ایرانسیاسی

قالیباف: تحریم‌های بانکی با پیوستن ایران به شبکه مالی بریکس مرتفع می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران با عضویت در شبکه ارتباطات مالی بین بانکی بریکس (سوئیفت) تا حدود زیادی قادر خواهد بود تحریم‌های بانکی کشورمان را که موجب کاهش ارتباطات با بانک های دنیا شده است، به تدریج مرتفع کند.

به گزارش ایرنا، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر به ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی و شرکت در نهمین اجلاس پارلمانی بریکس در فرودگاه مهرآباد اظهار کرد: در این سفر فرصت های بسیار خوبی در ابعاد مختلف فراهم شد، یکی از مهمترین ابعاد سفر، بررسی ظرفیت های اقتصادی بریکس بود چرا که اعضای این گروه، ظرفیت اقتصادی و تولیدی زیادی با حضور اعضای مؤسس و ۶ کشور جدید دارد و قدرت اقتصادی بزرگی محسوب می شود که می تواند بازار ارزی مشترک ایجاد کند.

وی ادامه داد: همچنین بانک توسعه جدید با سرمایه اولیه ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری شکل گرفته و فعالیت می کند و بیش از ۵۰ پروژه در دست اجرا دارد و لذا بریکس یک قدرت اقتصادی قوی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه زیرساخت ها برای ساختار اقتصادی در این سال های طولانی از آغاز تشکیل بریکس فراهم شده است، افزود: یکی از مهمترین ساختارها موضوع ارتباطات مالی بین بانکی است که اصطلاح فنی آن سوئیفت است، موضوعی که آمریکا ما را تحریم کرده و عملاً بانک های کشورمان با مشکلات روبرو شده اند و زمینه ارتباط آنها با بانک های دنیا فراهم نیست.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه در بریکس شبکه ای راه اندازی شده و ما نیز عضو آن شده ایم تا به تدریج شاهد رفع مشکلات در این بخش باشیم، گفت: کشورهایی نظیر روسیه، هند، چین، عربستان، مصر و امارات عضو بریکس هستند و این ظرفیت بسیار خوبی را فراهم کرده و امید است مجلس و دولت از این ظرفیت بزرگ به منظور خنثی سازی تحریم ها در عرصه بین المللی و سیاست خارجی بهره ببرند.

قالیباف عنوان کرد: برداشت دقیق من از این سفر و دیدارها و ملاقات این بود که فرصت بزرگی در مسیر موفقیت برای توسعه مسائل اقتصادی در سطح منطقه و جهان فراهم شده است و فشارهای تحریم را می توانیم از این مسیر حل و فصل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ویژگی بریکس در عرصه بین المللی این است که همه کشورهای عضو گفتمان واحدی دارند و همه آنها متفق القول هستند که باید با چند کشوری که عملاً سازمان ملل را برای رسیدن به اهداف خود اداره و اهداف خود را دنبال می کنند و همچنین با نگاه یکجانبه گرایی، مقابله کرد و باید کشورهای دیگر در نظم جدیدی که در حال شکل گیری است، ایفای نقش کنند.

قالیباف به نشست دوجانبه با رئیس مجلس آفریقای جنوبی هم اشاره کرد و افزود: در این نشست در زمینه های مختلف از جمله حوزه انرژی بحث و تبادل نظر شد.

وی یادآورشد: پالایشگاه هایی از گذشته و در زمان آپارتاید، در این کشور وجود داشته، اکنون این فرصت فراهم است تا در صادرات نفت و راه اندازی پالایشگاه ها همکاری کنیم. آفریقای جنوبی کشوری صنعتی است و می توانیم در حوزه های صنعتی و کشاورزی ارتباطات نزدیکی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در سفر رئیس جمهور کشورمان در آینده نزدیک به آفریقای جنوبی امید است سطح کمیسیون‌ مشترک اقتصادی را ارتقاء دهیم چرا که هم فرصت مناسبی برای ارتقای ارتباط دو جانبه ما با آفریقای جنوبی فراهم شده و هم همکاری در سطح بریکس از فرصت‌هایی است که می تواند به توسعه همکاری ها با سایر اعضا از جمله آفریقا بینجامد.

به گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که در پاسخ به دعوت رئیس پارلمان آفریقای جنوبی در رأس هیأت پارلمانی طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۵ و ۶ مهر ماه جاری سفری دو روزه به آفریقای جنوبی برای شرکت در نهمین نشست مجمع پارلمانی بریکس داشت، با همتایان خود در آفریقای جنوبی، مصر، امارات و نامیبیا دیدار و گفتگو کرد.

همچنین خانم تاندی مودیسه وزیر دفاع آفریقای جنوبی و رئیس سابق پارلمان این کشور با حضور در محل قالیباف با وی دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین بازدیدی از موزه آپارتاید در ژوهانسبورگ و نهایتا پنج شنبه شب ۶ مهر ماه با بدرقه نمایندگان مجلس و وزارت خارجه آفریقای جنوبی به تهران بازگشت.

این پنجمین سفر مقامات و مسئولان کشورمان به آفریقای جنوبی طی ۵ ماه گذشته در چارچوب بریکس است.

جمهوری اسلامی ایران در نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی در شهریور ماه گذشته به همراه ۵ کشور مصر، عربستان، امارات، اتیوپی و آرژانتین به عنوان عضو جدید گروه بریکس پذیرفته شد. بر این اساس کشورمان از اول ژانویه ۲۰۲۴ به عضویت کامل گروه بریکس درخواهد آمد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا