بین‌المللسیاسی

گوترش کشته شدن کارمند سازمان ملل در غزه را محکوم کرد

معاون سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان از کشته شدن یکی از کارکنان بخش سلامت و امنیت سازمان ملل و مجروح شدن یکی دیگر از کارکنان این بخش درنتیجه حمله به خودروی سازمان ملل متحد دراثنای رفتن به بیمارستان اروپایی در رفح، عمیقاً متأسف است.

به گزارش ایسنا، فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد: «این فرد اولین قربانی بین‌المللی سازمان ملل» از زمان آغاز حمله اسرائیل به غزه است.

او با یادآور کشته شدن حدود ۱۹۰ کارمند فلسطینی در سازمان ملل است که بیشتر آنها جزو کارکنان آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) بودند، افزود دبیر کل سازمان ملل تمامی حملات علیه کارکنان سازمان ملل را محکوم کرده و خواستار انجام تحقیقات کامل در این زمینه است.

در این بیانیه آمده است: «در حالی که درگیری در غزه همچنان منجر به خسارات سنگین – نه تنها در بین غیرنظامیان، بلکه در بین کارکنان سازمان‌های بشردوستانه می‌شود، دبیر کل سازمان ملل مجدداً درخواست فوری خود برای آتش‌بس بشردوستانه و آزادی همه اسیران را تکرار می‌کند.»

وی به جزئیات این حادثه اشاره‌ای نکرد و از ذکر تابعیت کارمند متوفی و ​​کارمند مجروح امتناع ورزید.

فرحان حق همچنین گفت: «به همه جزئیات اشراف ندارم اما فکر می‌کنم کاروان در حال حرکت بود که خودرو مورد اصابت قرار گرفت.»

از سوی دیگر، وزارت خارجه اردن با صدور بیانیه‌ای حمله به خودرو وابسته به سازمان ملل در جنوب نوار غزه در شهر رفح که در نتیجه آن یکی از کارکنان کشته و یک کارمند زن دیگر زخمی شدند، محکوم کرد. این وزارتخانه بر لزوم حفاظت از کارکنان سازمان ملل و امدادرسانان در سایه فاجعه انسانی بی‌سابقه نوار غزه تاکید کرد.

وزارت خارجه اردن، رژیم صهیونیستی را به دلیل تداوم جنگ علیه نوار غزه، عامل این حادثه دانست و اعلام کرد به همراه سازمان ملل وضعیت سلامتی این شهروند مجروح اردنی و تامین امنیت خروج وی از نوار غزه را پیگیری می‌کند.

در همین رابطه، دیده‌بان حقوق بشر در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) در واکنش به کشته شدن این کارمند سازمان ملل اعلام کرد که هیچ مکان امنی در نوار غزه وجود ندارد و برای ممانعت از وقوع فاجعه‌های بیشتر باید اقدامی بین‌المللی اتخاذ شود.

در همین راستا، دفتر اطلاع رسانی غزه با شدیدترین الفاظ جنایت بی‌وقفه اشغالگران در حق ملت فلسطین و کادر خارجی فعال در نوار غزه را محکوم کرد و از تمامی کشورهای جهان خواست تا این جنایت‌های مداوم را محکوم کنند.

دفتر اطلاع‌رسانی غزه از دولت آمریکا و اشغالگران خواست تا مسؤولیت کامل تداوم ارتکاب جنایت‌های جنگی، کشتارجمعی و جنایت مربوط به هدف قرار دادن کادرهای خارجی در نوار غزه برعهده بگیرند.

دفتر اطلاع‌رسانی غزه همچنین خواستار توقف جنگ نسل‌کشی و توقف هدف قرار دادن کادرهای خارجی فعال در زمینه انسانی، خدمات‌رسانی و امدادی شد.

از سوی دیگر، تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت وابسته به سازمان ملل به کشته شدن یکی از کارکنان این سازمان توسط اشغالگران صهیونیست در نوار غزه واکنش نشان داد.

وی در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: از کشته شدن یک نیروی سازمان ملل متحد و مجروح شدن یک تن دیگر در نوار غزه متأسف شدیم.

ادهانوم به هیچ وجه به ارتش رژیم اشغالگر و مسؤولیت آن در به شهادت رساندن کارمند سازمان ملل اشاره‌ای نکرد.

وی گفت که خودروی کارمندان سازمان ملل در منطقه درگیری بوده و در حال انجام تحقیقات در مورد جنایت است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا