ایرانسیاسی

روند برگزاری مراسم افتتاحیه مجلس دوازدهم

۷ خرداد دوره ۴ ساله مجلس دوازدهم شروع می‌شود که اولین روز کاری آن به برگزاری مراسم افتتاحیه و تشکیل شعب جهت رسیدگی به اعتبارنامه منتخبان اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، اولین جلسه هر دوره مجلس شورای اسلامی با حضور حداقل دوسوم مجموع نمایندگان رسمیت پیدا می‌کند که اداره این جلسه با هیات رئیسه سنی است.

هیات رئیسه سنی متشکل از مسن‌ترین فرد از نمایندگان حاضر به‌عنوان رئیس سنی و فرد بعدی به‌عنوان نایب رئیس و ۲ نفر از جوانترین نمایندگان حاضر به سمت‌ دبیر است که در جایگاه هیات رئیسه قرار می‌گیرند؛ در دوره دوازدهم، علاءالدین بروجردی منتخب لارستان رئیس هیات رئیسه سنی و حسینعلی شهریاری منتخب زاهدان نایب رئیس سنی هستند.

هیات رئیسه سنی ضمن اداره جلسه افتتاحیه و جلسات بعدی تا زمان برگزاری انتخابات هیات رئیسه، انجام مراسم تحلیف، قرعه‌کشی برای تعیین اعضای شعب، توزیع اعتبارنامه‌ها بین شعب، تمشیت امور مجلس و برگزاری انتخابات هیأت رئیسه مجلس را بر عهده دارد.

جزییات برگزاری مراسم افتتاحیه

در جلسه روز دوشنبه (۷ خرداد)، پس از استقرار رئیس سنی و دبیران هیات رئیسه سنی مجلس دوازدهم، زنگ رسمی اولین جلسه مجلس دوازدهم به صدا درمی‌آید.

سپس دبیر هیات رئیسه دستور کار اولین جلسه مجلس دوازدهم را قرائت می‌کند که شامل «تلاوتی آیات (۳۵) تا (۴۲) سوره شورا از کلام الله مجید، گزارش معاون اجرایی مجلس، نطق رئیس سنی مجلس، قرائت پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز به کار دوازدهمین دوره مجلس، گزارش انتخابات دوازدهمین دوره مجلس توسط وزیر کشور، مراسم تحلیف نمایندگان، اقتراع شعب و حضور در مرقد مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و شهیدان انقلاب اسلامی و ادای احترام و تجدید عهد با آنان است.»

در سنوات گذشته رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه سخنرانی داشت که با توجه به شهادت آیت‌الله رئیسی،‌ احتمالا محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری به ایراد سخن می‌پردازد.

منتخبان حاضر در مجلس براساس اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند نمایندگی برای انجام وظایف وکالت، امانت و تقوا یاد می‌کنند. متن سوگند نامه توسط رئیس جلسه قرائت می‏‌شود و نمایندگان به حالت اجتماع در حال قیام آن را تکرار و پس از انجام مراسم تحلیف، سوگندنامه را امضا می‌کنند. نمایندگان اقلیت‏‌های دینی این سوگند را با ذکر کتاب آسمانی خود یاد خواهند کرد.

نمایندگانی که در جلسه نخست نیز شرکت ندارند باید در اولین جلسه رسمی که حضور پیدا می‏‌کنند سوگند را به‌جا آورند و زیر سوگندنامه را امضاء کنند.

متن سوگند نمایندگان بدین شرح است: «بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم؛‏ من در برابر قرآن مجید به خدای متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌کنم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم، و در انجام وظایف وکالت، ‌امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم، از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظرها استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم.»

بر اساس افتتاحیه ادوار گذشته مجلس،‌ در مراسم افتتاحیه از مسئولان و مقامات لشکری و کشوری دعوت به عمل می‌آید.

پس از سخنرانی‌ها و ادای سوگند منتخبان دوره دوازدهم، نمایندگان براساس قرعه‌کشی به‌طور مساوی به ۱۵ شعبه برای بررسی اعتبارنامه‌ها تقسیم می‏‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا