه زیرساخت‌های آن تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه در آیین تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران ورزش کشور، ضمن قدردانی از افتخارآفرینان ورزشی که با تلاش‌های خود برای کشور و ملت قهرمان ایران عزت و افتخار آفریدند، ورزش را برای جامعه امری ضروری و توسعه آن را باعث توسعه سلامت، امید، نشاط اجتماعی و انسجام ملی در جامعه دانست.

رئیس جمهور با بیان اینکه قهرمانان ورزشی پیشتازان ایجاد امید و غرور ملی هستند و حقیقتا ایستادن هر ورزشکار بر سکوی قهرمانی و به اهتزاز درآمدن پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران دل مردم را شاد می‌کند، افزود: این شادی عمومی و اجتماعی بسیار ارزشمند و ذی‌قیمت است و از همین‌رو باید بر گسترش ورزش قهرمانی و تامین و توسعه زیرساخت‌های آن تاکید کرد.

دکتر رئیسی با تأکید بر اینکه قهرمانان و ورزشکاران ما نباید هیچ دغدغه‌ای جز رقابت در میدان و قهرمان شدن داشته باشند و تمام خواسته‌ها و اقتضائات ورزش قهرمانی باید فراهم شود، اظهار داشت: در سال‌های اخیر ورزشکاران کشور در عرصه قهرمانی و حرفه‌ای در بخش‌های آقایان و بانوان مکرر برای کشور اقتدار و افتخار آفریدند و لذا باید به این عرصه توجه ویژه‌ای شود، اما در کنار آن باید ورزش همگانی، روستایی، عشایری و دیگر عرصه‌ها نیز مورد توجه باشد.

رئیس جمهور ورزش را یکی از معروف‌ها برشمرد که امر به آن و گسترش زمینه‌های آن می‌تواند بسیاری از مشکلات روحی و روانی جامعه را حل و سلامت عمومی را ارتقا بخشیده و تضمین کند و تصریح کرد: یکی از امتیازات خاص ورزش و ورزشکاران و قهرمانان ما این است که کار آنها با فتوت و مردانگی و ارزش‌های دینی و الهی همراه است و این به قهرمانی و حضور آنان در میدان زیبایی وصف‌ناپذیری می‌دهد.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه احساس مسئولیت برای یک قهرمان و ورزشکار امر بسیار مهمی است، گفت: احساس مسئولیت ورزشکاران کشورمان نسبت به جامعه مسلمین و مظلومان همان روحیه ای است که تختی‌ها، بزرگان، قهرمانان و شهدای با فضیلت عرصه ورزش به ما آموختند. این شاید در ظاهر قهرمانی به حساب نیاید، اما حقیقت آن است که بالاترین سکوی قهرمانی از آن کسی است که در مقابل رژیم صهیونیستی ایستادگی کرده و حاضر نیست به هر شکلی این رژیم کودک‌کش را به رسمیت بشناسد؛ بالاترین و واقعی‌ترین سکوی قهرمانی همین است که با یک انگیزه متعالی همراه بوده و برای عصرها و نسل‌ها الهام‌بخش است.

رئیس جمهور با بیان اینکه قهرمانی ورزشکاران ما همراه با یک داشته‌های عقیدتی و نگاه به نجات مظلوم و فریاد کشیدن بر سر ظالم و ستمگر است، خاطرنشان کرد: اینها به ورزش و قهرمانی معنای واقعی می‌دهد که بسیار حائز اهمیت است.

دکتر رئیسی در ادامه با بیان اینکه شما ورزشکاران و به خصوص ورزشکاران دارای ناتوانی جسمی جلوه روشن ما می‌توانیم هستید، گفت: اینکه ورزشکاری با وجود ناتوانی جسمی یا کمبود و فقدان امکانات در یک روستا یا شهرستان با تلاش و اراده پولادین بیاید و بر روی سکوی قهرمانی بایستد، جلوه خواستن و توانستن است. شما هم مانند شهدا در میدان جنگ نظامی و تولیدکنندگان در میدان جنگ اقتصادی توانایی خود را اثبات کردید و این شایسته تجلیل و تکریم مستمر و مداوم است و نباید صرفا به این جلسه محدود شود.

رئیس جمهور با اشاره به وعده خود در ابتدای دولت مردمی برای انتصاب مدیری از جنس ورزش در جایگاه وزیر ورزش و عمل به این وعده افزود: امروز وزیر و همه مدیران ورزشی در سراسر کشور از این جنس بوده و این عرصه را به خوبی می‌شناسند و خوشحالیم که در عملی کردن اراده دولت برای حمایت از ورزش و ورزشکاران و رفع مشکلات این عرصه توانسته‌اند گام‌های موثری بردارند.

دکتر رئیسی همچنین با اشاره به سپردن اداره باشگاه‌ها به پیشکسوتان، ورزشکاران و قهرمانان، آن را از جلوه‌های سپردن کارها به مردم دانست و اظهار داشت: تکمیل پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام ورزشی به دست خود ورزشکاران و قهرمانان، با کمک دولت برنامه دیگر دولت برای سپردن امور در عرصه ورزش به مردم و خود ورزشکاران است. همچنین دولت مردمی شرایط تاسیس باشگاه از سوی ورزشکاران و پیشکسوتان ورزشی را تسهیل کرده است چرا که باور داریم کار دولت هدایت، حمایت و نظارت است و باید کارها به دست فعالان مردمی و بخش خصوصی اداره شود.

عدالت در ورزش تحت هر شرایطی نکته بعدی مورد اشاره رئیس جمهور بود که در تشریح آن تصریح کرد: تلاش کردیم توزیع و تقسیم امکانات و ظرفیت‌های ورزشی بر اساس سند آمایش سرزمینی انجام شود تا برای مردم آرامش‌بخش باشد. این مسئله به عنوان بستری مناسب به شناسایی استعدادهای ورزشی در نقاط مختلف کشور توسط خود شما ورزشکاران و پیشکسوتان ورزشی کمک می‌کند و از سوی دیگر باعث ارتقای امید جامعه و ارتقای عدالت در کشف و شکوفایی استعدادها خواهد شد.

دکتر رئیسی تولیدات ورزشی و اقتصاد ورزشی را نکته مهم دیگری دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و خاطرنشان کرد: اقتصاد ورزش باید در خدمت تامین نیازهای ورزشی باشد و هر گونه سوداگری و زیاده‌طلبی در این رابطه مردود است. تولید و تامین تجهیزات ورزشی نباید در دام سوداگری بیفتد؛ تولیدکنندگان تجهیزات ورزشی هم باید سود کنند، اما نباید کیفیت قربانی سودجویی شود و تجهیزات ورزشی باید با بالاترین کیفیت در اختیار همه ورزشکاران در سراسر کشور قرار گیرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از ورزشکاران کشور که در سال گذشته بیش از هزار مدال رنگارنگ و افتخارآمیز برای کشور کسب کردند، گفت: لازم است از همه مربیان و دست‌اندرکاران ورزشی که به ارتقای آمادگی ورزشکاران کمک می‌کنند نیز صمیمانه قدردانی کنم. همچنین تاکید می‌کنم که پیشکسوتان ورزشی هرگز نباید فراموش شوند، چرا که تجلیل و گرامیداشت آنها باعث امیدواری و افزایش انگیزه‌های ورزشکاران جوان ما خواهد شد.

دکتر رئیسی در پایان با تاکید بر اینکه از نگاه دولت هزینه کردن برای ورزش یک سرمایه‌گذاری پرسود است، اظهار داشت: از مدیران بخش‌های مختلف ورزشی می‌خواهم که به دقت بر هزینه‌کرد منابع برای ورزش نظارت کنند، چرا که هزینه کردن برای ورزش سرمایه‌گذاری برای گسترش یک معروف و انجام یک وظیفه مهم ملی است.

در این مراسم و با حضور رئیس جمهور از قهرمانان و مدال‌آوران برگزیده ۳۲ رشته و بخش ورزشی قدردانی و تجلیل شد.

بر این اساس در رشته کشتی امین میرزازاده و امیرحسین زارع، وزنه‌برداری علی داوودی و خانم الهه رزاقی، قایقرانی عادل مجللی و خانم فاطمه مجلل، تکواندو خانم ناهید کیانی و مهدی پوررهنما، دو و میدانی حسین رسولی و خانم نازنین عیدیان، فوتبال سیدمحمد میرجلیلی و امیرحسین اکبری، والیبال محمدطاهر وادی و خانم آیتک سلامت، ژیمناستیک مهدی الفتی و سیدمحمدرضا خیرخواه، در بخش جانبازان و توان‌یابان سینا ضیقمی‌نژاد و خانم پرستو حبیبی، نابینایان مهدی اولاد و خانم ملیحه صفایی، ناشنوایان احمدرضا رضایی و خانم الهه گل‌محمدی، شمشیربازی مسعود فتوحی و شیرین رضایی، تیراندازی جواد فروغی و خانم مرضیه پرورش‌نیا، جودو خانم ولی بهاروندی و ابوالفضل محبی، شنا مهدی پنام‌تاش و سیروس طاهریان، کاراته سجاد گنج‌زاده و خانم فاطمه سعادتی، دوچرخه‌سواری پوریا یعقوبی و خانم سمیه موسوی، تنیس روی میز نیما عالمیان و حمیده ایرانمنش، بوکس محمدصالح مصباحی و عبدالرحمن دارا، کبدی فاضل اترا چالی و خانم فریده ظریف دوست، شطرنج بردیا دانشور و خانم روشا اکبری، ووشو خانم الهه منصوریان و افشین سلیمی، کوهنوردی محمدرضا صفدریان و خانم منصوره گرجی، هندبال عباس اسدزاده و فاطمه مریخ، اسکیت خانم ترانه احمدی و محمد سروش مهر، بخش بیماران خاص جواد رحمانی و خانم فاطمه سعیدی، تیراندازی باکمان غلامرضا رحیمی و خانم زهرا نعمتی، بولینگ و بیلیارد علی قره‌گوزلو و خانم فاطمه احمدی، بدنسازی بهزاد تنگسیری و خانم رویا مهبودی، انجمن‌های ورزشی خانم مریم مرادمنش و محمد صفایی، هاکی وحید صمدی و خانم شجاعی، اسکی علی بلوکات و خانم اعظم سنایی با اهدای لوح از سوی دکتر رئیسی مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا