ارمنستانبین‌المللسیاسی

اتحادیه اروپا: آماده کمک‌های بیشتر به ساکنان قره‌باغ هستیم

سخنگوی اتحادیه اروپا از آمادگی برای اختصاص پنج میلیون یورو برای کمک‌های بشردوستانه به ساکنان قره‌باغ کوهستانی خبر داد.

در ادامه اعلام آمادگی کشورهای مختلف جهان برای کمک به پناهجویان قره‌باغ کوهستانی، اتحادیه اروپا نیز گفت که برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به ساکنان این منطقه آماده است.

پیتر استانو سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز گذشته اعلام کرد که کشورهای عضو این اتحادیه آمادگی لازم برای ارائه کمک‌های بشردوستانه اضافی به آوارگان قره‌باغ کوهستانی را دارند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، استانو طی بیانیه‌ای دراین‌باره گفت: «کمیسیون اروپا بسته کمک‌های بشردوستانه دیگری به مبلغ ۵ میلیون یورو را اعلام کرده است. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن آماده ارائه کمک‌های بشردوستانه اضافی هستند».

وی در ادامه توضیح داد که اتحادیه اروپا از جمهوری آذربایجان می‌خواهد که اجازه دسترسی نمایندگان بین‌المللی به منطقه قره‌باغ کوهستانی را بدهد تا از نظارت مستقل بر اوضاع در این منطقه اطمینان حاصل شود.

طبق این گزارش، سخنگوی اتحادیه اروپا اضافه کرد: «ما مجدداً تأکید می‌کنیم که جمهوری آذربایجان مسئول تضمین حقوق و امنیت ارامنه قره‌باغ، از جمله حقوق آنها برای زندگی شرافتمندانه در منازل خود، بدون ارعاب و تبعیض، و همچنین حق بازگشت برای آوارگان است».

روز گذشته همچنین ملانی جولی وزیر خارجه کانادا اعلام کرد که این کشور برای کمک به پناهجویان قره باغ ۲.۵ میلیون دلار در اختیار کمیته بین‌المللی صلیب سرخ قرار می‌دهد.

وزارت خارجه دانمارک نیز اعلام کرد که این کشور مبلغ یک میلیون کرون از طریق کمیته بین المللی صلیب سرخ اختصاص داده تا به ارمنستان برای رفع نیازهای پناهجویان منطقه قره باغ کمک کند.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که این «کمک فوری برای تامین نیازهای مسکن، غذا، امنیت، بهداشت و دیگر نیازهای» پناهجویان قره باغ استفاده خواهد شد.

دولت فرانسه هم روز گذشته در واکنش به تحولات منطقه قره باغ و حضور بیش از ۹۷ هزار نفر از پناهجویان ارمنی‌تبار در ارمنستان، پنج تُن کمک انسان دوستانه به این کشور فرستاد.

گفته می‌شود که کمک بشردوستانه ارسالی فرانسه به ارمنستان شامل اقلامی از قبیل تجهیزات پزشکی و دارو می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا